reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kochani, niech te Święta będą chwilą wytchnienia i zanurzenia się w tym, co naprawdę ważne. Zatrzymajcie się na moment, poczujcie zapach choinki, smak ulubionych potraw i ciepło płynące od bliskich. 🌟 Życzę Wam Świąt pełnych obecności – bez pośpiechu, bez oczekiwań, za to z wdzięcznością za te małe, piękne chwile. Niech Wasze serca napełni spokój, a Nowy Rok przyniesie harmonię, radość i mnóstwo okazji do bycia tu i teraz. ❤️ Wesołych, spokojnych Świąt!
reklama

Wszystko o karmieniu ;)

co do schematu żywienia dziecka to ma się zmienić z tego co mi się obiło, a pamiętacie kilka miesięcy temu było o tym głośno że naukowcy stwierdzili że dzieci które do 6 m-c jedzą tylko mleko mamy maja później problemy z posiłkami ale szczegółów nie pamiętam jak znajde chwilę to poszukam coś chyba że wam też sie obiło bo coś mi się wydaje że była dyskusja na ten temat

do mam cyckowatych :-) przepajacie dzieci bo ja nie ale teraz jak nadchodza cieplejsze dni to zastanawiam sie od czego zacząć

To ciekawe.Jakbys znalazla cos wiecej na ten temat to wklej:tak:
A co do dopajania to ja czasem podaje herbatke rumiankowa lub koperkowa jak Jasko za czesto cyca wola:tak:
 
reklama
kasiarem - ja nie bede dopajac dopoki jest tylko na cycku. jak zaczne wprowadzac inne jedzonko tak ok 5-6 m-ca, to wtedy sprobuje wody.

a te nowe schematy to moim zdaniem sponsoruja koncerny - im wczesniej sie wprowadzi, tym wiecej sie kupi kaszek, sloiczkow itp. niedlugo pewnie stwierdza, ze MM jest lepsze od mleka matki, to bedzie sie wiecej sprzedawac :/ moze troche przesadzam, ale chyba cos w tym jest ...
 
kupiłam kleik ryżowy.
czytałam w internecie wszelkie schmaty żywieniowe i w zależności od tego czy sponsoruje bobovita, hipp czy coś tam to coś innego jest napisane. Ostatnio czytałam 'Nasze Dziecko' z 1980 roku - mojej mamy czyli książka na której się wychowałam i pewnie większość z nas i tam jest zupełnie inaczej niż w tych schematach a skoro wszystkie żyjemy i mamy się dobrze to nie widzę powodu żeby się tym nie kierować - jak będę miała chwilkę to przepiszę Wam parę rzeczy
 
