reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

WÓZEK - wasz wybór !

Aza, Ty się powinnaś zawodowo tym zajmować! Jak sie cieszę, że są plusy siedzisk kubełkowych:-)

Bo aż sie zawstydziłam :zawstydzona/y:
Jeśli ktoś jest zainteresowany plusami siedzisk kubełkowych to zachecam do przeczytania:


W trosce o prawidłowy rozwój psychomotoryczny Twojego dziecka
- opinia doktora nauk medycznych Stanisława Faliszewskiego

“Rozwój każdego dziecka powinien przebiegać w sposób harmonijny, a więc zgodny z chronologią zmian psychomotorycznych. W okresie noworodkowym kiedy dziecko nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów antygrawitacyjnych należy dbać aby mogło przebywać w pozycjach niskich tzn. leżenie na plecach czy na brzuchu. Ten okres trwa do ok. 6 miesiąca życia, pod koniec tego okresu maluch może już przebywać krótki okres czasu w pozycji pół siedzącej, pozycja ta powinna być zabezpieczona odpowiednim podparciem tułowia. Kształtowanie się naturalnych krzywizn kręgosłupa związane jest z wykształceniem się odpowiednich mechanizmów antygrawitacyjnych, a więc czas wczesno dziecięcy skierowany na odpowiednie zabawy szczególnie w pozycji leżenia przodem pozwala na bezpieczne przejście tego okresu.

W okresie 6 miesięcy i powyżej rozpoczyna się okres wykształcania reakcji prostowania. Są to reakcje pozwalające na wypracowanie odpowiedniej reakcji kontroli głowy i tułowia w pozycjach wyższych niż tylko leżąca. W tym okresie zauważamy, że dziecko niechętnie przebywa w pozycjach niskich, zachęcane przez rodziców chętnie siada.

Należy tu nadmienić, że zegar prawidłowego siadania wskazuje czas ok. 7 miesiąca życia. Do tego okresu czasu dziecko powinno bawić się i przebywać przez krótkie okresu czasu w pozycji półsiedzącej. Prawidłowe ułożenie ciała powinno być zapewnione poprzez prawidłowy podpór tułowia. Szczególną uwagę zwrócę jeszcze raz na nie przyspieszanie przez rodziców sadzania ich pociech bez podparcia. Prawidłowe siedzisko w wózku powinno zawierać zarówno elementy bezpieczne jak również ergonomiczne, wskazać tu należy na kubełkowe ułożenie siedziska. Takie ukształtowanie siedziska umożliwia prawidłowe ułożenie kończyn górnych i dolnych w czasie spaceru a co za tym idzie poznawania świata. Dzięki temu pozwalamy na rozwijanie się rozwoju linii środkowej ciała co w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie się asymetrii ułożeniowej, kształtuje to również rozwój somatognozji czyli schematu ciała.

Ten harmonijny rozwój może być oprócz domu kształtowany również w czasie spaceru do którego używamy wózka. Dziecko w okresie powyżej 6 miesiąca życia bardzo chętnie podziwia otaczający go świat i dąży do przyjęcia pozycji siedzącej, możliwość regulacji wysokości siedziska może mu zapewnić spełnianie naturalnych potrzeb poznawczych jak również zabezpiecza kręgosłup. Naturalny zegar odmierza czas przyjęcia pozycji siedzącej indywidualnie dla naszych skarbów, ale też należy uczulić rodziców na nie przyspieszanie jego wskazówek. Dlatego czas naturalnego siadania powinien się rozpocząć w okresie 7-8 miesiąca życia. Wspomniane kubełkowe siedzenie oraz umożliwienie utrzymania zgięcia w stawach biodrowych w czasie snu dziecka na spacerze pozwala na prawidłowe ustawienie się stawów biodrowych. Wiąże to się przede wszystkim z ustawieniem prawidłowego zgięcia oraz odwiedzenia co wpływa bardzo pozytywnie na wykształcenie się panewki stawów biodrowych.

Takie innowacyjne rozwiązanie w wózek X-lander XQ zapewnia odpowiedni komfort rozłożenia ciężaru ciała a co za tym idzie pozwala na prawidłowe ukształtowanie krzywizn kręgosłupa oraz prawidłowo wpływa na stawy biodrowe. Ponadto w przypadku dzieci u których zauważa się okresowo zwiększenie napięcia wyprostnego w kończynach dolnych ustawienie w pozycji zgięciowej wpływa w sposób prawidłowy na jego zmniejszenie inaczej mówiąc jest to pozycja hamująca nadmiar napięcia. Należy w tym miejscu nadmienić, że fizjologiczną pozycją do spania dziecka jest pozycją na plecach, w pierwszych sześciu miesiącach nie zaleca się spania na boku ze względu na stawy biodrowe. W późniejszym wieku spanie na boku w pozycji tego wózka może nie być zbyt komfortowe ale go nie wyklucza. Należy tu podkreślić po raz kolejny inne w/w zalety.

