reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zagadnienia prawne, macierzyńskie becikowe L4 itp

Kochane ja juz zgłupiałam, czy wy dostajecie zasiłek macierzyński w takiej samej kwocie jak wasza pensja netto, mi przyszło za mało pieniedzi, albo coś źle wyliczyła ksiegowa, albo baby w zusie, bo w zusie mają jak podstawę tą samą kwotę co ja mam na umowie (nie wliczono mi miesięcy z podwyżką, bo byłam już na zwolneiniu lekarskim-ale czy tak mozna to też nie wiem)
 
reklama
szyszunka bylas na l4? ja mialam termin porodu na 4 wrzesnia i tak mialam wystawione l4...urodzilam 2 wrzesnia.
w pazdzierniku dali mi pieniadze z wrzesien za te 4 dni...a w listopadzie odebrali za te 2 dni z l4 ...przyszlo pismo wyjasniajace...
ogolnie powinnas dostac tyle samo jak za l4 czyli 100% średniej z ostatnich 6 miesiecy.
 
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jeżeli jednak niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu tych 12 miesięcy, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód, który stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. W podstawie wymiaru zasiłku – oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne – uwzględnia się także składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. Nie uwzględnia się natomiast składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia.W praktyce otrzyma się kwotę niższą niż kwota, którą otrzymywało się na rękę (netto) przed powstaniem niezdolności do pracy.
 
Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej obowiązywal termin 3 miesięcy).;-)
 
Dokładnie.
Nie można zapomnieć jeszcze o ksero dowodów osobistych obojga rodziców i akcie urodzenia i pie...ym zaśwadczeniu od lekarza.
Poszłam złożyc wnoisek w czwartek i pani w MOPS-ie spojrza na moje wypisane zaświadcznie ręcznie przez lekarza i stwierdziła że takie nie może być bo powinno być na specjalnym druku.:wściekła/y: :wściekła/y:
Myślałam że mnie szlak tam trafi:eek:
Takie druki powinni mieć lekarze,
a ja się pytam co jak nie mają:wściekła/y:
Mam 14 dni na dostarczenie zaświadczenia:crazy:
 
ja bym bardzo chiała zeby nie działało ale co ja mam zrobić ze w MOPSie uparli się ze ja mam takie zaświadczenie dostarczyć.
Z drugiej strony jeśłi nie moze działać wstecz to mamy tylko trzy miesiące do chwili urodzenia dziecka. A to też nie bardzo jak dla mnie
A wogle to zdu... sprawe bo trzeba bylo to załatwić już dawno.
Tylko ze na sam akt urodzenia to ja czekałam ze 2 miesiace zanim moj chłop go odebrał:wściekła/y:
 
reklama
Moniczkaleg83 kobieto dobra ja sobie jutro zadzwonie w tej sprawie do MOPSU i to wyjaśnie bo jak tak jest to ja już dokumnety mam złożone i niech sie bujają z tym zaśwadczeniem od lekarza. A ja przynajmniej nie będe musiała sobie tym głowy zawracać/
 
Do góry