reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Wizyty i zalecenia pediatry

Efilo my będziemy szczepić Zuzię na menigokoki dopiero jak skończy rok - tak zaleca nasza lekarka, podpierała się jakimiś badaniami, których nie pamiętam (demencja pociążowa :-()

Ale szukałam wtedy czegoś na potwierdzenie jej słów i znalazłam coś co może Ci pomoże :

Z forum dot. wyłącznie menigokoków:
"Lekarze z Kanady przebadali różne schematy szczepień i udowodnili, że w przypadku rozpoczęcia szczepień w okresie niemowlęcym z reguły wymagane są potem liczne szczepienia przypominające!
Z badań wynikało, że najlepsze wyniki osiągnięto szczepiąc 5 razy (!) w wieku: 2 miesięcy, 4 miesięcy, 12 miesięcy a następnie 12 i 18 lat!
Jednocześnie autorzy wspominają, że praktycznie równie dobre uodpornienie można osiągnąć w przypadku tylko dwóch szczepień - ale w wypadku podania pierwszego szczepienia dziecku mającemu przynajmniej 12 miesięcy a następnie dawki przypominającej w wieku 12 lat.

Chociaż i te 12 miesięcy mnie ciekawi w przypadku pierwszej dawki w przypadku szczepionki polisacharydowej dla typu C, bo jak czytałem w kilku różnych artykułach zachodnich,
organizm dzieci do drugiego roku życia wykazuje odpowiedź tylko na polisacharydy serotypu A (t.j. w przypadku C jest ona praktycznie zerowa)

Co do samej szczepionki na meningokoki, to co lekarz to opinia. Osobiście jednak myślę że dobrym wyznacznikiem są zalecenia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), a ci zalecają polisacharydową szczepionka meningokokową A+C firmy Aventis Pasteur;

W odróżnieniu od 'reklamodawców' na naszym rynku, ta szczepionka jest zalecana do stosowania u dzieci POWYZEJ 18-go miesiąca życia.
Podawana ona jest podskórnie lub domięśniowo a odporność pojawia się po 10 dniach od szczepienia i utrzymuje się przez 3 lata.

Wskazania do stosowania szczepionki:

Szczepionka służy do czynnego uodpornienia przeciw zapaleniom opon mózgowo-rdzeniowych wywoływanych przez meningokoki grupy A oraz grupy C:

* dzieci po 18. mż. i dorosłych mieszkających lub odwiedzających obszary endemiczne
* osób przebywających w ośrodkach zamkniętych (szpitale, domy dziecka, domy opieki) mających kontakt z zakażonymi
* personel laboratoriów

Przeciwskazania

Szczepionka meningokokowa nie powinna być stosowana w:

* ostrych chorobach zakaźnych,
* alergii na składniki szczepionki.
* chorobach przewlekłech w okresie zaostrzenia
* dzieci do 18. m.ż.
* szczepienie kobiet ciężarnych powinno być brane pod uwagę tylko przy wystąpieniu epidemii tej choroby "

Tu jest mowa o szczepionce Aventisa, u mnie w poradni szczepią Neisvacem.
 
reklama
Tak, zaszczepimy na pewno przed skończeniem przez Piotrusia roczku :tak:

A krzywa główka... No cóż - jako noworodek Piotruś bardzo preferował ułożenie na lewym boczku. A ja mu na to pozwalałam :zawstydzona/y: Nie wynikało to z żadnych przykurczy ani nic - takie upodobanie jeszcze z życia płodowego. Oczywiście, upodobanie pozostało, teraz też główka najchętniej na lewym policzku.
No a w efekcie lewa strona bardziej płaska (po prostu - płaska :baffled:), czółko też krzywe. Mam z tym niezłą schizę... Lekarka dzisiaj uspokajała, że widziała już zdecydowanie bardziej wykrzywione główki, które pięknie się wyrównały.
Wg jej wykładu, teraz już wykrzywienie nie powinno się pogłębiać, a zaniknąć ma do około 1,5 - 2 lat. Rzadko wcześniej, choć to też możliwe.
 
Esia - dzięki. No to mi ulżyło, bo Zosia też ma jakieś nierówności na czaszce ;-) Do tej pory woli trzymac główke na lewym policzku.

