reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Formalności do załatwienia po urodzeniu dziecka:)

elspeth

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
1 Lipiec 2010
Postów
54
Miasto
Gdynia
Cześć:-)

Przygotowuje liste rzeczy do załatwienia w urzędach, itp dla mojego męża. Spójrzcie proszę czy o czym nie zapomniałam:

zaraz na drugi dzień po pępkowym udać się do:
1) Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce urodzenia dziecka, tzn. jeśli dziecko urodziło się w np. Pucku to idziemy do puckiego USC
Czas na załatwienie sprawy - 14 dni od urodzenia
Kto jest zobowiązany do zgłoszenia urodzenia dziecka, w kolejności:
1. Ojciec
2. Lekarz lub położna albo inna osoba obecna przy porodzie,
3. Matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala

Dokument, który się dostaje - odpis aktu urodzenia dziecka (3 sztuki, bez opłat, ale płatny jest wniosek o odpis)
Dokumenty potrzebne do uzyskania odpisu:
- odpis skrócony aktu małżeństwa (jeżeli sprawa załatwiana jest w innym USC niż odbył się ślub).
- dowody osobiste rodziców.

Jeśli małżonka jest w trakcie zmiany dowodu osobistego to wystarczy wsiąść stary dowód od żony. Jeśli świeżo upieczony tato jest zaraz po ślubie, a żona nie ma jeszcze nowego dowodu osobistego to również należy wziąć stary dowód małżonki oraz przezornie można wziąć akt ślubu.
Rodzice mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia.
2) Po około 3 miesiącach z Urzędu będącego organem gminy (odpowiednio - Urząd Gminy/Urząd Dzielnicy) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziców/dziecka - odbiera się PESEL dziecka, a dziecko jest automatycznie meldowane (adres rodziców lub adres jednego z rodziców - jeżeli mieliby różne adresy)
3) Becikowe ( tak to wyglądało w roku 2009).
Czas na załatwienie - wniosek o wypłatę składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Zgodnie z przepisami, wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpatrzenia.
Miejsce załatwiania sprawy - Ośrodek Pomocy Społecznej ze względu na miejsce zamieszkania rodziców/rodzica
Dokumenty potrzebne:
- wniosek – można go otrzymać na miejscu w ośrodku pomocy społecznej i tam też wypisać
- kserokopie dowodu osobistego wnioskodawcy (oryginał do wglądu)
- akt urodzenia dziecka (kopia, a oryginał do wglądu).
- Często również PESEL dziecka (zależy od miasta, można podać później).

Wypłata przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu niezależnie od dochodów.
Wypłatę można otrzymać przekazem lub na konto bankowe.
W tym celu należy złożyć pisemną prośbę o przekazanie należnego świadczenia na rachunek bankowy.

Od razu z góry doradzam, aby przelew się odbył na konto bankowe, ponieważ odebrać w kasie pieniążki może tylko osoba, która składała wniosek o becikowe. Jeśli chcemy, aby pieniądze odebrała żona to przy składaniu wniosku od razu trzeba wypełnić upoważnienie na żonę. Jeśli tego nie zrobimy to musimy przyjść w późniejszym terminie i osobiście te upoważnienie napisać przy urzędniku OPS, co jest równoważne temu, że można już przy okazji odebrać samemu becikowe.
4) Zakład pracy Matki
Do załatwienia - urlop macierzyński
Dokumenty potrzebne:
- wniosek o urlop macierzyński,
- akt urodzenia dziecka,
- oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
- PESEL dziecka (z reguły można podać później).

5) Zakład pracy Ojca - poinformowanie Kadr o urodzeniu dziecka
Dokumenty potrzebne:
- akt urodzenia dziecka
- PESEL dziecka.

Jedno z rodziców ma obowiązek złożyć oświadczenie woli o zgłoszeniu dziecka jako członka rodziny do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, formalności w ZUS dopełnia zakład pracy tego rodzica.
6) Jeżeli rodzina mieszka w mieszkaniu spółdzielczym - zgłoszenie do administracji Spółdzielni faktu urodzenia dziecka - zmiana opłat czynszowych.
7) Zgłoszenie do przychodni
Do przychodni lepiej wziąć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka (najlepiej jak już żona została wypisana ze szpitalu i jest w domu). W przychodni powinniśmy dostać namiary na położną lub od razu (jeśli położna jest na miejscu w przychodni) umówić się na termin wizyty w naszym domu. Wtedy też uzupełnimy wszystkie dane potrzebne do zarejestrowania dziecka w przychodni.
 
reklama
super watek - jeszcze zeby tak tu rada sluzyly mamy z UK!:) co jak kiedy gdzie
bardzo mnie interesuje czas wyrabiania paszportu dla maluszka i kiedy najwczesniej moze latac on samolotem(choc to ostatnie pewnie nie ten watek;)
 
dziewczynki pisze o tym bo nie zauwazyłam zeby było cos odnosnie tego ale sporo dziewczyn jest w nieformalnych związkach ,jesli chcecie zgłosic dziecko do urzedu a nie macie slubu a ojciec dziecka chce dac nazwisko to musi byc obecna przy tym matka (a raczej trudne to bedzie jak w tym czasie lezy w szpitalu)sam ojciec nic nie załatwi,musicie byc oboje.Sam załatwic formalnosci w usc moze tylko małzonek lub sama zona
 
Ostatnia edycja:
u nas w szpitalu dostaje się taka książeczkę-informator, co i jak w kwestiach formalnych właśnie
a co do załatwiania spraw przez niemężów:-D babka w usc mnie poinformowała, że jesli przed porodem załatwi się 'uznanie dziecka w łonie' (masakryczna nawa) to wtedy ojciec moze sam te formalności załatwić-należy z zświadczeniem od gina o wysokości ciąży (il tygodni) udać się do usc, koleżanki chłopak-tatuś, sam załatwił natomiast bz żadnych papierów hmmm
 
reklama
ewelad info bardzo przydatne ale obawiam sie ze dla niektórych dziewczyn juz z lekka za pózno,ale ciekawe czy to tylko u Was czy np w Łodzi tez bo ja sie przyznam ze nie słyszałam,tak samo z wysokoscią becikowgo u nas jest 1000zł dla kazdego i dodatkowe 1000zł jesli spełniasz kryteria i dochód na osobe nie przekracza chyba (bo tu nie jestem pewna 531zł)
 
Do góry