reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

CO KAZDA 'CIEZAROWKA' W IRLANDII WIEDZIEC POWINNA - W trakcie tworzenia :D

olga, nie masz tam dostępu do polskiego ginekologa??? Przecież taka sytuacja to nie żart, powinnaś być pod stałą opieką (chociaż autorytetem w tej dziedzinie nie jestem).
Może gdybys poszła do polskiego lekarza, który wypisałby czarno na białym w jakiej jesteś sytuacji, nie mogliby Ci odmówić przyjecia do szpitala.
Mnie krew zalewa jak czytam takie rzeczy .....
Zdrówka dla Ciebie i Dzidzi..
Odnośnie samego porodu... Ja rodziłam w Galway i powiem krótko-następym razem też chcę tutaj rodzić.

Justysia, ja bym nie dawała Dziecku nazwiska tego pana. Możesz mieć potem problemy, bo chociażby do wyrobienia paszportu potrzebne jest oboje rodziców.
Wolisz mieć później awantury i przepychanki o dziecko niż wpisać "ojciec nieznany"??
no właśnie nie mam dostępu. dublin gdzie jest polska klinika jest 1,5 godz drogi od nas a mój partner ma wolne w ndz kiedy nie jest czynna. do portlaois mamy ok30min wiec jak ma na 12 możemy tam jechać...dlatego zastanawiam się nad porodem w PL, bo tam czuję sie bezpiecznie i będe wiedziała co się ze mną dzieje...
 
reklama
Witam Cię Olga.Mieszkam w okolicach kilcullen i też jestem w ciąży(zostało mi 11 dni)Mój mąż też nie zawsze mógł w tygodniu pojechac ze mną na wizyte.Jesteś w błedzie co do polskich klinik bo one dzialają również w niedziele np:Medicus 10-15,EMC Health Care Ltd 10-15.Ja również mam do przejechania ok.godziny drogi do Dublina ale uważam że dla własnego spokoju i zdrowia maleństwa warto.Praktycznie ciążę mam za sobą i tylko kilka razy byłam u polskiego specjalisty ponieważ nie bardzo ufam lekarzom irlandzkim.Dobrnęłam jakoś do końca ciąży.W razie jakichkolwiek watpliwości pisz na priv chętnie odpowiem.Pozdrawiam wszystkie ciężarówki zamieszkujące wyspy.
 
Witam Cię Olga.Mieszkam w okolicach kilcullen i też jestem w ciąży(zostało mi 11 dni)Mój mąż też nie zawsze mógł w tygodniu pojechac ze mną na wizyte.Jesteś w błedzie co do polskich klinik bo one dzialają również w niedziele np:Medicus 10-15,EMC Health Care Ltd 10-15.Ja również mam do przejechania ok.godziny drogi do Dublina ale uważam że dla własnego spokoju i zdrowia maleństwa warto.Praktycznie ciążę mam za sobą i tylko kilka razy byłam u polskiego specjalisty ponieważ nie bardzo ufam lekarzom irlandzkim.Dobrnęłam jakoś do końca ciąży.W razie jakichkolwiek watpliwości pisz na priv chętnie odpowiem.Pozdrawiam wszystkie ciężarówki zamieszkujące wyspy.
nie wiedziałam o tym,że są czynne i w niedziele...dziękuje za pomoc...mnie trudniej bo nie mam prawa jazdy więc sama nawet nie miałabym jak dojechać...w dodatku ceny mnie tam trochę przerażają...byłam tam raz w health care i za wizyte z usg zapłaciliśmy 80euro...w porównaniu z polskim 100zł to dużo...wogóle boję się,że podczas porodu nie będę rozumiała z paniki co do mnie mówią...
 
Dziewczyny mieszkające w Irlandii!!!!

Mam taką sprawę... Dziś dowiedziałam się, że dostałam decyzję odmowną z ZUSu w Polsce, a chodziło o to, że starałam się "ściągnąć" sobie składki chorobowe z roku 2007 w Polsce. Byłam wtedy na starzu z Urzędu Pracy i okazało się, że takich nie miałam opłacanych. Ciekawa jestem kto opłacił mój pobyt w szpitalu skoro nie miałam chorobowych no ale nie ważne.
Mój problem polega na tym ,że chciałabym iść już na zwolnienie lekarskie bo nie daję rady w pracy (praca fizyczna), ale nie wiem czy socjal zapłaci mi za nie.
W Irlandii jestem zatrudniona od 02.05.2007r. i do tej pory cały czas pracuję (miałam 7 dni przerwy jak zmieniałam pracę). Jeśli dobrze rozumiem tutejsze przepisy to nie łapię się ponieważ w 2007r. mam przepracowane 34-35tyg(nie wiem dokładnie) no i zabraknie mi te 4-5tyg.