Luka - na Ciebie zawsze można liczyć. Ale nie powiem żeby mi to ułatwiło wybór. Niech będzie że zaszczepie jak Zosia bedzie miała rok, ale teraz nie wiem czy tą pojedyncza czy A+C. Ja znowuz czytalam że ta pojedyncza jest lepsza, mimo że tylko na jeden szczep. Poszukam to wkleje.
 
W kwestii tego jaką szczepionką też juz nie wiem.....wcześniej byłam przekonana do neisvacu (bo też nie wiedziałam, że są inne).
Jak znajdziesz - to please wklejaj :tak:
 
Rodzaje szczepionek meningokokowych
Antygenem uodparniającym na zakazenie meningokokami jest polisacharydowy antygen otoczki
Neisseria meningitidis, zróznicowany zaleznie od grupy serologicznej Neisseria meningitidis.
Są dwa rodzaje szczepionek p/meningokokom
Szczepionki polisacharydowe nieskoniugowane są skuteczne przeciwko serogrupom A, C,
W-135, Y dla dzieci powyzej 2 r.z., młodziezy i dorosłych.
Wykaz szczepionek :
Mengivac (A+C) (polisacharydowa szczepionka A+C), nieskoniugowana, firma Sanofi Pasteur
Menomune (polisacharydowa szczepionka A+C+Y+W-135), nieskoniugowana, firma Sanofi
Pasteur. Nie zarejestrowana w Polsce
Mencevax (polisacharydowa szczepionka A+C+Y+W-135), nieskoniugowana, firma
GlaxoSmthKline. Nie zarejestrowana w Polsce
Meningokokowe szczepionki skoniugowane z anatoksyną tęzcową lub toksyną błoniczą przeciwko
grupie serologicznej C są skuteczne dla dzieci powyzej 2 m.z. Szczepionki te są skuteczne
u dzieci w pierwszych dwóch latach zycia, silniej od szczepionki polisacharydowej pobudzają
pamięć immunologiczną. Niemowlętom po ukończeniu 2 m.z. zaleca się podawać 2 dawki w
odstępach co najmniej 2-miesięcznych. Dzieciom od 2 r.ż.,.młodziezy i dorosłym wystarczy podać
1 dawkę szczepionki.
Wykaz szczepionek :
Meningitec (monowalentna C,) koniugat z toksoidem błoniczymCRM197, firma Wyeth
NeisVac-C (monowalentna C), koniugat z toksoidem tęŜcowym, firma Baxter


NeisVac jest szczepionką oficjalną w Holandii i Anglii (znaczy tym szczepią)

Znalazlam cos jeszcze:
Szczepionka NeisVac-C należąca do grupy tzw. koniugowanych szczepionek nowej generacji charakteryzuje się udowodnionym bezpieczeństwem stosowania i wysoką skutecznością. Przewaga szczepionki koniugowanej nad tradycyjnymi prostymi szczepionkami polisacharydowymi polega na zdolności nowej szczepionki do wzbudzania tzw. pamięci immunologicznej, co zapewnia długotrwałą ochronę, nawet u niemowląt i małych dzieci. Udokumentowano, że stosowanie szczepionki koniugowanej znacznie obniża śmiertelność i zachorowalność na zakażenia wywołane przez meningokoki z grupy C.
 
To może też rozjaśni trochę: (dlaczego na szczep C)


prof. Anna Boroń-Kaczmarską, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie

Zalecenia, procedury postępowania w zakażeniach meningokokowych mówią przede wszystkim o tzw. chemioprofilaktyce - to znaczy o podaniu osobom z najbliższego otoczenia, które kontaktowały się z chorym, antybiotyku. Bo przecież któraś z tych osób mogła być źródłem zakażenia, nosicielem. Antybiotyk ma niejako "zdezynfekować" ich organizm. Meningokok żyje głównie w człowieku. Na zewnątrz tylko krótko, dosłownie minuty i jest bardzo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych - wystarczą zwykłe detergenty czy środki dezynfekujące, by unieszkodliwić drobnoustrój.

Skoro mowa o profilaktyce, to szczepić się czy nie? Wielu lekarzy unika konkretnej odpowiedzi.

