olcia, no własnie ....
Link do: Gdzie rodzić - Dolargan - za i przeciw
Na tej stronie min:
Najbardziej popularnym środkiem stosowanym w polskich porodówkach jest
petydyna – narkotyczny lek z rodziny opiatów (handlowa nazwa - Dolargan). Powodem tej popularności nie są właściwości tego preparatu, gdyż jego działanie uśmierzające ból jest ograniczone i charakteryzuje się niepożądanymi skutkami ubocznymi, ale niski koszt i łatwa dostępność. Podawany jest
w formie zastrzyku domięśniowego. Działa w ciągu 10-15 minut od podania a jego działanie utrzymuje się ok. 4-5 godzin.
Co przemawia przeciwko stosowaniu petydyny:
• Może wywołać u rodzącej mdłości, wymioty i zaburzenia oddychania.
• Petydyna działa bardziej jako środek uspokajający niż przeciwbólowy. Zamiast oczekiwanego efektu zniknięcia bólu, pojawiają się zawroty głowy, dezorientacja, uczucie bycia „poza” sytuacją porodu, uczucie utraty kontroli.
• Zawroty głowy są powodem, dla którego rodząca musi pozostać w łóżku, co z kolei wpływa na postęp porodu (poród przedłuża się).
• Inaczej niż gaz rozweselający lub niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, których wpływ można natychmiast przerwać, petydyna utrzymuje się w organizmie parę godzin, często ograniczając użycie innych metod jak np. ciepłej wody, ruchu, zmiany pozycji.
Jak użycie petydyny wpływa na dziecko:
• Ponieważ z łatwością przechodzi przez łożysko może to skutkować depresją oddechową u dziecka. Dzieci, których matkom podano środki narkotyczne, uzyskują mniej punktów w skali Apgar z powodu zwiotczenia mięśni, słabszych odruchów i zaburzeń oddychania lub jego braku. Takie dzieci wymagają resuscytacji lub innych inwazyjnych procedur.
• Zastosowanie petydyny utrudnia również rozpoczęcie karmienia piersią. Tylko 20% dzieci, których matkom podano ten środek, potrafiło po porodzie dopełznąć do piersi i prawidłowo się do niej przyssać.
• Mogą pojawić się problemy z karmieniem piersią, ponieważ petydyna usuwana jest z organizmu matki w ciągu 2-3 dni. W tym czasie przekazywany jest dziecku w pokarmie wywołując senność i trudności z przyssaniem się do piersi nawet do siedmiu dni po porodzie.
także ja podziękuję .....