reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Mozaika ja tez jestem trochę przewrazliwiona bo w sumie cale zycie zawodowe kręci się wokół osób niepełnosprawnych i ta niepełnosprawność jest tak powszechna że az człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że mieć zdrowe dziecko to prawie cud... [emoji4]
Ale jeśli czujesz taką konieczność to należy zrobić co się da, żeby w miarę spokojnie potem czekac na maluszka.
Mi to badanie dało naprawdę dużo ulgi a do 20 tygodnia prawie nie bylam w stanie cieszyć się ciążą. Okropnie niemiłe wrażenie.

Napisane na GT-I9506 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
mozaika będzie dobrze ale każdy rodzic chce mieć zdrowe dziecko, tym bardziej taki, który wreszcie doczekał się dziecka.


Ja przy Nikodemie miałam od lekarza 99%, że będzie zdrowy. Ciąża była spokojna. Jak się urodził było bardzo ciężko. Myślałam, że odebrano mi szansę na cieszenie się macierzyństwem. Teraz wiem, że sama sobie ją odebrałam cały czas porównując jego osiągnięcia do innych dzieci. Dziś widzę w nim siłę i empatię, której dzieciakom w jego wieku brakuje. Wiem co jest istotne i ważne.

Dla rodziców, którzy nie znają dzieci niepełnosprawnych to jest czysta abstrakcja jak się z takim dzieckiem żyje. Wiadomo bardzo bym chciała drugiemu dziecku oszczędzić cierpienia, które musiał przejść syn. Nie mowię o głupotach ale o bólu fizycznym i czasem wyśmiewaniu przez inne dzieci. Znęcaniu psychicznym w przedszkolu integracyjnym !. Nawet 4-latki używają wyzwisk. Każdy uważa -To nie mógł powiedzieć mój syn... widocznie nasz kłamie. Po przejściach zdecydowaliśmy oddać syna do szkoły specjalnej, gdzie się odnalazł a nauczyciele przez rok pracowali nad odbudowaniem jego psychiki. To jest chyba najtrudniejsze ... reszta przemija, człowiek jakoś to zapomina.
 
Mozaika ja tez jestem trochę przewrazliwiona bo w sumie cale zycie zawodowe kręci się wokół osób niepełnosprawnych i ta niepełnosprawność jest tak powszechna że az człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że mieć zdrowe dziecko to prawie cud... [emoji4]
Ale jeśli czujesz taką konieczność to należy zrobić co się da, żeby w miarę spokojnie potem czekac na maluszka.
Mi to badanie dało naprawdę dużo ulgi a do 20 tygodnia prawie nie bylam w stanie cieszyć się ciążą. Okropnie niemiłe wrażenie.

Napisane na GT-I9506 w aplikacji Forum BabyBoom

Kylesa, u mnie podobnie :) Pracuję z dziećmi niepełnosprawnymi i być może również dlatego trochę schizuję. Właśnie dzwoniłam do Genomedu, żeby dopytać, czy w mojej sytuacji test Nifty można w ogóle wykonać. Wstępnie facet powiedział, że moje mozaikowe komórki mogą zafałszować wynik, jeśli chodzi o zespół Turnera, ale ma się konsultować z jakąś lekarką i oddzwonić. Ten kariotyp u mnie to też cyrk na kółkach. Jedno badanie wskazało w 3 na 30 badanych komórek monosomię chromosomu X. Powtórzone badanie, z innej próbki krwi, w odstępie czasu i na większej populacji komórek (100 czy 200) wskazało, że mam prawidłowy kariotyp. Weź tu człowieku bądź mądry ;) Nawet takie badanie może zamydlić oczy i zasiać ziarno niepewności. Gdyby nie ten kariotyp pewnie nigdy nie doszłabym do punktu, w którym zastanawiam się nad amnio.
 
mozaika będzie dobrze ale każdy rodzic chce mieć zdrowe dziecko, tym bardziej taki, który wreszcie doczekał się dziecka.


Ja przy Nikodemie miałam od lekarza 99%, że będzie zdrowy. Ciąża była spokojna. Jak się urodził było bardzo ciężko. Myślałam, że odebrano mi szansę na cieszenie się macierzyństwem. Teraz wiem, że sama sobie ją odebrałam cały czas porównując jego osiągnięcia do innych dzieci. Dziś widzę w nim siłę i empatię, której dzieciakom w jego wieku brakuje. Wiem co jest istotne i ważne.

Dla rodziców, którzy nie znają dzieci niepełnosprawnych to jest czysta abstrakcja jak się z takim dzieckiem żyje. Wiadomo bardzo bym chciała drugiemu dziecku oszczędzić cierpienia, które musiał przejść syn. Nie mowię o głupotach ale o bólu fizycznym i czasem wyśmiewaniu przez inne dzieci. Znęcaniu psychicznym w przedszkolu integracyjnym !. Nawet 4-latki używają wyzwisk. Każdy uważa -To nie mógł powiedzieć mój syn... widocznie nasz kłamie. Po przejściach zdecydowaliśmy oddać syna do szkoły specjalnej, gdzie się odnalazł a nauczyciele przez rok pracowali nad odbudowaniem jego psychiki. To jest chyba najtrudniejsze ... reszta przemija, człowiek jakoś to zapomina.

Kaśka, jasne, każdy chciałby mieć zdrowe dziecko i chyba bardzo ciężko jest przygotować się na przyjście na świat niepełnosprawnego dziecka. Dlatego bardzo Cię podziwiam, musisz mieć ogromne pokłady siły, cierpliwości i miłości. Czy zbadanie tego konkretnego fragmentu XQ25 w chromosomie uda się dzięki zwykłej amniopunkcji?
 