- Można się szczepić. Już najmłodsze dzieci można zaszczepić. Oczywiście trzeba sprawdzić, od którego miesiąca życia można podać taką szczepionkę, a przede wszystkim zawsze najpierw naradzić się ze swoim lekarzem. Ale trzeba pamiętać o jednym: sepsę mogą wywołać meningokoki występujące w trzech typach, oznaczanych literami A, B, C. W Europie najczęściej przyczyną zachorowań są meningokoki typu B i C. Tymczasem szczepionka uodparnia tylko na typ A i C. Ma więc u nas w Europie niepełną skuteczność. Nie chroni przed typem B, który w Europie jest dość częsty.
 
Esia, strasznie mi ulżyło bo miałam potworne wyrzuty sumienia.:-:)zawstydzona/y:Teraz szczerze mówiąc boję się iść na basen, bo przecież możemy sobie wychodować trzydniówkę. Dziś jak byłam na kontroli w szpitalu i po wypis, pani doktor zatrzymała nas w korytarzu i powiedziała, żeby nie wchodzić na oddział bo jest straszna ilość nowych zakażeń i nie chce aby Madzia coś nowego złapała. Powiedziała też że nasz sąsiad zakaził się od Magdy i po trzydniówce ma adenowirusa (jak wczoraj wychodziłyśmy to zaczął za przeproszeniem rzygać jak kot). No ale potem spotkałam jego Mamę i ona mi powiedziała że to nie Madzi wirus, tylko rotawirus od chłopca z którym jej synek leżał od piątku. Podobno wymioty się nasiliły po naszym wyjściu, a do tego zaczął qpkować samą wodą prawie, więc zostawili go na kroplówę. Biedulek.:-(Teraz tylko czekam na nowe objawy u Magdy i każde jej odchylenie głowy od jedzenia lub bulgot w brzuchu powoduje że staję na baczność. Mam już totalnego kota, bo mamy w domu nawilżacz i on pobierając wodę z pojemnika trochę bulgocze, a mnie się wydaje że to Magda właśnie qpka biegunkowo.:eek::laugh2:Świr normalnie.

A co do szczepionek, to my już mamy ponad 2 tygodnie opóźnienia i w najlepszym wypadku (o ile nie będzie trzydniówki ani Rotha) czeka nas następne 2. A ja się wreszcie zdecydowałam zaszczepić ją na pneumokoki, a tu figa. Na meningokoki będę za to na razie szczepić Weronikę, bo teraz czeka ją jakieś szczepienie do jej wieku, więc chcę to od razu załatwić. Tylko że też muszę odczekać po jej antybiotyku.
 
Tak, zaszczepimy na pewno przed skończeniem przez Piotrusia roczku :tak:

A krzywa główka... No cóż - jako noworodek Piotruś bardzo preferował ułożenie na lewym boczku. A ja mu na to pozwalałam :zawstydzona/y: Nie wynikało to z żadnych przykurczy ani nic - takie upodobanie jeszcze z życia płodowego. Oczywiście, upodobanie pozostało, teraz też główka najchętniej na lewym policzku.
No a w efekcie lewa strona bardziej płaska (po prostu - płaska :baffled:), czółko też krzywe. Mam z tym niezłą schizę... Lekarka dzisiaj uspokajała, że widziała już zdecydowanie bardziej wykrzywione główki, które pięknie się wyrównały.
Wg jej wykładu, teraz już wykrzywienie nie powinno się pogłębiać, a zaniknąć ma do około 1,5 - 2 lat. Rzadko wcześniej, choć to też możliwe.

chodzicie na rehabilitację z główką?
Staś też preferował prawy bok, nasza pediatra poleciła mi bardzo fajną rehabilitantkę, która po obejrzeniu Staśka stwierdziała tzw. zespół wzmożonego napięcia mięśniowego i chodzimy teraz raz w tygodniu na ćwiczenia. Staś je uwielbia, główki już nie przekręca, a ja się cieszę, że ma chłopak jakieś atrakcje:-)
 
reklama
Zosia tez ma delikatnie wzmozone napiecie i jest asymetryczna - tylko że ona akurat preferuje lewą stronę.

Ogladalo ją czworo lekarzy w tym neurolog i wszyscy stwierdzili zeby sie tym nie przejmowac. No to sie staram :-)
 
Do góry