reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zycie w Niemczech...

5schein lub dringlichkeitschein???
Oj proszę cię- do mnie po polsku :)
On zna język ale w urzędach też się nie łapie więc jakbyś nam wytłumaczyła to by poszedł i się dowiedział.
Co do socjalu to ja miałam dość mopsu w pl zanim on wyjechał.
Panie nie powtarzały nic poza tym, że mam iść do pracy. Nie docierało do nich, ze córka ma niepełnosprawność na astmę i 24 na dobę ktoś musi być przy niej a mały ma rok... Nie chcę nigdy więcej tam iść
:dry:

Wiem że cię wykożystuję ale jak nam napiszesz coś więcej odnośnie tych mieszkań, będę wdzięczna.
Co do spółdzielni to jak wygląda sprawa mieszkania spółdzielczego?
 
reklama
dagmar- w mieszkanie sie nie mieszam niech maz poszuka tez w gazetach umowi sie obejrzy itd... jakby cos znalazl to wynajmie ale napewno bedzie potrzebowal do tego umowe o prace i 3 ostatnie paski z pracy.
Jak zalatwiby sprawe z mieszkaniem to przede wszystkim musi was zameldowac w urzedzie miasta.. wtedy idzie do Landrasamtu i tam pyta o Wohngeld oni przeliczaja czlonkow rodziny i daja odpowiedni dodatek do mieszkania:tak: my dostalismy i to ze zwrotem odkad zaczelismy sie starac.. do tego w Familienkasie moze sie starac o Kinderzuschlag kolejny dodatek na dzieci tj 140 euro a jesli chodzi o pensje to tak on dostaje 3 kl podatkowa najlepsza podobno tu jesli ty nie pracujesz i do tego Fahrgeld czy cos takiego tj ok 90 euro do pensji od kazdego dziecka. Latwiej by wam to bylo wszystko uzyskac bo to troche trwa jakbyscie byli juz tu wiec samych dodatkow jest naprrawde sporo i mozna je dostac bez proszenia sie tak jak piszesz w pl.

My w pl z mopsem mielismy taka przygode: Ja urtodzilam skonczyla sie umowa po macierzynskim koniec pracy maz wtedy tez stracil prace pytalam czy cos dostaniemy czy nam sie cos nalezy. Pani powiedziala ze nie jedynie kartki na jedzenie wiec dziekuje za polska pomoc:wściekła/y::wściekła/y:

Ja uwazam ze warto na poczatku ciezko bo trzeba sie zaklimatyzowac poukladac sobie wszystko itd ale mozna to zorganizowac i byc razem i nikogo w rodzinie o nic nie prosic
 
§5schein jeyt zezwoleniem na mieszkanie socjalne gdzie panstwo doklada do czynszu w kazdej dzielnicy gdzie indziej zaraz znajde i podam ci stronke
co do kindergeldzuschlag to wlasnie sek w tym ze nie mozesz miec za malo ani za duzo ale zlozyc warto najwyzej odrzuca wszelkiei formularze mozesz sobie z neta sciagnac
co do mieszkan mozna i w gazetach ale akurat w hh saga gwg jest korzystna i oczywiscie online immobilienscout ja zawsze tak znajdowalam
aha dringlichkeitsschein to pspierek z urzedu ktory zaswiadcza ze natychmiadt w pierwszej kolejce potrzebujesz mieszkania wiadomo prywaciarzom to obojetne ale spoldzielnie musza przestrzegac
co do przedszkola to w hh jest duzo integracyjnych nawet wchodzi projekt by w kazdym przedszlolu byly dzieci integracyjne wiec mozesz tam spokojnie core poslac o pozwolenia na przedszkola sklada sie podania w jugendamt minimalna kwota oplaty to 31euro maks chyba cos kolo 400 wszystko obliczane wedlug zarobkoe
co do kosztow przejazdu to nie slyszalam ale jesli sie je dostaje to u nas z socjala a wtedy nie dostanie sie dodatku na dzieci i na mieszksnie
Jak moje dziecie zasnie sprawdze stronki urzedow gdzie sie sklada o wphngeld gdzie p paragraf 5schein i dringlichkeitsschein albo sama mozesz wpisac te slowa i hamburg w google i napewno wyswietli
a na jakiej dzielnicy mieszka m ja w harburgu tu bardziej sie orientuje co i gdzie zalatwoc ale reszte mozna znalezc w necie
jesli chcesz pytaj jesli bede wiedziala odpowiem :-)
 
bilhonerkanalstrasse koło Berlinetoa, czy jakoś tak mieszka mój Adrian.

