Witaj!
Podzielę się tymi informacjami które mam, choć jest ich niewiele. Napiszę to co pamiętam z zajęć, choć lekarzem nie jestem coś tam przy okazji leczenia cukrzycy zwykłej mówiono nam. Myślę, że znacznie więcej info uzyskasz gdy zgłosisz się do poradni diabetologicznej i tam zostaniesz pod opieką fachowców.
Cukrzyca ciążowa jest wynikiem zaburzenia funkcji trzustki podczas ciąży (oczywiste!). Wynika to z faktu, że trzustka jest zbyt obciążona "obsługą" mamy i dzidziusia jednocześnie i nie nadąża z produkcją insuliny. Najczęściej do ujawnienia objawów dochodzi ok. 24-26tc. dlatego w tym czasie standardowo u wszystkich ciężarnych wykonuje się test obciążenia glukozą (50g). Gdy wynik nie jest zadowalający powtarza się badanie z 75 g. Test może wykazać zmniejszoną tolerancję glukozy lub początki cukrzycy (wtedy są objawy dodatkowe - zwiększony apetyt a mimo to spadek masy ciała, zwiększone pragnienie, poluria czyli częste siusianie, obecność glukozy w moczu, senność i zmęczenie).
Przy zmniejszeniu toleancji glukozy stosuje się dietę taką jak u osób z cukrzycą starczą (tzw. nabytą), czyli ograniczenie węglowodanów i tłuszczów, odpowiednio zbliansowana ilość białek. Ponadto kontroluje się regularnie poziom cukru we krwi i robi dodatkowe badania. Jeśli lekarze stwierdzą już cukrzycę to wtedy oprócz oczywiście diety niestety musi wejść do terapii insulina, która jest jedynym lekiem, który może być zastosowany do leczenia cukrzycy ciężarnych. Wtedy na swego rodzaju "szkolenie" jest się zapraszanym do poradni diabetologicznej, gdzie uczysz się używać insuliny. Nie ma się czego bać, ale trzeba sobie uświadomić, że insulina to drogocenny ale również niebezpieczny lek, bo za duża dawka też może być groźna.
Cukrzyca cięzanych nie leczona powoduje u malucha objawy niedoboru glukozy (hipoglikemię) po porodzie, dlatego tak ważne jest jej leczenie podczas ciąży, gdyż pozwala to uniknąć komplikacji poporodowych. Ponadto częstym efektem nieleczonej cukrzycy mamy jest duża masa urodzeniowa dziecka - ponad 5 kg. Tyle wiem napewno a więcej dowiesz nie z pewnością od specjalistów. Jeśli chodzi o mamę to cukrzyca ciężarnych zwykle się cofa po porodzie. Niestety istnieje możliwość, że może się utrzymać oraz, że ujawni się w kolejnej ciąży.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam i nie przestraszyłam Cie dodatkowo. mało trochę napisałaś, ale myślę, że Twoje kolejne kroki powinny być skierowane do poradni diabetologicznej a tam fachowcy wyjaśnią wszystkie Twoje wątpliwości.
Pozdrawiamy! Ola z Synusiem! ;D