Składki na ubezpieczenie społeczne (PRSI)
W celu uzyskania zasiłku chorobowego należy:

  • Opłacać składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez co najmniej 52 tygodnie od dnia rozpoczęcia pracy
oraz

  • Opłacać lub mieć kredytowane składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez 39 tygodni w stosownym roku podatkowym (składki muszą być opłacane przez co najmniej 13 tygodni*)
lub

  • Opłacać składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez 26 tygodni w stosownym roku podatkowym i posiadać opłacone składki PRSI za 26 tygodni w roku poprzedzającym stosowny rok podatkowy
*W przypadku nieposiadania w stosownym roku podatkowym 13 opłaconych składek, pod uwagę może być wzięty:

  • Pełny rok podatkowy zakończony dwa lub trzy lata wcześniej
  • Poprzedni pełny rok podatkowy
lub

  • Aktualny rok podatkowy
Stosowny rok podatkowy to pełny rok podatkowy zakończony na dwa lata przed datą składania wniosku o przyznanie świadczenia, np. dla wniosków o przyznanie świadczenia składanych w roku 2008, gdzie stosownym rokiem podatkowym jest rok 2006.
ale
Osoby, które nie posiadają wystarczającej liczby składek na ubezpieczenie społeczne, powinny skontaktować się z Gminnym Urzędnikiem Opieki Społecznej w Rejonowej Służbie Zdrowia (HSE), który dokona oceny ich sytuacji.

Czy któraś z Was a może z Waszych znajomych korzystała już z tego???
W czwartek mam wizytę w szpitalu i zastanawiam się czy prosić o zwolnienie czy pracować dalej. Jeśli mam zostać bez grosza przy duszy to wolę przemęczyć się i popracować jeszcze trochę.
A i ile czasu czeka się na decyzję z socjala???
Jeśli coś wiecie na ten temat to proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję
 
Od tego roku dodatkowo musisz mieć od momentu zaczęcia pracy w Irl opłacone ie 52 a 104 składki PRSI, czyli za 2 lata.

Social insurance (PRSI) contributions

To get Illness Benefit you must have:

  • At least 52 weeks PRSI paid since you first started work (from January 2009, this will increase to 104 weeks)
 
a co sie dzieje jak nie ma oplaconych tych składek a np musi isc na zwolnienie?? jest bezpłatne??
 
Olga - to nie jest normalne, u mnie w 21 tygodniu jak trafiłam ze skurczami tez mówili ze to normalne a później ze to płód i ze oni ratują ciąże od 24 tygodnia. Dzieki polskiej lekarce z Dublina udało się powstrzymać skurcze biorę fenoterol i dużo innych leków sprowadzanych z polski. Drugie dziecko straciłam w Irlandii.

W 31 tygodniu ponownie dostałam silnych skurczy i znowu do polskiej gin bo byłam w szpitalu i i powiedzieli ze na tym etapie szyjka może się skracać a skurcze aby podali coś na zatrzymanie porodu muszą być regularne czytaj co ok 5 min. Polska lekarka zawsze robila usg szyjki za darmo i zwiększała dawki leku.

Więcej przy skurczach nawet do szpitala nie jechałam. Mam zwiększane leki, skurcze sa silne, ale szyjka narazie trzyma. To juz 35 tydzien.


W 36 tyg mam odstawić leki i isc rodzić bo nie msensu przy takich dawkach i takich skutkach ubocznych dluzej mnie meczyc.

Mysle ze powinnas szybko zapisac sie na wizyte i jest mozliwosc np w medicusie na niedziele.

Koszt wizyta plus USG 160 zl dr Antepowicz.

Daj znać co u Ciebie.

Jeśli będziesz potrzebowała luteiny lub fenoterolu mi cos zostanie wiec moge Cie poratowac.

Sciskam
 
Hej,
Jestem w 5 tyg. ciąży, dzisiaj dostałam bóle i zaczęłam lekko krwawić. Byłam u mojego GP ogolnie stwierdziłą że nic bardzo strasznego się nie stało bo ból przeszedł i nie krwawie aż tak źle żeby sie wykrwawić. Dostała skierowanie na do szpitala na badanie na jurto rano, ale jak by sie coś działo to mam pojechać dzisiaj. Ogólnie na koniec rozmowy pani doktor stwierdziła, że co się stało to się już nie odstanie, co mnie bardzo pocieszyło i życzyła powodzenia.
Jak zwylke irlandzka służba zdrowia na ekstra wysokim poziomie

Pozdrawiam
 
reklama
Hej,
Jestem w 5 tyg. ciąży, dzisiaj dostałam bóle i zaczęłam lekko krwawić. Byłam u mojego GP ogolnie stwierdziłą że nic bardzo strasznego się nie stało bo ból przeszedł i nie krwawie aż tak źle żeby sie wykrwawić. Dostała skierowanie na do szpitala na badanie na jurto rano, ale jak by sie coś działo to mam pojechać dzisiaj. Ogólnie na koniec rozmowy pani doktor stwierdziła, że co się stało to się już nie odstanie, co mnie bardzo pocieszyło i życzyła powodzenia.
Jak zwylke irlandzka służba zdrowia na ekstra wysokim poziomie

Pozdrawiam

wiesz powiedziala i zrobila co mogla..a prawda jest taka ze do 12 tygodnia wszystko moze sie stac i nawet w PL nic nie stwierdza...bo to wczesna ciaza...mam madzieje i zycze z calego srca aby bylo wszystko ok..lez i odpoczywaj... oszczezaj sie
 
Do góry