reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

ViolaPop, przede wszystkim, kto powiedział, że będzie przerwa między chorobowym a macierzyńskim? ;) Z reguły zwolnienie lekarskie przerwane jest porodem i przejściem na macierzyński. W tej sytuacji Twoja szefowa ma bezwzględny obowiązek wypłacenia Ci ekwiwalentu w ostatnim dniu pracy (choć dopuszcza się wypłatę z ostatnim wynagrodzeniem). Jeśli by tego nie zrobiła w Sądzie Pracy wywalczysz to z palcem w... wiesz gdzie ;)
Za 2012 r również przysługuje Ci urlop (proporcjonalnie), czyli powinien być wypłacony ekwiwalent.
Nie zapomnij złożyć w ZUSie wniosek o dodatkowe 4 tyg macierzyńskiego!

Dziękuję za odpowiedź.
Mła nie będzie przerwy pewnie L4 będę miała do porodu a później macierzyński z tym,że teraz L4 płaci mi zus a po zakończeniu umowy pewnie też zus będzie placił macierzyński.
 
reklama
Tak, masz rację. Z tym że wniosek o te dodatkowe 4 tyg będziesz składać już w ZUSie, bo umowa o pracę będzie wówczas już rozwiązana.
 
Witam Was serdecznie :)

Mam nadzieje,że troszke mi pomożecie bo nie wiem o co chodzi i troszke jestem zaniepokojona. Dostalam pismo z Zusu,że kieruja mnie na badanie które przeprowadzi lekarz orzecznik Zusu.
Jestem w ciąży 21tydz, prawie ze od poczatku jestem na L4 głównie dlatego,że w pierwszej ciązy poronilam, biore jeszcze leki na podtrzymanie itd, pracowałam w sklepie sieciówka wiec zatrudnia wiecej niz 20osob bałam sie dalej pracowac bo jak to w marketach duzo dzwigania stania itd i lekarz sam odrazu dal mi L4(zanim nie poronilam to pracowalam w pierwszej ciąży)
O co im chodzi? beda mnie badac czy co? moze któras tez miala taka kontrol? bede wdzieczna za kazda odpowiedz :)
 
Żadna z grudniówek nie miała kontroli u lekarza orzecznika. To, co Cię czeka, to procedura mająca na celu wyeliminowanie lewych zwolnień.. Wg ZUS sama ciąża nie jest powodem do chorobowego. Stan zdrowia (Twój, dziecka) musi to uzasadniać. Na Twoim miejscu skontaktowałabym się ze swoim ginem i poprosiła o jakąś dokumentację związaną z wcześniejszym poronieniem, albo zaświadczenie potwierdzające ten fakt i stwierdzające podwyższone ryzyko i przyjmowanie leków na podtrzymanie. Mógłby również napomknąć, że charakter Twojej pracy nie sprzyja kontynuowaniu jej podczas ciąży.

Oczywiście trzymam kciuki, żeby żadnego podwyższonego ryzyka nie było :)
 
Ostatnia edycja:
Co do poronienia mam w domu dokument ze szpitala,że miałam wykonany zabieg łyżeczkowania, w ksiazeczce ciąży sama wiesz,że niewiele jest,owszem napisane jest,że biore m.in acard luteine, sprobuje sie skontaktowac z ginem:) bede spokojniejsza dziękuje :*
 
Ja ze soba nie mialam i sie mnie wlasnie zapytal czemu nie przynioslam pokazac? Lepiej wez, nawet gdyby nic lekarz o nie nie pytal to mu pokarzesz ze bierzesz.
 
Pisze w sparwie swojego "kochanego pracodawcy" robia wielka łaska ze raz w miesiacu musza mi wyslac "pasek" poleconym juz mam dosc ich proszenia:wściekła/y:przez tydzien pisze do nich e-mail a po tygodniu racza odpisac ze pasek bedzie wyslany czekam 2 tyg:wściekła/y:Małego ubezp u swojego pracodawcy dziewczyny jakie dokumenty wyrobic zeby bylo wazne ubezp czy zawsze musze sie prosic kadrowej?
 
reklama
Niestety, ale Ci którzy mieli wcześniej książeczki zdrowia dla członków rodziny mogą z nich dalej korzystać. Natomiast wszyscy pozostali (czyli np. Ty, czy ja) muszą mieć ze sobą wydrukowane zgłoszenie do ubezpieczenia ZUS-ZCNA (wydrukowane raz, cały czas jest aktualne) oraz raport o składkach ZUS-RMUA, który co miesiąc powinien dostarczyć pracodawca.
A nie możecie zgłosić małego u M w pracy?
 
Do góry