reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Usg w ciąży

reklama
Rozwiązanie
Kilka lat temu już, na studiach (fizyka medyczna) przekazywana mi była wiedza, że z Usg lepiej nie przesadzać, ze względu na to jak fale ultradzwiekowe zachowują sie na granicy ośrodków - przy znacznej roznicy gestosci tak jak w przypadku kości czaszki maluszka mogą spowodowac podgrzanie tkanek..

Niestety nie mogę znaleźć teraz żadnych badań ani artykułów na ten temat. Jedynie tutaj cos więcej na temat nieumiejętnego użycia ultradźwiękow (podrozdzial Leczenie):
Link do: USG. Jak to działa?

Wniosek- prawidlowo przeprowadzone badanie usg nie powinno szkodzić i powinno byc wykonywane kiedy jest potrzebne?
Pewnie tak[emoji6] [emoji18]
Witam koleżankę po fachu :)
Ten zarzut dotyczy głównie usg dopplerowskiego, ponieważ używamy fal o...
reklama
No nie przesadzaj, przeciez czesto ciaza nie jest zagrożeniem z winy dziecka..
Dziecko zdrowe a za malo progestronu np..
Ile kobiet dostaje leki na podtrzymanie u nas i rodzi zdrowe dzieci?
Jak mozna myśleć w ten sposob.
Myślę tak jak mowia mi tu lekarze (Nie tylko anglicy). Nie jestem z tych które rzucają wszystko myśląc że w Polsce jest tak super że tylko tam można rodzić. W uk jeśli jest coś nie tak to również zalecają dodatkowe badania. Niestety największą bariera dla cudzoziemców jest bariera językowa.
Kobiety również tutaj rodzą zdrowie dzieciaki więc jakoś ten system musi dzialac;) za to niezbyt mądrym jest chodzenie codziennie czy co 2dni na usg na NFZ bo to po prostu najwyreza nasza służbę zdrowia..no ale to już polityka i gospodarka..nie ma na tym forum na to miejsca ;)
 
Witam,
Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najważniejszych badań w ciąży, a równocześnie jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i nieniosącym za sobą ryzyka powikłań. Pierwsze badanie USG jest przeprowadzane między 7. a 8. tygodniem ciąży. Dzięki temu można stwierdzić, czy płód zagnieździł się w jamie macicy, czyli wykluczyć ciążę pozamaciczną. Lekarz określa także, czy ciąża jest mnoga, czy pojedyncza. Podczas pierwszego badania USG, lekarz jest w stanie określić wiek płodu, a także przewidywany termin porodu. Dodatkowo lekarz oceni budowę macicy, aby określić ryzyko powikłań ciąży, oraz stan kosmówki. Kosmówka około 16.-18. tygodnia ciąży przekształci się w łożysko.
Drugie badanie USG jest zalecane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy lekarz może ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. USG pozwala zbadać czynność serca i mózgu płodu, przezierność karkową (wiąże się z niektórymi zespołami wad wrodzonych, takimi jak zespół Downa), a także budowę poszczególnych części ciała.
Trzecie badanie USG przeprowadza się między 18. a 22. tygodniem ciąży. Lekarz zwraca szczególną uwagę na budowę czaszki, kręgosłupa, nerek i serca, aby wykluczyć ich wady wrodzone. Może to zrobić właśnie między 18. a 22. tygodniem ciąży, gdyż wtedy narządy są wystarczająco duże, by je obejrzeć, a szkielet nie jest skostniały i nie zasłania ich całkowicie. Już po 18. tygodniu po poczęciu, u dziecka można zwykle określić jego płeć. Jednak wiąże się to z pewną dozą niepewności, gdyż dziecko się porusza i często ustawia tak, że lekarzowi trudno stwierdzić z całkowitą pewnością, jaką maluch ma płeć. Ważniejsze jest stwierdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Ostatnie badanie USG robi się w 36. tygodniu ciąży. To ostatnie badanie pozwala stwierdzić, w jakiej pozycji jest dziecko przed porodem. Oceniana jest ilość płynu owodniowego, a także wielkość płodu i stan łożyska przed porodem. Te informacje będą bardzo pomocne przy porodzie.
Pozdrawiam
 