Podsumowując uważam że wózek X-lander XQ spełnia wszystkie normy mające wpływ na prawidłowy rozwój naszych pociech w czasie tej wielkiej przyjemności jakim jest spacer. Nadmieniłbym w tym miejscu, że pierwsze cztery lub czasami trzy kółka naszego maleństwa muszą być nie tylko estetyczne ale również bezpieczne. Choć współczesne rozwiązania techniczne lubią nas zaskakiwać to rolą jaką spełnia wózek nie może być zmieniona.

Dnia 15 maja 2009 roku

FALMED - Rehabilitacja Ruchowa
dr n. med. Stanisław Faliszewski
 
reklama
My z mężem zanim zamówiliśmy X-landera XA przez 20 minut porównywaliśmy ze soba XQ I XA,bo ja bylam za XQ,a mąż za XA.Też zniechecaly mnie te luzy,ale to pozoc normalne w tym wózku,XQ odpadł ,ponieważ jest trochę niższy od Xa co w naszym przypadku było bardzo ważne ze względu na wzrost mojego męża :) Ale wracajac do luzów w rączce w naszej rodzinie X-ladner jest od 2 lat(model starszy) i nic się z ta raczka nie dzieje,wózek tez jest w bardzo dobrym stanie,więc mam nadzieje ze tak bedzie również w naszym przypadku :)
 
My z mężem zanim zamówiliśmy X-landera XA przez 20 minut porównywaliśmy ze soba XQ I XA,bo ja bylam za XQ,a mąż za XA.Też zniechecaly mnie te luzy,ale to pozoc normalne w tym wózku,XQ odpadł ,ponieważ jest trochę niższy od Xa co w naszym przypadku było bardzo ważne ze względu na wzrost mojego męża :) Ale wracajac do luzów w rączce w naszej rodzinie X-ladner jest od 2 lat(model starszy) i nic się z ta raczka nie dzieje,wózek tez jest w bardzo dobrym stanie,więc mam nadzieje ze tak bedzie również w naszym przypadku :)

Hehe... U nas bardziej za XQ był mąz bo ja to troche tego siedziska się obawiałam. Co do luzów to moim znajomym tez nic sie nie stało tylko mnie to jakoś tak wkurza a mojego męża to jeszcze bardziej. Wiesz jak to jest, pan inżynier musi mieć wszystko technicznie sprawne. Ile ja się nasłuchałam jak mogli tak wózek zrobić i że jak mogą dawać nity w ramie skoro one przecież sa z bardzo miękkiego materiału zrobione itp. No cóż, ten typ tak ma :)))
 
AZA - no moze nie ma tych XQ na ulicach, bo własnie ludzie nie chca bez tych pompowanych kół?? Sama kupilam XA i jakies luziki czy cos w raczce mnie nie zniechecaja, gdybym miala miec takie male koła w wozku. To taka moja mala dygresja...
 
AZA - no moze nie ma tych XQ na ulicach, bo własnie ludzie nie chca bez tych pompowanych kół?? Sama kupilam XA i jakies luziki czy cos w raczce mnie nie zniechecaja, gdybym miala miec takie male koła w wozku. To taka moja mala dygresja...

Masz rację, w XQ jest ten minus. Dlatego decyzję zostawiłam mężowi bo ja zdurniałam i nie mogłam się zdecydować. Też mi szkoda tych pompowanych kół z przodu ale jak już pisałam na coś trzeba przymknąć oko bo ideału nie ma. Każdy z nas przymknie na coś innego i stąd nasze wybory będą tak różne :)))
 
reklama
czarny wyszczupla;-)

taki czarny humor o poranku :-p

ale prawda jest taka, że ja bym czarnego też nie kupiła :sorry:

No właśnie, dlatego musze dopłacić te 200 zł za ten niebieski bo później to nawet z odsprzedażą bedzie problem. Jednak znalazłam rozwiązanie skad znaleźć pieniążki i po prostu kupuje uzywany fotelik, który kosztuje o 200 zł mniej i już :-)
 
Do góry