Kaśka, jasne, każdy chciałby mieć zdrowe dziecko i chyba bardzo ciężko jest przygotować się na przyjście na świat niepełnosprawnego dziecka. Dlatego bardzo Cię podziwiam, musisz mieć ogromne pokłady siły, cierpliwości i miłości. Czy zbadanie tego konkretnego fragmentu XQ25 w chromosomie uda się dzięki zwykłej amniopunkcji?
Jeśli zbadają ten odcinek jest większa szansa. Genetyk mi powiedziała ze ryzyko powtórzenia się jest minimalne około 0,6%. Nie jestem silna jednak Na tym etapie ciazy nie byłabym w stanie dokonać aborcji a tym bardziej po wynikach amniopunkcji gdy będzie to 18 tydzień ... może dalej.
 
Dziewczyny, odebrałam właśnie wynik testu Papp'a.
Ryzyko podstawowe:
tris 21 1:569
tris 18 1:1417
tris 13 1:4438
Ryzyko skorygowane:
tris 21 1:1059
tris 18 <1:20000
tris 13 <1:20000
Wolne beta-hCG 80,3 IU/l odpowiada 2,009 MoM
PAPP-a 1,040 IU/l odpowiada 0,366 MoM
Co myślicie? Lekarka mówi, że jest ok i gdyby nie mój kariotyp, nie wysyłałaby mnie na amnio. Te momy też w porządku?
 
Mozaika to czy zrobisz amniopunkcję to już twoja decyzja Ja już Ci nie doradzę ale możesz liczyć na moje wirtualne wsparcie. Wyniki Testu masz super! Pogadaj z genetyk czy amniopunkcja da Ci odpowiedz na twoje pytanie.
 
Dziewczyny, odebrałam właśnie wynik testu Papp'a.
Ryzyko podstawowe:
tris 21 1:569
tris 18 1:1417
tris 13 1:4438
Ryzyko skorygowane:
tris 21 1:1059
tris 18 <1:20000
tris 13 <1:20000
Wolne beta-hCG 80,3 IU/l odpowiada 2,009 MoM
PAPP-a 1,040 IU/l odpowiada 0,366 MoM
Co myślicie? Lekarka mówi, że jest ok i gdyby nie mój kariotyp, nie wysyłałaby mnie na amnio. Te momy też w porządku?


Ja właśnie zwątpiłam całkowicie w te testy... ja bez żadnych obciążeń, USG idealne, NT dosc nieskie i w normie, beta 1,14 MoM, pappa 0.353 Mom i mam ryzyko skorygowane ZD 1:382, podstawowe 1:351. jeśli Tobie lekarka mówi, że jest ok to jakim cudem mnie nastraszyli, że ledwo się trzymam. Mimo wszystko moje wyniki są chyba minimalnie lepsze od Twoich bo beta w normie...już nie rozumiem jak oni to wyliczają
I powiem Ci, że trzymaj się tego co mówi lekarz genetyk, oni chyba jednak najlepiej się orientują i żałuję, że ja tylko do dobrego genetyka nie poszłam
 
Dziewczyny, odebrałam właśnie wynik testu Papp'a.
Ryzyko podstawowe:
tris 21 1:569
tris 18 1:1417
tris 13 1:4438
Ryzyko skorygowane:
tris 21 1:1059
tris 18 <1:20000
tris 13 <1:20000
Wolne beta-hCG 80,3 IU/l odpowiada 2,009 MoM
PAPP-a 1,040 IU/l odpowiada 0,366 MoM
Co myślicie? Lekarka mówi, że jest ok i gdyby nie mój kariotyp, nie wysyłałaby mnie na amnio. Te momy też w porządku?
Faktycznie wyniki masz naprawdę niezłe!
Ale porozmawiaj lepiej z genetykiem, żeby sobie ułatwić decyzję.

Kurczę ja po pierwszej ciąży stwierdziłam, że juz nigdy nie zrobię amniopunkcji. A teraz jednak zrobilam. No i ostatecznie cieszę się, że tak się stało. Hmm trudna decyzja a najgorsze jest to, że tylko Ty ją możesz podjąć...
Trzymam kciuki i tez będę Cię wspierać! !

Napisane na GT-I9506 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Ja właśnie zwątpiłam całkowicie w te testy... ja bez żadnych obciążeń, USG idealne, NT dosc nieskie i w normie, beta 1,14 MoM, pappa 0.353 Mom i mam ryzyko skorygowane ZD 1:382, podstawowe 1:351. jeśli Tobie lekarka mówi, że jest ok to jakim cudem mnie nastraszyli, że ledwo się trzymam. Mimo wszystko moje wyniki są chyba minimalnie lepsze od Twoich bo beta w normie...już nie rozumiem jak oni to wyliczają
I powiem Ci, że trzymaj się tego co mówi lekarz genetyk, oni chyba jednak najlepiej się orientują i żałuję, że ja tylko do dobrego genetyka nie poszłam
Też nie wiem, czemu Cię ktokolwiek straszy. Ja mialam w poprzedniej ciąży baaąardzo kiepskie wyniki a mimo to prof Preis mi wyjasniał że ryzyko urodzenia chorego dziecka jest w rzeczywistości naprawdę niewielkie. Chociaz jednak zalecał amniopunkcję.
Nie powinni straszyć skoro pappa to naprawdę statystyka. ..

Napisane na GT-I9506 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Do góry