reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zycie w Niemczech...

Czesc laski .Ja jestem juz po jednym rozwodze i wiele mnie to nauczylo napewno tego ze nigdy nie mozna zostac na lasce chlopa.Zawsze mialam zapas gotowki i nikogo nie musialam sie prosic.Teraz jestem od 15 l w stalym zwiazku i mamy 2 synow wiec dylemat czy jeszcze jedno mamy chyba juz z glowy.chociaz moj m chcial by swoja core.tu tez mamy kredyt na otwarcie firmy ktora jak to w polsce bywa nie miala racji bytu,ale kredyt zostal.wiec tak naprawde zeby swoim dzieciom zapewnic lepsze zycie nie na kredytach wyjezdzamy mysle ze to dobra decyzja.:tak:
 
reklama
Czesc laski .Ja jestem juz po jednym rozwodze i wiele mnie to nauczylo napewno tego ze nigdy nie mozna zostac na lasce chlopa.Zawsze mialam zapas gotowki i nikogo nie musialam sie prosic.Teraz jestem od 15 l w stalym zwiazku i mamy 2 synow wiec dylemat czy jeszcze jedno mamy chyba juz z glowy.chociaz moj m chcial by swoja core.tu tez mamy kredyt na otwarcie firmy ktora jak to w polsce bywa nie miala racji bytu,ale kredyt zostal.wiec tak naprawde zeby swoim dzieciom zapewnic lepsze zycie nie na kredytach wyjezdzamy mysle ze to dobra decyzja.:tak:


wiadomo nigdzie manna nie leci z nieba , w DE przynajmniej na pewno nie , bo obserwując ''rodowych'' Niemców widać też biednych jak i u nas. Ale nam jest tutaj zdecydowanie łatwiej podług tego co mieliśmy w Polsce więc sądzę że i Wam będzie . pozdrawiam
 
CZeść dziewczyny :)
Ostatnio z mężem pomyślelismy zeby wyjechac z PL. Pomyślałam ze w Niemczech bedize najlepiej. Mam po dziadku jakieś papiery niemieckie familiembuch nie mam zielonego pojecie czy to cos nam daje.
Nie wiem jak to ugryźć :( nie mam pojecie w jaki sposób załatwic tam mieszkanie i czy dostanę jakieś pieniądze na dzieci (14 lat i 1,5roczku) Zastanawia mnietez ubezpieczenie zdrowotne. Będę wdzieczna za każdą informację :) :) :)
 
Witam :)))

Angelika jak nie masz obywatelstwa (Staatsangehörigkeit) to w Niemczech nic nie dostaniesz, żadnej pomocy! Podobnie jak w Polsce - pracujesz 12 miesięcy to przysługuje ci jakiś zasiłek z Urzędu Pracy itd. bez pracy nic nie dostaniesz.
Jak chcesz mieć obywatelstwo niemieckie to musisz je potwierdzić przed urzędem niemieckim w Köln, to jest procedura w której przedstawiasz dowody typu volkslista, familienbuch - to nie jest mocny dowód) zwykle robi się to przez ambasadę Niemiec najbliżej gdzie mieszkasz.
Jak masz obywatelstwo to pomoc uzyskasz jak każdy obywatel De.
Ubezpieczenie opłaca się samemu jest dość wysokie na 4 osobową rodzine 400e żeby za wszystko nie płacić.

Przy wynajmie mieszkania poproszona będziesz o conajmniej 3 wyciągi pensji - jako dowód że masz dochód i stać cie na mieszkanie lub zaświadczenie z urzędu pracy, że jesteś bezrobotna i wtedy urząd zapłaci za to (warunek: jesteś niemcem lub pracowałaś określony czas chyba min 12 miesięcy)

Jak pracujesz to po sześciu miesiącach masz prawo do dodatku rodzinnego 184 e na dziecko. Chyba że jesteś Niemcem to od razu :))

Po pierwsze sprawdź dokładnie te papiery po dziadku i wejdź na strone ambasady niemieckiej w warszawie bo tam jest opisane jakie dokumenty pomogą ustalić obywatelstwo, a może wystarczy tylko "wyrobić" zależy co znajdziesz w domu. Najlepiej legitymację Deutsche Volksliste lub właśnie Staatsangehörigkeit, dowody osobiste, paszporty...
Powodzenia
 
Natalia ja sie nie ze wszystkim zgodze co napisalas...
Ale napewno potwierdze ze trzba pracowac i najlepiej jak juz na poczatek maz np pojedzie.. Dostanie prace popracuje min 3 mies wtedy ma paskii maja podstawe do wynajecia mieszkania.. przynajmniej tak bylo w przypadku naszym..

Ubezpieczenie potracaja z pensji jesli samemu chce sie placic prywatnie to pewnie tak jak mowisz...