znalazłam w necie bo mi się przepisywać nie chciało ;)
Jako podstawową informację należy przyjąć fakt, że niemowlę zna się na swojej diecie i ono najlepiej wie, ile kalorii potrzebuje jego organizm i co potrafi strawić. Jeżeli systematycznie dostaje za mało pokarmu, swoje niezadowolenie okazuje płaczem domagając się dokładki. Jeżeli zaś nie opróżnia całej butelki do końca, nie należy go zmuszać, widocznie ma dosyć. Istnieją dwa sposoby żywienia niemowląt. Naturalne, czyli karmienie piersią, oraz sztuczne, czyli podawanie mleka krowiego adaptowanego lub przynajmniej częściowo adaptowanego. Należy jednak pamiętać, że żadne sztuczne mleko nigdy nie zastąpi mleka matki.
Pierwszy miesiąc
W tym okresie wskazane jest karmienie dziecka piersią. Należy dziecko tak często karmić jak tylko się tego domaga. Niemowlęta które karmi się butelką jedzą średnio co trzy godziny, dzieci wychowujące się na pokarmie matki mogą jadać częściej. Niemowlę można poić rumiankiem, herbatką, napojem z marchwi lub wodą przegotowaną. Od trzeciego tygodnia życia można podawać soki z owoców warzyw, rozpoczynając od 1 łyżeczki dziennie.
Drugi miesiąc
Dziecku wystarcza tyle pokarmu ile produkuje organizm matki. Jeżeli masz wrażenie, że dziecko nadal jest głodne, mimo wszystko powstrzymaj się jeszcze od podawania mu mieszanki. Można podawać dziecku soki z owoców lub warzyw w ilości 4 – 6 łyżeczek dziennie.
Trzeci miesiąc
Podstawą diety niemowlęcia jest mleko matki podawane sześć razy dziennie. Można podawać dziennie 8-10 łyżeczek soków z owoców i warzyw albo jedno jabłko skrobane średniej wielkości. W dalszym ciągu można podawać herbatkę rumiankową, ziołową lub z kopru włoskiego.
Czwarty miesiąc
Pokarm matki powinien być podawany pięć razy dziennie. Jeden raz należy dać (około godziny 12) zupę jarzynową z masłem w ilości 130 – 150g. Soki z owoców lub warzyw podajemy w ilości 10-12 łyżeczek dziennie. Dzienną ilość soku lub owoców najlepiej podzielić na 2 porcje i podawać je jednocześnie z witaminą C rozpuszczoną w wodzie przegotowanej – przed lub zaraz po posiłku. Można podawać herbatkę z jabłka i melisy. Po czwartym miesiącu wprowadzamy do jadłospisu także pierwszy, delikatny kleik ryżowy.
Piąty miesiąc
Niemowlę w piątym miesiącu życia karmimy pięć razy dziennie. Trzy razy w ciągu dnia należy podać pokarm matki, ponadto około godziny 13 zupę jarzynową w ilości 180g., około godziny 20 kaszę mannę na mleku w ilości 160 – 180g. Soki z owoców lub warzyw w ilości 60 – 80g dziennie lub średniej wielkości jabłko skrobane lub przeciery owocowe.
Szósty miesiąc
Pokarm matki podajemy dwa razy dziennie. Ponadto twój maluszek może już jeść zupę jarzynową z 10g mięsa, bezglutenowy kleik, papkę jarzynową z mięsem, sok lub przecier owocowy.
Siódmy miesiąc
Dieta malca składa się z pięciu posiłków, wśród nich jest dwa razy pokarm matki, raz zupka – papka jarzynowa z rosołem i 10g mięsa na przemian z ½ żółtka, raz dziennie sok lub przecier owocowy. Możemy zacząć podać deserki i musy owocowe.
Ósmy miesiąc
Dziecko powinno nadal być karmione piersią, lecz już tylko raz dziennie. Zupka jarzynowa może zawierać odrobinę więcej mięsa, wprowadzamy do diety malca kluski lane z żółtka oraz owoce z cukrem i biszkopty lub herbatniki. Ponadto możemy już podawać dziecku kisiel. Nie zapominajmy o przecierach i sokach owocowych.
Dziewiąty miesiąc
Dieta w tym malca powinna wyglądać podobnie jak w ósmym miesiącu. Możemy dać dziecku chrupki kukurydziane.
Dziesiąty miesiąc
Należy starać się utrzymać karmienie piersią nawet w niewielkiej ilości, posiłki mleczne należy uzupełniać następnym mlekiem lub mieszanką. Dajemy dziecku to co w poprzednich miesiącach. Ponadto możemy podawać dziecku chudą, gotowaną wędlinę, kapustę i fasolkę szparagową oraz glutenowe produkty zbożowe typu białe pieczywo, kaszki pszenne, kasze i płatki owsiane. Jest to czas, w którym zaczynamy ostrożnie podawać pomarańcze, mandarynki, cytryny, ananasy i truskawki.
Jedenasty miesiąc
Odzwyczajamy dziecko od mleka w zamian podając mu kaszkę. Dajemy mu zupkę jarzynową i mięso gotowane. Można podawać dziecku ziemniaki puree. Oczywiście wszystkie produkty które podawaliśmy w poprzednich miesiącach również możemy mu dawać.
Dwunasty miesiąc
Stopniowo do diety dziecka wprowadzamy miód, czekoladę i orzechy. Z warzyw możemy zacząć podawać rzodkiewkę, sałatę, szparagi i ogórek. Spośród owoców dodajemy kiwi i arbuza. Odstawiamy mleko matki i podajemy mleko modyfikowane odpowiednie dla wieku dziecka. Gdy dziecko ukończy 12. Miesiąc, może zacząć jeść ryby, nietłuste, o białym mięsie.
Podczas wprowadzania kolejnych produktów do diety dziecka należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować, czy dziecko nie jest uczulone na dany posiłek. Jeżeli wystąpią jakieś objawy alergiczne, należy udać się do alergologa. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym oraz mieszankami powinny mieć je dobierane indywidualnie w zależności od wieku i wrażliwości na poszczególne ich składniki.
 
