znalazłam w necie bo mi się przepisywać nie chciało
Jako podstawową informację należy przyjąć fakt, że niemowlę zna się na swojej diecie i ono najlepiej wie, ile kalorii potrzebuje jego organizm i co potrafi strawić. Jeżeli systematycznie dostaje za mało pokarmu, swoje niezadowolenie okazuje płaczem domagając się dokładki. Jeżeli zaś nie opróżnia całej butelki do końca, nie należy go zmuszać, widocznie ma dosyć.
Istnieją dwa sposoby żywienia niemowląt. Naturalne, czyli karmienie piersią, oraz sztuczne, czyli podawanie mleka krowiego adaptowanego lub przynajmniej częściowo adaptowanego. Należy jednak pamiętać, że żadne sztuczne mleko nigdy nie zastąpi mleka matki.
Pierwszy miesiąc
W tym okresie wskazane jest karmienie dziecka piersią. Należy dziecko tak często karmić jak tylko się tego domaga. Niemowlęta które karmi się butelką jedzą średnio co trzy godziny, dzieci wychowujące się na pokarmie matki mogą jadać częściej. Niemowlę można poić rumiankiem, herbatką, napojem z marchwi lub wodą przegotowaną. Od trzeciego tygodnia życia można podawać soki z owoców warzyw, rozpoczynając od 1 łyżeczki dziennie.
Drugi miesiąc
Dziecku wystarcza tyle pokarmu ile produkuje organizm matki. Jeżeli masz wrażenie, że dziecko nadal jest głodne, mimo wszystko powstrzymaj się jeszcze od podawania mu mieszanki. Można podawać dziecku soki z owoców lub warzyw w ilości 4 – 6 łyżeczek dziennie.
Trzeci miesiąc
Podstawą diety niemowlęcia jest mleko matki podawane sześć razy dziennie. Można podawać dziennie 8-10 łyżeczek soków z owoców i warzyw albo jedno jabłko skrobane średniej wielkości. W dalszym ciągu można podawać herbatkę rumiankową, ziołową lub z kopru włoskiego.
Czwarty miesiąc
Pokarm matki powinien być podawany pięć razy dziennie. Jeden raz należy dać (około godziny 12) zupę jarzynową z masłem w ilości 130 – 150g. Soki z owoców lub warzyw podajemy w ilości 10-12 łyżeczek dziennie. Dzienną ilość soku lub owoców najlepiej podzielić na 2 porcje i podawać je jednocześnie z witaminą C rozpuszczoną w wodzie przegotowanej – przed lub zaraz po posiłku. Można podawać herbatkę z jabłka i melisy. Po czwartym miesiącu wprowadzamy do jadłospisu także pierwszy, delikatny kleik ryżowy.
Piąty miesiąc
Niemowlę w piątym miesiącu życia karmimy pięć razy dziennie. Trzy razy w ciągu dnia należy podać pokarm matki, ponadto około godziny 13 zupę jarzynową w ilości 180g., około godziny 20 kaszę mannę na mleku w ilości 160 – 180g. Soki z owoców lub warzyw w ilości 60 – 80g dziennie lub średniej wielkości jabłko skrobane lub przeciery owocowe.
Szósty miesiąc
Pokarm matki podajemy dwa razy dziennie. Ponadto twój maluszek może już jeść zupę jarzynową z 10g mięsa, bezglutenowy kleik, papkę jarzynową z mięsem, sok lub przecier owocowy.
Siódmy miesiąc
Dieta malca składa się z pięciu posiłków, wśród nich jest dwa razy pokarm matki, raz zupka – papka jarzynowa z rosołem i 10g mięsa na przemian z ½ żółtka, raz dziennie sok lub przecier owocowy. Możemy zacząć podać deserki i musy owocowe.
Ósmy miesiąc
Dziecko powinno nadal być karmione piersią, lecz już tylko raz dziennie. Zupka jarzynowa może zawierać odrobinę więcej mięsa, wprowadzamy do diety malca kluski lane z żółtka oraz owoce z cukrem i biszkopty lub herbatniki. Ponadto możemy już podawać dziecku kisiel. Nie zapominajmy o przecierach i sokach owocowych.
Dziewiąty miesiąc
Dieta w tym malca powinna wyglądać podobnie jak w ósmym miesiącu. Możemy dać dziecku chrupki kukurydziane.
Dziesiąty miesiąc
Należy starać się utrzymać karmienie piersią nawet w niewielkiej ilości, posiłki mleczne należy uzupełniać następnym mlekiem lub mieszanką. Dajemy dziecku to co w poprzednich miesiącach. Ponadto możemy podawać dziecku chudą, gotowaną wędlinę, kapustę i fasolkę szparagową oraz glutenowe produkty zbożowe typu białe pieczywo, kaszki pszenne, kasze i płatki owsiane. Jest to czas, w którym zaczynamy ostrożnie podawać pomarańcze, mandarynki, cytryny, ananasy i truskawki.
Jedenasty miesiąc
Odzwyczajamy dziecko od mleka w zamian podając mu kaszkę. Dajemy mu zupkę jarzynową i mięso gotowane. Można podawać dziecku ziemniaki puree. Oczywiście wszystkie produkty które podawaliśmy w poprzednich miesiącach również możemy mu dawać.
Dwunasty miesiąc
Stopniowo do diety dziecka wprowadzamy miód, czekoladę i orzechy. Z warzyw możemy zacząć podawać rzodkiewkę, sałatę, szparagi i ogórek. Spośród owoców dodajemy kiwi i arbuza. Odstawiamy mleko matki i podajemy mleko modyfikowane odpowiednie dla wieku dziecka. Gdy dziecko ukończy 12. Miesiąc, może zacząć jeść ryby, nietłuste, o białym mięsie.
Podczas wprowadzania kolejnych produktów do
diety dziecka należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować, czy dziecko nie jest uczulone na dany posiłek. Jeżeli wystąpią jakieś objawy alergiczne, należy udać się do alergologa. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym oraz mieszankami powinny mieć je dobierane indywidualnie w zależności od wieku i wrażliwości na poszczególne ich składniki.