Jezeli ma sie dzieci ze soba w De zameldowane to za to zmniejszaja podatek i wtedy pensja wieksza jak sie to nazywa musze sprawdzic.. Juz wiem.. Kinderfreibetrage.

Mozna dostac tez nie bedac niemcem jeszcze Wohngeld dodatek do mieszkania..Przedstawia sie papiery umowy o prace i umowy wynajecia mieszkania i doplacaja.. i Arbeitzamt placilby nam tez calosc jakbysmy oboje nie pracowali nie po 12 mies nawet nie 6.. ale dopiero teraz jak juz wynajelismy na podstawe umowy o prace.. i nagle np maz robote stracil..

i Kindergeld tu sie nie zgodze ze po 6 miesiacach .. teraz daja odrazu po zameldowaniu sie... przyslugujeon nawet osobom ktore przyjechaly do pracy sezonowej za miesiace tu w DE przepracowane.. zaraz dokleje artykul na ten temat.Eurocash - Zasiłek rodzinny Kindergeld
 
Ostatnia edycja:
Dziękuję dziewczyny bardzo mi pomogłyście :) Nie pozostaje nic innego jak znaleźć prace i jakieś lokum na poczatek wyjedzie maz a później dojediemy do niego :) a jak wygląda sprawa szkoły i żłobków lub przedszkoli?????
 
Natalia ja sie nie ze wszystkim zgodze co napisalas...
Ale napewno potwierdze ze trzba pracowac i najlepiej jak juz na poczatek maz np pojedzie.. Dostanie prace popracuje min 3 mies wtedy ma paskii maja podstawe do wynajecia mieszkania.. przynajmniej tak bylo w przypadku naszym..

Ubezpieczenie potracaja z pensji jesli samemu chce sie placic prywatnie to pewnie tak jak mowisz...

Jezeli ma sie dzieci ze soba w De zameldowane to za to zmniejszaja podatek i wtedy pensja wieksza jak sie to nazywa musze sprawdzic.. Juz wiem.. Kinderfreibetrage.

Mozna dostac tez nie bedac niemcem jeszcze Wohngeld dodatek do mieszkania..Przedstawia sie papiery umowy o prace i umowy wynajecia mieszkania i doplacaja.. i Arbeitzamt placilby nam tez calosc jakbysmy oboje nie pracowali nie po 12 mies nawet nie 6.. ale dopiero teraz jak juz wynajelismy na podstawe umowy o prace.. i nagle np maz robote stracil..

i Kindergeld tu sie nie zgodze ze po 6 miesiacach .. teraz daja odrazu po zameldowaniu sie... przyslugujeon nawet osobom ktore przyjechaly do pracy sezonowej za miesiace tu w DE przepracowane.. zaraz dokleje artykul na ten temat.Eurocash - Zasiłek rodzinny Kindergeld



jaką ty masz ''już '' wiedzę :-D
 
hahaha:-D Delfin ona mam tu polskich sasiadow mieszkajacych 20 lat tyle ze maja papiery niemieckie i latwiej ale duzo podpowiadaja zreszta moj maz tez oblatal urzedy hehehe
 
Hej!

Wohngeld można dostać dopiero po 3 miesiącach mieszkania w De.
W Niemczech obecnie obowiązują przepisy, które uniemożliwiają emigrantom pobieranie pomocy socjalnej żadnej przez pierwsze trzy miesiące pobytu w De. Ale ekspertem nie jestem :-p
Z Kindergeld też wszędzie pisze, że po 3 miesiącach. pomyliłam się :zawstydzona/y:


W ogóle to miło się Was czyta dziewczyny, mam nadzieję że wkrótce do Was dołączę ....może listopad może wcześniej... Nie mogę się doczekać! :-D


Z tymi ubezpieczeniem to jak jest?? :eek: bo ja myślałam, że ubezpieczenie opłaca się z własnej kieszeni... tak tu dziewczyny pisały, że płacą po 300 - 400e Chodzi mi o ubezpieczenie, żebym mogła normalnie z dzieckiem korzystać z lekarzy czy szpitala..
 
reklama
hahaha:-D Delfin ona mam tu polskich sasiadow mieszkajacych 20 lat tyle ze maja papiery niemieckie i latwiej ale duzo podpowiadaja zreszta moj maz tez oblatal urzedy hehehe



heh no Polaków jest tu dużo więc można korzystać chodź my mamy wszystkich znajomych praktycznie Niemców tzn mężowy ma ;) Ja dopiero jedną koleżankę Polkę poznałam która wydaje się fajna , bo resztę co znam to specyfiki .

Jutro jadę z kumpelą do kosmetyczni :D trochę mi się nie chcę bo znów głowa będzie mnie bolała od myślenia żeby w miarę logiczne zdania tworzyć ;)


Uciekam położyć młodą spać

buziaki:*
 
Do góry