No nie przesadzaj, przeciez czesto ciaza nie jest zagrożeniem z winy dziecka..
Dziecko zdrowe a za malo progestronu np..
Ile kobiet dostaje leki na podtrzymanie u nas i rodzi zdrowe dzieci?
Jak mozna myśleć w ten sposob.
Ja dostawałam w drugiej ciąży na początku duphaston (progestron) bo pojawiło się krwawienie i strasznie się przestraszyłam jak zauważyłam strzępek mojego ciała. Pod koniec brałam luteinę. Dzieci mam zdrowe :)
 
Myślę tak jak mowia mi tu lekarze (Nie tylko anglicy). Nie jestem z tych które rzucają wszystko myśląc że w Polsce jest tak super że tylko tam można rodzić. W uk jeśli jest coś nie tak to również zalecają dodatkowe badania. Niestety największą bariera dla cudzoziemców jest bariera językowa.
Kobiety również tutaj rodzą zdrowie dzieciaki więc jakoś ten system musi dzialac;) za to niezbyt mądrym jest chodzenie codziennie czy co 2dni na usg na NFZ bo to po prostu najwyreza nasza służbę zdrowia..no ale to już polityka i gospodarka..nie ma na tym forum na to miejsca ;)
A kto pisał ze co 2 dni ?
Co miesiąc a jak cos sie dzieje częściej a nie 3 usg za cala ciaze i sie zastanawiać czy wszystko jest ok, a w każdej chwili moze sie cos stac.
Robić usg co 3 mies dla mnie to nieodpowiedzialne.
Rodza zdrowe dzieci, jednak wiele kobiet nie dostaje pomocy i moze przez to roni zdrowa ciaze.
 
Myślę tak jak mowia mi tu lekarze (Nie tylko anglicy). Nie jestem z tych które rzucają wszystko myśląc że w Polsce jest tak super że tylko tam można rodzić. W uk jeśli jest coś nie tak to również zalecają dodatkowe badania. Niestety największą bariera dla cudzoziemców jest bariera językowa.
Kobiety również tutaj rodzą zdrowie dzieciaki więc jakoś ten system musi dzialac;) za to niezbyt mądrym jest chodzenie codziennie czy co 2dni na usg na NFZ bo to po prostu najwyreza nasza służbę zdrowia..no ale to już polityka i gospodarka..nie ma na tym forum na to miejsca ;)[/QUOTE

Js
Myślę tak jak mowia mi tu lekarze (Nie tylko anglicy). Nie jestem z tych które rzucają wszystko myśląc że w Polsce jest tak super że tylko tam można rodzić. W uk jeśli jest coś nie tak to również zalecają dodatkowe badania. Niestety największą bariera dla cudzoziemców jest bariera językowa.
Kobiety również tutaj rodzą zdrowie dzieciaki więc jakoś ten system musi dzialac;) za to niezbyt mądrym jest chodzenie codziennie czy co 2dni na usg na NFZ bo to po prostu najwyreza nasza służbę zdrowia..no ale to już polityka i gospodarka..nie ma na tym forum na to miejsca ;)
Ja chodziłam prywatnie w dwóch ciążach. Jak byłam w pierwszej ciąży to do mojego lekarza państwowo były takie kolejki, że żeby potwierdzić ciążę miałam się wpisać dodatkowo bo miejsc nie było na 2 miesiące do przodu. Nie mówię, że prywatnie jest lepiej, ale na pewno inaczej :). Jeśli chodzi o usg to w Polsce państwowo jest chyba trzy razy (wyjątki "trudne" ciąże).
 
A kto pisał ze co 2 dni ?
Co miesiąc a jak cos sie dzieje częściej a nie 3 usg za cala ciaze i sie zastanawiać czy wszystko jest ok, a w każdej chwili moze sie cos stac.
Robić usg co 3 mies dla mnie to nieodpowiedzialne.
Rodza zdrowe dzieci, jednak wiele kobiet nie dostaje pomocy i moze przez to roni zdrowa ciaze.
Gowno prawda za przeproszeniem. Każdy tutaj ma prawo do dodatkowych badań.. tylko nie każdy potrafi z tego korzystać. Te dwa są obowiązkowe reszta jest dobrowolna. Ja przed pierwsza wizyta u położnej będę już po 2 usg
 
reklama
Do góry