reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
z moich planów (zatrudnienie w nowej firmie od listopada) wiem, że macierzyńskie działa tak jak ubezpieczenie ZUSowe -po pierwszym miesiącu przepracowanym-czyli po pierwszej zaplaconej przez firmę składce, wtedy są i płatne L-4, NŻ, urlop itp:) Oczywyście o ile jest to umowa o prace
 
reklama
No własnie tylko, że ja wyczytałam na jakimś forum, że jeśli osoba jest tak późno zatrudniona to ZUS węszy podstęp, że ktoś chce "oszukać państwo".
 
Właśnie nigdzie nie mogłam znaleźć nic na ten temat... Nawet jeśli teraz jestem na stażu i mam opłacane składki zdrowotne ? Madie a jesteś w 100% pewna, że potrzebne jest aż 6 miesięcy zatrudnienia ?
 
Co do tego, ze musi to byc umowa o prace jestem pewna w 100%, a nawet wiecej. Natomiast z tymi 6-miesiacami czytalam na forum prawniczym, ale niestety nie moge tego odnalezc, wiec tu pewnosci nie mam.
Tyle jesli chodzi o urlop macierzynski.
Jesli chodzi o ZASILEK, to przysluguje kazdej ubezpieczonej kobiecie (pracodawca musi odprowadzac skladki ZUS).
 
Ostatnia edycja:
Właśnie a tak w ogóle to czym różni sięurlop macierzyński od zasiłku macierzyńskiego ?
Ja się doczytałam o tych 6 meisiaćach, ale to jesli chodzi o wychowawczy.
 
Urlop macierzynski- jak sama nazwa wskazuje jest urlopem udzielanym pracownicy (czyli osobie, ktora po urodzeniu dziecka nadal jest zatrudniona). A zasilek macierzynski otrzymuje kobieta, ktora juz pracownikiem nie jest (umowa przedluzona do dnia porodu) i zasilek wyplaca ZUS. A urlopu udziela pracodawca.
 
Oki, jeśli się orientujesz to jeszcze jednym pytankiem Cię zamęcze. Bo jak rozumiem jak się dostaje zasiłek to wypłaca go ZUS, a jak się dostaje urlop macierzyński, to również idzie to z kasy ZUSU ?
 
Urlop macierzynski (tak jak wypoczynkowy) udziela pracodawca (jak juz napisalam, musisz po urodzeniu dziecka nadal byc pracownikiem) i pieniadze za urlop otrzymujesz od pracodawcy (podstawe wymiaru tak jak w przypadku zasilku z ZUSu).
 
reklama
Urlop macierzynski (tak jak wypoczynkowy) udziela pracodawca (jak juz napisalam, musisz po urodzeniu dziecka nadal byc pracownikiem) i pieniadze za urlop otrzymujesz od pracodawcy (podstawe wymiaru tak jak w przypadku zasilku z ZUSu).


Co?

Zasiłek macierzyński wypłaca ZUS!!..;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry