reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Zwolnienie L4 ciąża

Pracuję w ogromnym korpo i koleżanka z pracy miała 3 kontrole. Ot tak, po prostu wylosował ją ZUS. Także hasło, że kontroli nie ma jest śmieszne. Owszem, są. Ale zazwyczaj mają je kobiety pracujące krótko i w miesiącu gdzie pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób. Na L4 normalnie możesz wychodzić z domu. Nawet na wakacje jedź tylko nie bądź "idiotką" i nie wstawiaj fot na FB chwaląc się na prawo i lewo.
Ja jestem osobą, gdzie zaszłam w ciążę po podpisaniu nowej umowy. W firmie pracuje mniej niż 20 osób i tej kontroli nie miałam. 🙉
 
reklama
Jeszcze nie spotkałam kobiety która jest w ciąży i nawet na spacer z psem np nie wyszła bo jest w ciąży i jest na l4,to ze jest się na l4 będąc w ciąży to znaczy ze trzeba siedzieć na dupie w domu przez 9 miesięcy?

Czytam niektóre komentarze i już jestem przerażona 😳 to ze jest się na l4 w ciąży to znaczy ze mam przez 9 miesięcy siedzieć w domu i nie wychodzić nigdzie prócz sklepu ,lekarza i apteki?
możesz ale jeśli będzie kontrola to musisz wyjaśnić i albo to zrobisz i będzie ok albo nie znajdziesz wytłumaczenia i możesz mieć problem. ktoś napisał już że zależy na kogo trafisz. po prostu licz się z tym że L4 to chorobowe a nie urlop, jeśli nie możesz pracować to na weekend do rodziców czy na wczasy tez nie możesz bo "jesteś chora". na kręgle z przyjaciółmi też nie-jestes chora. chora w ciąży -kod b, za to masz płacone. sama ciąża to nie choroba, nie wystarczy w niej być. jeśli nie czujesz się na siłach to odsyłam do tego co napisałam wcześniej. Kobietki ja to rozumiem ale tak to wygląda w Polsce i to że wy sobie nie wyobrazacie to jest wasze widzimisię. ostatecznie albo się uda bez kontroli albo nie. są różne przypadki, jaki będzie wasz, może się przekonacie, może nie. I tego wam życzę żebyście nie miały okazji. 😊
 
No to hej! Jestem Ala i przez całą ciążę wychodziłam z domu tylko i wyłącznie na badania i do lekarza, a tak to "siedziałam na dupie" a raczej leżałam w domu.
To już spotkałaś. Zaręczam, że jest nas więcej ;)
W przypadku w którym kobieta nie może chodzić bo ma problemy zdrowotne to jak najbardziej ,ale jeżeli jest Pani w 100% zdrowa to ciezko uwierzyć mi w to ze nawet pani na spacer nie wyszła 🙂
 
@Martyna 00 ja byłam na zwolnieniu od 4. miesiąca ciąży i normalnie jeździłam do pobliskich miast na zakupy, 100 km dalej do rodziców. W razie kontroli bym się po prostu wytłumaczyła i nie miałam żadnych obaw z tym związanych:) na zwolnieniu nie miałam wpisane, ze muszę leżeć wiec 💁‍♀️
 
.... jeszcze raz napiszę. Jeśli masz karte ciąży i jest serduszko to płatne 100 procent. A jeśli szybciej lekarz ci wystawi l4 bez tego to raczej bez kodu B
ja byłam na l4, od 5 tygodnia bez akcji serca - ciąża zagrożona z kodem B. Także nie wiem, skąd te informacje
 
W przypadku w którym kobieta nie może chodzić bo ma problemy zdrowotne to jak najbardziej ,ale jeżeli jest Pani w 100% zdrowa to ciezko uwierzyć mi w to ze nawet pani na spacer nie wyszła 🙂
Bo L4 w ciąży jest na problemy zdrowotne związane z ciążą, a nie na zdrową ciążę. Nie myl pojęć, że lekarz wystawia L4 jeśli kobiecie nic nie dolega bo ta ma ciężka pracę. To tak nie działa. Tutaj lekarz wystawia zaświadczenie o ciąży i pracodawca musi dostosować warunki pracy do ciężarnej, albo zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia.
 
U mnie duża firma,ok 300 osób ,może nawet więcej. Co jeżeli nie będzie mnie w domu a akurat ZUS zapuka do moich drzwi?
Wtedy składasz wyjaśnienia, że byłaś na spacerze, zakupach itp.
Ja jestem osobą, gdzie zaszłam w ciążę po podpisaniu nowej umowy. W firmie pracuje mniej niż 20 osób i tej kontroli nie miałam. 🙉
A potrafisz czytać ze zrozumieniem? Zazwyczaj czyli, że częściej mogą one mieć kontrolę niż te pracujące w dużych firmach do nie znaczy, że taka kontrola być musi. Prawda jest taka, że bardzo dobrze, że ZUS się za to bierze. Jak słyszę, że ktoś ma L4 na ciążę to mnie rozwala. Niby zbyt chory by pracować ale na wyjazdy za granicę już jest zdrowa. Peawda jest taka, że kobiety nadużywają tego i teraz właśnie mamy to, że ciężarne są kontrolowane.
 
reklama
Do góry