reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek dla samotnej matki ?!

W zależności od dochodów za ostatni rok przysługuje Ci zasiłek dla samotnej matki i rodzinne...to na pewno.
 
reklama
POMOCY

Moja sytuacja wygląda tak: jestem obecnie za granicą, gdzie urodziłam moją córeczkę, ale za miesiąc wracam do Polski na stałe już. Ojca małej nie wpisałam w akcie urodzenia, ponieważ to prawdziwy sukinsyn, który nie dał mi ani złotówki przez cała ciąże itp i nie chce żeby miał jakiekolwiek prawa do mojej Niuni, dlatego właśnie nie podaje go o uznanie ojcostwa ani inne takie

mam 22 lata i ukończony licencjat, nie pracuje, nie uczę się już (zacznę dopiero mgr w przyszłym roku od października, czy to coś zmieni za rok??) mieszkam z moim tata, mama jest za granica i już nie wraca, brat studiuje.

Czy wobec tego cokolwiek mi się należy? bardzo proszę o wyczerpująca i dokładną odpowiedz odnośnie mojej sytuacji!
Dziękuje :*
Zajrzyj do przydatnych linków i adresów tam napewno znajdziesz to co Cię interesuje
 
Witajcie

Jestem troche w kropce, jedni mowia ze mi sie cos nalezy, drudzy ze nie. Z partnerem razem wychowujemy dziecko, nie jestesmy malzenstwem, on sie przyznal do dziecka, on w tej chwili pracuje i studiuje, dochody z umowe o prace to ok 1400zl, ale ze zecen winduja jego dochody na 3,5 tys m-cznie. Moja sytuacja wyglada tak ze w ciazy pracowalam, umowe mialam przedluzona do dnia porodu, dostatalm macierzynski, ktory w sierpniu mi sie skonczyl. Czy orientujecie sie czy naleza mi sie jakies zasilki czy cokolwiek??? jakis zasilek wychowawczy???Alimenty nie sa zasadzone
 
artystka 92. Na drugie becikowe kwalifikuje sie matka samotnie wycowująca dziecko (tzn ze albo ojciec jest nn, albo uznał dziecko, ale nie żyjecie razem i masz na nie alimenty- jeśli nie od niego to od jego rodziców)
wiec jesli ojciec dziecka je uzna, czyli da mu swoje nazwisko wtedy zeby dostac drugie becikowe i co miesiac zasiłek dla samotnej matki musisz koniecznie zlozyc pozew o alimenty bo inaczej nie bedzie Ci sie należeć, bo w kwestii drugiego becikowego nie liczy sie ile zarabia, czy nie zarabia ojciec dziecka tylko to, czy samotnie je wychowywujesz.
Do mnie urzędniczka powiedziała, że nie interesuje ją czy ja mieszkam z ojcem dziecka czy ja z nim żyje czy nie, ale w świetle prawa nie trzeba mieć ślubu żeby tworzyć rodzinę i my takową tworzymy gdyż dziecko jest uznane i nic mi sie nie będzie należeć dopoki nie bede miec zasądzonych alimentów ;p
 
artystka 92. Na drugie becikowe kwalifikuje sie matka samotnie wycowująca dziecko (tzn ze albo ojciec jest nn, albo uznał dziecko, ale nie żyjecie razem i masz na nie alimenty- jeśli nie od niego to od jego rodziców)
wiec jesli ojciec dziecka je uzna, czyli da mu swoje nazwisko wtedy zeby dostac drugie becikowe i co miesiac zasiłek dla samotnej matki musisz koniecznie zlozyc pozew o alimenty bo inaczej nie bedzie Ci sie należeć, bo w kwestii drugiego becikowego nie liczy sie ile zarabia, czy nie zarabia ojciec dziecka tylko to, czy samotnie je wychowywujesz.
Do mnie urzędniczka powiedziała, że nie interesuje ją czy ja mieszkam z ojcem dziecka czy ja z nim żyje czy nie, ale w świetle prawa nie trzeba mieć ślubu żeby tworzyć rodzinę i my takową tworzymy gdyż dziecko jest uznane i nic mi sie nie będzie należeć dopoki nie bede miec zasądzonych alimentów ;p
O jakim zasiłku dla samotnej matki mówisz?
Taki zasiłek przysługuje tylko i wyłącznie tym matkom gdzie ojciec dziecka nie żyje lub jest nie znany.I to jest status samotnej matki.Jeżeli masz zasądzone alimenty to nie dostaniesz zasiłku dla samotnej matki .Wtedy tatuś ma obowiązek je płacić,a jak nie to zostaje komornik.Skoro ojciec dziecka będzie nieściągalny to możesz ubiegać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego.Płaci je państwo,a potem ściga i obciąża nimi tatusia.Skoro żyjesz z ojcem dziecka nie radze się o to ubiegać,bo państwo mu nie podaruje i wcześniej czy póżniej odbierze to co Ci przekazano.
Skoro jesteś w trudnej sytuacji finansowej możesz starać się o zasiłki celowe czy okresowe w MOPSie czy zasiłki rodzinne .Jeżeli chodzi o drugie becikowe to to czy ojciec jest znany czy nie jest nieważne tu liczy się dochód na członka rodziny a nie status matki.
A swoją drogą ciekawe jaka urzędniczka udzieliła Ci takich informacji?Są one błędne i czasami mogą kogoś wprowadzić w błąd niepotrzebnie.
 
Ostatnia edycja:
Możesz starać się o zasiłki celowe w MOPSie oraz zasilki rodzinne.Musisz tylko zlożyć zarówno swoje jak i partnera dochody i jeżeli nie przekroczycie określonego kryterium możecie tam znależć pomoc.Zasiłek dla samotnej matki Ci nie przysługuje bo razem wychowujecie dziecko,ojciec dziecka jest znany i żyje.
 
o apropo drugiego becikowego, to wlasnie sie zastanawiam. bo w urzedzie mi powiedzieli, ze od momentu w ktorym urodze dziecko staje sie osobna rodzina. tzn narazie dochod w rodzinie obliczany jest z mojej mamy, taty i mnie bo tak mieszkamy. a po urodzeniu dziecka nawet jak bede mieszkac z nimi pod jednym dachem to prawnie stane sie samodzielna rodzina i wszystkie zasilki i inne rzeczy dochod bedzie liczony tylko ze mnie i dziecka. Prawda to czy nie? ;]
 
reklama
patrynia u mnie w mopsie jest tak: jesli ubiegam sie o zasilek rodzinny i ewentualnie dodatki do niego to ja i moje dziecko jestesmy traktowani jako rodzina. nie wlicza sie do tego dochodow mojego ojca (bo z nim mieszkamy).
jesli ubiegam sie o zasilki celowe czy okresowe kobieta powiedziala ze beda wliczac dochod mojego ojca. bo mieszkamy z ojcem w bloku. jeslibym mieszkala w domu to moglabym miec swoja kuchnie i prowadzic osobne gospodarstwo domowe.
ja to uwazam to za absurd, pytalam o to prawnika powiedzial mi ze wystarczy oswiadczenie ze prowadze osobne gospodarstwo domowe. czy ktos wie cos wiecej na ten temat?
 
Do góry