reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ZUS, KRUS, BECIKOWE etc....wszystkie sprawy prawne styczniówek:))

dziewczyny z Krusu:
Z ta zniżką na dziecko do 5r.ż to jak najszybciej składajcie!!!
Zniżka jest tylko na 1 dziecko(te namłodsze)więc ja teraz wpisałam jednego z bliźniaków a później przerobię na Zośke
Jesli dobrze zrozumiałam mowa o zniżce w kwocie 249zł za kwartał,więc bardzo dużo(do osiągnięcia przez dziecko 5lat)
Im szybciej złożycie tym szybciej będą przyznawane te zniżki
 
reklama
Salli nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale chodzi Ci o to by Katherinne zgłosiła się teraz od początku z kodem 0510 i opłacała pełne składki, a w sytuacji jak już będzie po macierzyńskim wyrejestrowała się i zgłosiła z kodem 0570, tak?
Jeżeli tak to niestety ale te składki preferencyjne i tak będą się liczyły już od momentu rozpoczęcia działalności, np. od tego 01.11.2013, nawet jeżeli zgłosi się na pełny ZUS z kodem 0510. Ten okres się jej nie przedłuży, a sama zmiana kodu w tym przypadku już nie ma aż tak ogromnego znaczenia. 2 lata składek preferencyjnych biegną od momentu rozpoczęcia działalności:) Np. zgłosi się z kodem 0510 od 01.11.2013, macierzyński zakończy 31.12.2014, wyrejestruje się z 0510 i zgłosi z 0570 - i te składki z 0570 będą przysługiwały tylko do 31.10.2015, czyli 2 lata od rozpoczęcia w ogóle, mimo, że wcześniej był płacony pełny zus.
Jest to w miarę możliwie opisane w tym poradniku http://zus.pl/pliki/poradniki/porad25.pdf (str. 28-31), tylko w niektóre rzeczy trzeba się wczytać bo mogą być trochę zagmatwane;-) Jest tam jeszcze wzmianka że ulga nie przysługuje osobom które w ramach działalności wykonują pracę na rzecz byłego pracodawcy, ale nie słyszałam o przypadku, by komuś to kwestionowali czy w ogóle brali pod uwagę:)

Ale w tym samym poradniku na str. 42 pisze, że Funduszu Pracy nie opłaca osoba która płaci składki od podstawy 30% minimalnego wynagrodzenia, a deklarując podstawę np. 7000 to już przekracza 30% więc dalej mam wątpliwości bo nie pamiętam...
 
Tak własnie kombinowałam. Dzięki Jagus :) No właśnie nie byłam pewna czy może na ten preferencyjny iść kiedy chce (w sensie zacząć) czy liczy się od samego założenia dg bo w sumie nie spotkałam się nigdy z tym by zakładać komuś kto by nie chciał i nie skorzystał od początku (a pomagałam zakładać pracownikom firmy dla której pracowałam kilka lat). Heh, czyli dupa mokra. Bo szkoda, że tak przepadnie rok z tego.
Tak samo FP, nie płacili (nie płaciliśmy, bo ja też) przez 2 lata dzięki preferencyjnemu, ale wszyscy byli na tej najniższej podstawie. Najlepiej byłoby zadzwonić lub jeszcze lepiej, napisać przez platformę na stronie do ZUS z pytaniem. Odpowiadają szybko (napisałam w piątek, dzis już miałam od rana odpowiedź)
 
Nie ma za co, jakby co to spróbuję jeszcze coś pomóc, tylko ten Fundusz Pracy nie daje mi spokoju bo za Chiny nie mogę sobie przypomnieć jak to leciało;-) Ale chyba dla pewności bym go obliczyła, a potem w razie czego każą skorygować deklarację i go wyzerować, lepiej tak niż w drugą stronę;-) Chociaż faktycznie zapytanie na tym portalu też nie jest głupie, bo w sumie odpowiedź powinna być już na 100%.
 
dziewczyny z Krusu:
Z ta zniżką na dziecko do 5r.ż to jak najszybciej składajcie!!!
Zniżka jest tylko na 1 dziecko(te namłodsze)więc ja teraz wpisałam jednego z bliźniaków a później przerobię na Zośke
Jesli dobrze zrozumiałam mowa o zniżce w kwocie 249zł za kwartał,więc bardzo dużo(do osiągnięcia przez dziecko 5lat)
Im szybciej złożycie tym szybciej będą przyznawane te zniżki

Tylko dziewczyny dopytajcie się czy można najpierw wziąć taką ulgę na starsze dziecko, a później zmienić na najmłodsze, które się urodzi. Ja dziś rozmawiałam z panią z KRUS-u i mówiła, że w moim przypadku będzie lepiej poczekać do stycznia, bo teraz gdy wezmę ulgę na mojego 2latka to będę mieć zniżkę przez 3 lata, a tak w styczniu po urodzeniu będzie ona wynosić 5 lat.
Jeszcze w tym tygodniu mam w tej sprawie podjechać i ustalić co i jak, telefonicznie nie pytałam o warunki dotyczące tej ulgi.
 
Tylko dziewczyny dopytajcie się czy można najpierw wziąć taką ulgę na starsze dziecko, a później zmienić na najmłodsze, które się urodzi. Ja dziś rozmawiałam z panią z KRUS-u i mówiła, że w moim przypadku będzie lepiej poczekać do stycznia, bo teraz gdy wezmę ulgę na mojego 2latka to będę mieć zniżkę przez 3 lata, a tak w styczniu po urodzeniu będzie ona wynosić 5 lat.
Jeszcze w tym tygodniu mam w tej sprawie podjechać i ustalić co i jak, telefonicznie nie pytałam o warunki dotyczące tej ulgi.
można:tak:
 
reklama
Te które sie znają na Zusach. Od lipca mam prace w 2 miejscach. Teraz ZUS zakwestionował moje prawo do chorobowego w tej drugiej pracy, nie ma nic w pismie o szkole:( W szkole pracuje już 8 lat, druga od lipca dopiero. Czy mogli mi wstrzymać oba zasiłki chorobowe ? Zawsze ze szkoły dostawałam kasę do 3 danego miesiąca. Teraz na koncie susza :(
 
Do góry