Makro10 ze 3 komplety warto mieć na 100%;-)
Na temat wyprawki dużo już było powiedziane ale dorzucę jeszcze jeden artykuł:;-):-)
Wyprawka z głową
Okres przygotowań do narodzin pierwszego dziecka to jeden z przyjemniejszych momentów w życiu każdej mamy.
Mebelki i inne sprzęty
Łóżeczka mają standardową wielkość (120 x 60 cm) i w zasadzie niewiele się od siebie różnią, np. jedne zawierają szufladę na pościel, a inne nie. Wybór zależy od warunków mieszkaniowych rodziny. Ważne jednak, by pierwszy mebelek miał regulowaną wysokość materaca (im dziecko starsze, tym niżej powinno leżeć) i wyjmowane dwa środkowe szczebelki (gdy maluch podrośnie, będzie mógł samodzielnie wychodzić z łóżeczka). Materacyk zwykle kupuje się oddzielnie i jego wybór jest trudniejszy. Lekarze radzą, by był dość twardy i płaski. Na rynku dostępne są materacyki piankowe, z trawy morskiej, kokosowe, gryczane i kokosowo-gryczane. Warto zdecydować się na taki, który będzie miał pokrowiec zdejmowany do prania.
Pościel - kołderka powinna być wykonana z materiałów, które nie wywołują alergii (ze sztucznymi wkładami – nigdy z pierza!). Z poduszki można na razie zrezygnować – niemowlę, które nie umie jeszcze podnosić samodzielnie główki, mogłoby zatopić w niej twarzyczkę i mieć problemy z oddychaniem. Powinniśmy zaopatrzyć się w dwie zmiany bielizny pościelowej, najlepiej z bawełny lub innych miękkich i naturalnych materiałów. Gdy dziecko zacznie się rozkopywać, warto mu kupić śpiworek zakładany na ramiona. Można też zapytać w sklepie o klamerki, którymi się przypina kołderkę do szczebelków łóżeczka.
Przewijak - to ważny element wyposażenia dziecięcego kącika. To miejsce służące do ubierania malucha i zmiany pieluszki. Musimy zdecydować, czy wybrać nakładany, który umieszcza się na łóżeczku, czy też – jeśli jest odpowiednio dużo miejsca w pokoju – komodę z przewijakiem. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo mamy pod ręką szuflady i półki z ubrankami oraz innymi rzeczami potrzebnymi do pielęgnacji malucha. Większość przewijaków ma na wierzchu ceratkę, dzięki której nie da się ich przemoczyć i łatwo je umyć. Ceratka jest chłodna w dotyku, dlatego małego naguska kładzie się na kocyku lub pieluszce. Jeszcze lepsze rozwiązanie to przewijak pokryty ceratą oraz osłoniety pokrowcem z materiału, który można zdjąć do prania.
Wanienka - będzie potrzebna już od pierwszych dni. Niektóre mają korki w dnie – można je postawić w dużej wannie i bez problemu wypuścić brudną wodę. Inne rozwiązanie to wanienka ze specjalnymi plastikowymi profilami, którą montuje się na brzegach wanny. Niektórzy rodzice decydują się na wanienkę ze stojakiem, a nawet z komodą i przewijakiem. Inni zwracają uwagę na to, żeby miała ciekawy kolor, przyciągający wzrok malca. Wybór zależy od inwencji rodziców i ich możliwości finansowych.
Pieluszki z tetry - przydadzą się do wytarcia buzi dziecka po jedzeniu, można je będzie położyć np. pod główką malucha, by ochronić prześcieradło przed zabrudzeniem ulewanym pokarmem.
Elektryczna niania to doskonałe urządzenie, jeśli malec ma osobny pokój. Nadajnik stawia się przy łóżeczku, a odbiornik zabiera ze sobą, np. do kuchni. Dzięki temu mama zawsze usłyszy płacz pociechy.
