reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wzrost i waga naszych dzieci

Stopi- No dlatego pisalam ze by zbadac dla swietego spokoju- zawsze nic nie wiadomo.
Ja nadal 100 prc pewnosci nie mam czy wszystko jest oki choc w jakims stopniu sie uspokoilam. Mial lekka anemie i bral zelazo potem juz mu pordoslo . Bylam ostatnio u lekarza i prosilam czy mozna powtozyc badania i dostalam tylko odpowiec ze : nie , nie ma po co- wiec jak bedziemy na wakacjach w PL to bede szla na badania poziomu zelaza i moze jeszcze dam raz posprawdzac. U nas nie ma bilansu 2 latka wiec tez bedzie obowiazkowa wizyta z pediatra.

A powiec mi ( bo ja sie nie orietuje w skrotach ) co one oznaczaja? moze tez dam zrobic?
I TSH tez ladnie jej wychodzilo zawsze, okazalo sie, ze problem tkwi w Ft4.. i w najpierw w badanaich bylo ok. a dopiero pozniej spadlo.. (p.s. wogole rzadko , ktory lekarz zleca zrobienie Ft4 i Ft3, przewaznie tylko TSH)
 
reklama
No moj ma te 83 cm ale na buzce to tez papusny i jak jest ubrany w kurtke to by nikt nie powiedzial ze to kwitek na wegel :-D

Nie ma sie co przejmowac. Widzisz wy bynajmniej na centylu jestescie a my mamy daleko do ostatniego. Z tego co wyczytalas to co jest ponizej sredniaczka??? Bo mu to do tych 88 cm nie dobijemy ;-)

My też nie dobijemy do 88cm :/
Ale wystarczy mi jak będzie pomiędzy 10 a 25 centylem, bo zawsze tak był, czyli na dwa latka pomiędzy 85cm a 86,5cm. Mam nadzieję, że dorośniemy tyle... :/
A Twój synek kiedy ma urodzinki i ile teraz mierzy i waży?
 
Stopi, dzięki za rady, nasz lekarz powiedział, że jeśli Wojtej tak mniej więcej 3 miesiące po drugich urodzinach nadal będzie niski, czyli na 3 centylu, lub spadnie poniżej 3 centyla, to zrobimy badania.
A powiedz mi, co robicie w związku z tym, że macie coś z tymi hormonami tarczycy? Mała bierze hormony? A to są zastrzyki?
Ja to się najbardziej boję niedoboru hormonu wzrostu, ale to jest podobno najrzadsza przyczyna powolnego wzrostu. A może hormony tarczycy to właśnie te hormony wzrostu? Zupełnie się nie orientuję :-/
Słyszałam że przy hormonie wzrostu trzeba brać codziennie zastrzyki :-(
 
DOVEINRED powiem szczerze, ze nie wiem jakie sa normy u Ciebie .. tzn ktore homony badaja dzieciom... Ogolnie w Polsce jest tak, ze badaja glowny hormon tarczycy TSH... U mojej cory on akurat byl dobry... Za to dopiero skierowanie na Ft4 poakzalo, ze ten wlasnie homon ma tendencje spadkowa.. az spadl po za norme..Zobacz w badanaich jakie robiliscie jakie hormony byly robione i wogole jakie badania pod katem innych chorob..malej robili badania tez na rozne choroby .... Ale jesli Twoja pociecha rozwija sie normalnie, ładnie robi kupki, nie ma zaparc.. to sie nie stresuj :-) bo na pewno jest wszysko ok... Tu jest troche jasniej napisane Tarczyca.pl, Niedoczynność tarczycy .. a p.s. moja mala ma wtorna niedoczynnosc, nie od urodzenia.. ale od 5m.z. dlatego tez np. jak jej sprawdzano hormony po urodzeniu i jak miala 2msc to byly ok..
p.s. i powodzenia za 3tyg :-) no i gratulacje!!

ALORKA mala bierze hormony w tabletce (to sa homorny typowe dla niedoczynnosci tarczcy) Ona rosnie prawidolowo.. jednak, ona ma wtrona nieodczynnosc, ktora jest wynikiem innego problemu (problem zprzysadka mozgowa - najprawdopodobniej - tomografie bedzie meic robiona) I moze sie okazac, ze hormon wzrostu tez bedzie musiala brac.. Nasza endokrynolog powiedziala ,ze do ok. 2r.z. ciezko stwerdzic czy dziekco rosnie prawidlowo, bo jak rosnie to nie samo z siebie, ale rowniez z zapasów , ktore zebralo bedac u na sw brzuszkach :-)
 
Stopi - dzieki no niedlugo czas zleci - troszke jestem przerazona :) .
No tu badali dokladnie tylko krew. A w PL mialam robione te na tarczyce, krew i te posiewy kalu i moczu. Niedlugo bedziemy jechac do PL i mam zamiar zrobic bilans 2- latka i powtozyc badania i zobaczyc czy cos sie pozmienialo. Musze sie zapytac o to Ft4? o ktorym piszesz.
 
doveinred jak masz w domu wyniki hormonow tarczycy to zerknij na nie i zobacz jakie hormony byly badane .. czy tylko TSH?? czy wszystkie 3- TSH, Ft4, Ft3... Ogolnie pediatrzy zlecaja tylko TSH... ale moze wasz pediatra kazal zrobic te trzy hormony.... jesli okaże się, ze tylko TSH bylo badane, to popros o skierowanie na Ft4 i Ft3 (tylko nie wiem, czy peditara panstwowo moze wypisac na te pozostałe hormny badania, moze bcy tak, zebedziesz musia je zrobic prywatnie, albo skierowanie od endokrynologa)
Moja miała rowniez w wieku 2msc robione takie badania : morfologie pełna, oczywiscie mocz i posiew, usg jamy brzusznej, echo serca (min. przez niedokrwistosc skieroano ja na o badanie, bo siniala wokol ust), bad. na galaktozemie, no i hormony tarczycy. I chyba w waszym przypadku warto tez zbadac hormon wzrostu... tak, dla czystego sumienia :-)
 
reklama
Nasz Rafek bije rekordy, ma 2 latka i 8 miesięcy - 104 cm wzrostu i wazy 17,6 kg , buty 28! Jest najmłodszy w przedszkolu w swojej grupie a w pierwszej 3 najwyższych dzieci:)

Spory chłopczyk jest :) Mój synek na 2 latka miał 102 cm i był zwykle wyższy od rówieśników o głowę.

Córcia 1,5 roku prawie 97 cm i 14,5 - 15 kg!
 
Do góry