reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zachcianki jedzeniowe

cos ze szkoly rodzenia przedporodem.pl :

Jak poradzić sobie ze zgagą w ciąży?

Zgaga jest dolegliwością, która u kobiet ciężarnych pojawia się bardzo często. Czasem występuje już od początku ciąży i jest spowodowana zwiotczeniem ścian mięśni przewodu pokarmowego na skutek działania progesteronu. Najczęściej jednak występuje w trzecim trymestrze jako wynik ucisku powiększającej się macicy na żołądek.

Aby zapobiec wystąpieniu zgagi:
- Jedz często, ale w małych ilościach (5-6 posiłków dziennie);
- Jedz bez pośpiechu, bardzo dokładnie przeżuwając każdy kęs;
- Po posiłku odpoczywaj w pozycji siedzącej;
- Kolację zjadaj ok. 2 godz. przed snem.
- Staraj się spać w pozycji półsiedzącej;
- Wystrzegaj się potraw bardzo gorących, pikantnych, tłustych, smażonych;
- Zrezygnuj z wszelkich używek (kawa, papierosy, alkohol);
- Unikaj słodyczy;
- Zamiast soków z kartonów pij świeżo wyciskane (np. z jabłek, buraków, marchewki);
- Możesz jeść ciasteczka imbirowe lub pić napar z korzenia tej rośliny;
- Nie zakładaj ciasnych rzeczy na brzuch i wokół talii;
- Unikaj zginania się w pasie przy pochylaniu – zginaj raczej kolana.

W zwalczaniu zgagi pomaga:
- wypicie szklanki ciepłego mleka, ewentualnie jogurt lub kefir;
- zjedzenie garści migdałów;
- Możesz też pić siemię lniane – łyżeczkę nasion zalej pół szkl. wrzątku, poczekaj, aż wystygnie. Wypij, dolewając odrobinę ciepłej wody, najlepiej przed snem).
- W aptece możesz też kupić sól Vichy – tabletki musujące.
- Możesz też pić sodę oczyszczoną – 0,5 szkl. przegotowanej wody i 0,5 łyżeczki sody – zachowaj jednak umiar, bo soda może powodować zatrzymywanie wody w organizmie.
- Polecam również: picie naparu z prawoślazu lekarskiego; do żucia zmielone nasiona anyżku, kopru włoskiego i kminku;

Jeśli przestrzeganie tych zasad nie zmniejszy Twoich dolegliwości, możesz zażywać leki dostępne bez recepty neutralizujące kwasy żołądkowe. Sprawdź tylko w ulotce lub zapytaj farmaceuty, czy preparat można stosować w ciąży.
Natomiast, gdy zgaga staje się bardzo dokuczliwa i dołączają się jeszcze inne objawy tj. zaparcia, wymioty, utrata wagi czy gorączka, powinnaś zgłosić się do lekarza.
 
reklama
Na zgage - Reni... polecam

Ja dziś pyrkam rosół, bo mnie ANtoś o niego kilka dni juz meczy...
 
Dziewczyny macie może jakieś propozycje na dania bezmięsne???
Ja już od miesiaca nie jem mięsa i brakuje mi już pomysłów:szok::baffled:
Dziś miałam na obiad ziemniaczki z "jajkiem sadzonym" tzn z samym białkiem:-Dnawet nie było to złe....a mężowi zrobiłam kotlety sojowe...
 
Mnie dzisiaj naszło na piernik z marmoladą :)
Dana bezmięsne... Hmm
Może jakieś placuszki ziemniaczane?? Ja robię je w różnych wersjach :) Pierwsza na słono. W środek kładę plasterek żółtego serka i jem z ketchupem i majonezem (czasami zawijam w takiego placka parówkę i robię tzw plac-doga :p ale to już mało wegetariansko jest ) Druga na słodko ze śmietanką i z cukrem. Trzecia wersja to te placki które nie zjem kroje w kostkę i odsmażam na drugi dzień z jajkiem :) Do tego szklanka mleka i jak znalazł. Polecam jeszcze kluski ziemniaczane tzw. przecieranki podane z jajkiem i cebulką lub ze śmietanką i cebulką, albo z tartym białym serkiem. Moja teściowa robiła jeszcze kiedys zajebiste placuszki z cukinii. Kroisz w plasterki i smażysz w bułce tartej i jajku do tego ziemniaki i maślanka. Pyszota!! Życzę powodzenia i smacznego :)
 
evelleo tych placuszkach z cukinii też słyszałam,moja mama je robiła.
A co do placuszków to chętnie bym takich zjadła,ale niestety nie mogę jeść nic smażonego:-( nawet to jajko sadzone robiłam bez tłuszczu na patelni teflonowej...
Kiedyś (jak mogłam normalnie jeśc) to uwielbiałam placuszki z jabłami...były pyszne
 
Ja walczę ze zgagą od 2 miesięcy :/ Oprócz rennie mało co pomaga. ale faktycznie zauważyłam, ze po coli jest troszkę mniej dokuczliwa. Jak pisałam już wcześniej ponoć napicie sie soku z cytryny neutralizuje zgagę.
 
Ja już nie walczę, bo bym musiała non stop gębę w Coli moczyć.
Wczoraj natomiast myślałam, że umrę.... qrw po ogórkowej, oj że ja nie przewidziałam, że zupa potroi moje doznania:baffled:
 
Miewam zgagę ale na szczęście nie muszę sięgać po żadne tabletki bo nawet z największą zgagą potrafię wygrać za pomocą gum miętowych i jogurtów :)

Co do zachcianek to wczoraj po szkole rodzenia weszliśmy z mężem do Arkadii na małe zakupy spożywcze i mąż z okazji dzisiejszego dnia kobiet kupił mi mój ukochany wielki tort czekoladowy z wiśniami (tzw. czarny las) :D W domu, przy tańcu z gwiazdami zjadłam prawie połowę ;) Dziś go pewnie wykończę :p Co do coli to nie piję wcale od początku ciąży, działa na dzidziusia pobudzająco nad wyraz pobudzająco a on nie ma gdzie tej energii spożytkować, także zdecydowałam że nie będę fundować mu takich atrakcji bo i po co? To samo tyczy się alkoholu nawet tego "bezalkoholowego", dla dziecka wytrzymam bez niego 9 miesięcy a skoro nie wiadomo jakie dawki są dopuszczalne a jakie nie to po co ryzykować? Ja sobie daruję i poczekam do czasu kiedy bez wyrzutów sumienia napiję się spokojnie wina czy piwka.
 
reklama
Do góry