Niezbędne akcesoria
Konieczny będzie
rożek i kocyk. Rożek jest ciepły i miły w dotyku, doskonale nadaje się do owijania dziecka. Maluszek czuje się bezpiecznie, gdy jest tak otulony. Kocyk przyda się, gdy dziecko zaśnie w wózku lub gdy nagle w czasie spaceru zrobi się chłodniej. Zarówno rożek, jak i kocyk powinny być wykonane z hipoalergicznych i łatwych do prania materiałów. Do kąpieli niezbędne będą
ręczniki – co najmniej dwa, najlepiej miękkie z frotté (mogą być w formie rożka). Do mycia najlepsza jest
myjka uszyta z materiału, którą łatwo będzie wyprać. Do sprawdzania temperatury wody w wanience potrzebny będzie jeszcze specjalny
termometr.
Przyda się też
miękka szczotka do włosków i
nożyczki lub cążki do obcinania paznokci. Te pierwsze muszą mieć zaokrąglone końce, aby niechcący nie zrobić nimi dziecku krzywdy.
Prześcieradło gumowane lub z ceratki - najlepiej, by miało wszytą gumkę – wtedy nie będzie się ściągać. To doskonały element wyposażenia łóżeczka, bo zabezpiecza materac przed zamoczeniem.
Zanim kupisz
Wybierając kosmetyki dla dziecka, czytaj uważnie informacje na opakowaniach. Zwróć uwagę na to, dla jakiego wieku przeznaczony jest preparat. Niektórych specyfików można używać dopiero po ukończeniu przez dziecko 1. miesiąca, innych dopiero po pół roku lub nawet później! Dobry zwyczaj to stosowanie kosmetyków tej samej firmy. Warto się też kierować zasadą, że im młodsze dziecko, tym prostsze i bardziej naturalne powinny być jego kosmetyki. Jeśli dziecko jest skłonne do uczuleń, kupuj mu preparaty dla alergików.
Ubranka
Wybór zależy od pory roku, w której urodzi się dziecko. Ważne, żeby ubranie było uszyte z materiałów dobrej jakości, naturalnych, nadających się do prania w pralce – najlepiej z przewiewnej bawełny. Powinno też łatwo się zakładać. Najlepiej, by bluzeczki miały zatrzaski przy dekolcie – dziecko ma dużą główkę i wkładanie nierozpinanego ubranka może mu sprawić ból. Body, śpiochy, pajacyki powinny być rozpinane w kroku lub mieć nogawki na guziczki, by można było zmienić pieluszkę bez całkowitego rozbierania dziecka. Najmniejszy rozmiar dla noworodków to 56 cm, ale lepiej kupić ubranka o numer większe – maluch musi mieć swobodę ruchów. Nie warto kupować zbyt wielu ubranek, zwłaszcza w najmniejszym rozmiarze. Dzieci bardzo szybko z nich wyrastają i często się zdarza, że niektórych nawet nie zdążą przymierzyć. Lepiej kupić kilka rzeczy praktycznych niż wiele ślicznych, ale nieprzydatnych.
Do pielęgnacji
Dziecko od początku potrzebuje preparatów pielęgnacyjnych. Muszą to być jednak kosmetyki przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Nie mogą zawierać konserwantów, esencji zapachowych i barwników, często wywołujących uczulenie. Przede wszystkim przyda się mydło i szampon nieszczypiący w oczy lub emulsja czy olejek do kąpieli. W tej chwili są na rynku kosmetyki „dwa w jednym” (szampon plus mydło), którymi można umyć malca od stóp do głów. Przyda się też preparat do natłuszczania ciałka oraz krem przeciw odparzeniom, niezbędny w czasie każdego przewijania. Jeżeli dziecko urodziło się w zimie, przed każdym wyjściem na dwór trzeba mu posmarować buzię kremem ochronnym. Niezbędne oczywiście będą pieluszki. Niemal każda firma produkuje je w rozmiarach także dla noworodków. Konieczne w podróży, ale i przydatne na co dzień są mokre chusteczki, którymi oczyszcza się pupę po zdjęciu brudnej pieluszki. Do pielęgnacji uszu i oczek przydadzą się waciki oraz sól fizjologiczna. Do mycia uszu najlepiej używać specjalnych patyczków z ogranicznikiem.
autor: Małgorzata Wesołowska (Dziecko, zakupy i my)