Hm... Nie przekonują mnie te soki z owoców i warzyw od 3 tygodnia. Frankowi wtedy nawet głupia herbatka koperkowa szkodziła. Nasze mamy nas tak żywiły, co prawda żyjemy, ale większość miała z kolkami okrutne problemy...
 
nooo ja na przyklad nie mialam kolek ale troche to szokujace co tu jest napisane heheeh wogole Arlenka zaczela 4 miesiac skoro ma 3 mies i 2 tygodnie ale nie widze ze mialabym jej podawac zupe 150g chyba by nie tolerowala tego zbyt dobrze no i to jablko w 3 miesiacu :O lyzeczka :O hmmm jak ja to jadlam??? bo wiem ze jadlam, mama mnie ciagle uswiadamia ze jadlam i mowi do Arlenki - jutro dostaniesz zupki hehe a W szlag trafia heheeh
 
kasiarem - ja nie bede dopajac dopoki jest tylko na cycku. jak zaczne wprowadzac inne jedzonko tak ok 5-6 m-ca, to wtedy sprobuje wody.

a te nowe schematy to moim zdaniem sponsoruja koncerny - im wczesniej sie wprowadzi, tym wiecej sie kupi kaszek, sloiczkow itp. niedlugo pewnie stwierdza, ze MM jest lepsze od mleka matki, to bedzie sie wiecej sprzedawac :/ moze troche przesadzam, ale chyba cos w tym jest ...
Gufi - juz coś takiego słyszałam :-D

Moja mama stosowała od 5 m. schemat kleik ryż.-warzywa-manna-owoce-mięso. A wcześniej słynne mleko w proszku, hehe;-)
Trochę dziwny ten schemat - w 6. m. kleik bezglutenowy, a w piątym kasza manna :baffled:? Soki w pierwszym miesiącu??:szok: Kurczę, nie ma herbatek do 1 miesiąca, chyba, że z laktozą, a tu fruktozę każą podawać noworodkowi??????:no: Zdębiałam. Cyprianowi mleko zmienialiśmy (NAN na bebilon) w 2. mies. i były sensacje kupowe, a tu warzywa, owoce.... :szok:
 
mojej mamie jak powiedziałam ze odzielnie sie gotuje rosół z warzywami i mięso bo razem szkodzi to powiedziała że jestem głupia

do mojego mleka mama dodawała jajko żeby było bardziej tresciwe
 
reklama
ja jestem zdania, że można zaczynać po 3 miesiącu delikatnie coś wprowadzać, ale te soki tak wcześnie jak w tej książce to bym jednak odrzuciła :-D

i podziwiam cycowe mamusie, które nawet 6 miesięcy mają zamiar karmić tylko cycem. to nie dla mnie. wolę odciągnąć mleko i dodać trochę kaszki, pokarmić inaczej...
tak w ogóle to moje założenie minimum, czyli karmienie 3 miesiące, minęło i karmię dalej z nadzieją, że dotrwam do pół roku :-D potem jak będzie karmień mniej to może uda mi się pokarmić dlużej - zobaczę...
 
Do góry