Kurcze- dałyście nam nadzieję, która już padła na pysk :)Może faktycznie warto zawalczyć, skoro tu nie mamy nic, ani własnego m ani domu :)
 
dagmar dobrze ci dziewczyny pisza...skoro nic nie trzyma cie w pl to jedz zaryzykuj
nie ty pierwsza nie ostatnia wszystkie jakos dajemy sobie tutaj rade :tak::tak:
a zwiazek na odleglosc to nie to...i dzieci nie maja taty na codzien wiec przemyslcie to jeszcze raz i rozwazcie :-)
a kiedy ewentualnie mialabys dolaczyc do meza??
 
dagmar dobrze ci dziewczyny pisza...skoro nic nie trzyma cie w pl to jedz zaryzykuj
nie ty pierwsza nie ostatnia wszystkie jakos dajemy sobie tutaj rade :tak::tak:
a zwiazek na odleglosc to nie to...i dzieci nie maja taty na codzien wiec przemyslcie to jeszcze raz i rozwazcie :-)
a kiedy ewentualnie mialabys dolaczyc do meza??

W czerwcu- po połowie, no ale nie wiemy kiedy by musiał mieszkanie załatwiać?... na razie kasy mamy za mało odłożone.
Kurde może faktycznie trzeba się rzucić na głęboką wodę.
 
uzbierajcie kase na potrojny czysz ktory trzeba wplacic i wiadomo na jeden dwa miesiace zycia bo zanim poskladacie papiery o pieniadze i zanim rozpatrza i przeleja pieniadze to troche minie
z mieszkaniem musi popytac w spoldzielniach i chodzic ogladac z reguly sa za od kolejnego 1 lub za miesiac wolne ale to tak troche ryzykownie, skoro ty i dzieci przyjedziecie i gdyby akurat sie nie udalo lepiej miesiac dwa wczesniej je miec
wiem ze pisalas ze nie czyta po niemiecku tylko mowi ale niech sprobuje albo da jakiemus koledze:

Wohnberechtigungsbescheinigungen Hamburg - Stadt Hamburg

na gorze wpisz ulice i wyswietli ktory urzad jest odpowiedzialny za §5 chein i dringlichkeitschein
z prawej strony sa formularze do wypelnienia mozesz wydrukowac
u gory pod bürgerservice sa inne urzedy gdzie co mozna zlozyc musi twoj m sobie popatrzec
pozdrawiam
 
No powiem ci szczerze, ze to "nie czyta" to mega problem jest :)
Wyślę mu linka i poproszę, żeby z kolegom załatwił.
Ale to tak za 2 mieś jak zbierzemy kasę bo teraz odłożone idzie na komunię synka w maju :)
Powiedz mi proszę, czy on może załatwiać to mieszkanie jak my jesteśmy w pl?

Tak sobie czytam wasze wypowiedzi i tak sobie myślę, że tu mnie rzeczywiście nic nie trzyma. Rodzine mam jaką mam- uważaja, że jestem dorosła i mamy sobie radzić, z dzieckiem mi nie zostaną jakby było chore a ja bym poszła do pracy... wiec, chyba nie ma na co patrzeć :-(
Boję się tylko o dzieciaki bo nie znają języka a Amelka 4 klasa a Jonaszek 2 bo poszli rok wcześniej. Boję się, ale z drugiej strony tam mają szansę na normalne życie i prace po szkole a tutaj?

pozdrawiam
 
Dagmar to macie jeszcze troche czasu na uzbieranie kasiorki na mieszkanko...:tak:
Ja jak tu przyjechalam to corka miala 7 lat i po 2 tyg poszla do szkoly do 1 klasy gdzie nikt nie mowil po polsku
jakos dala sobie rade, teraz ladnie mowi po niemiecku, dobrze czyta i pani na zebraniu chwalila ja :tak:
Synek jeszcze jest w przedsz.tez sobie radzi takze nie ma martw sie o dzieci one szybko zalapia jezyk...
takze ruszaj poki sa jeszcze w miare male dzieciaki :tak:

Ja postawilam sprawe jasno ze albo jedziemy wszyscy razem albo nikt nie jedzie tzn moj m..
ja powiedzialam ze sama w pl nie zostaje hehe takze wyruszylam z nim..tak jakby w ciemno
ale dalo sie pomalu pozalatwialismy sprawy :tak: i wszystko sie ulozylo :-)

Takze do dziela hehe ;-)
 
reklama
Dagmar ja pytalam sasiadki bo jej syn mieszka z dziewczyna i ona w domu siedzi z dzieckiem chorym i bierze z AOK jakis dodatek ok 300-350 euro na nia:tak::tak: takze jesli masz jakas niepelnosprawnosc na corke to podejrzewam ze tez bys cos dostala i mozesz w domu z dzieckiem byc...

\Ja tez zaryzykowalam ale maz juz tu byl i nie zaluje... najwazniejsze ze jestesmy razem ze decyzje mozemy podejmowac razem ze ma wplyw na dziecko i jest dla nieggo tata:tak:

dagmar on moze zalatwic mieszkanie bez problemu o ile pracuje 6 miesiecy bo jakos tyle trzeba ...
Jesli chodzi o socjalne mieszkania to nie wiem czy akurat miesiac my jak skladalismy to nam powiedzieli ze to skladke sie placi co miesiac i mieszkanie to powiedzieli ze ok paru miesiacy 6,8 ,12 takze zwatpilismy i na wlasna reke wynajelismy..
 
Do góry