reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
Urlop macierzynski- jak sama nazwa wskazuje jest urlopem udzielanym pracownicy (czyli osobie, ktora po urodzeniu dziecka nadal jest zatrudniona). A zasilek macierzynski otrzymuje kobieta, ktora juz pracownikiem nie jest (umowa przedluzona do dnia porodu) i zasilek wyplaca ZUS. A urlopu udziela pracodawca.

Co to? :szok:
Skąd takie teorie ? Wybacz z całym szacunkiem...:szok:
Przeczytaj Prawo bo piszesz coś absurdalnego i nieprawdziwego - zasiłek macierzyński zawsze wypłaca ZUS bez względu czy jest się zatrudnionym czy umowa wygasła :)
Składa się albo samemu albo pracodawca w Zusie specjalny druk Z-3 plus akt urodzenia dziecka.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Oczywiście zapomniałam dodać , że jeśli pracodawca zatrudnia więcej pracowników i jest to większy zakład pracy ( nie chce wprowadzać w błąd , kiedyś było powyżej 20 teraz nie wiem ) to wypłaca pracodawca pracownicy a i owszem, ale zawsze płatnikiem jest ZUS!!! - czyli że ZUS przelewa na konto firmy a firma Tobie , w mniejszych zakładach wypłaca bezpośrednio ZUS.
 
Nie musze czytac prawa, bo to sa informacje sprawdzone, od prawnika, ktory w prawie pracy sie specjalizuje. URLOP to nie to samo co ZASILEK. Urlop macierzynski jest prawem PRACOWNICZYM, czyli osob, ktore aktualnie sa zatrudniona na umowe o prace i jest to najprosciej mowiac "wolne" w pracy z zachowaniem wynagrodzenia. A zasilek macierzynski, to swiadczenie pieniezne wyplacane przez ZUS.
 
Chodzi mi o to że Macierzyński zawsze wypłaca ZUS - na pewno nie pracodawca z własnej kieszeni :)
A Urlop a Zasiłek to prawie to samo:) I na pewno nie jest to wynagrodzenie tylko jest wypłacane przez ZUS w wysokości wynagrodzenia.
 
Ostatnia edycja:
a ja mam takie pytanko czy w trakcie urlopu macierzyńskiego pracodawca opłaca pracownicy składki zus czy jest tak że taka pracownica przechodzi całkowicie pod "opiekę" Zus czyli dostaje zasiłek i nara.
 
być może już gdzieś o tym było.
jak dla mnie to nowość :-)
Dziś byłam u fryzjera i siedząc tam sobie nadrabiałam prasówkę kobiecą.
doczytałam w jakiejś gazetce o tym, iż badania i zabiegi w czasie ciąży, porodu i połogu są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, dla tego też pobieranie opłat za znieczulenie zoo jest nie prawne, i o ile mam wrażenie ze jak "się nie zapłaci to się nie pojedzie", to PO można żądać zwrotu kasy w imię przepisu mówiącego o bezpłatności usług w tym okresie jakim jest ciąża (itd.)
http://www.rp.pl/artykul/22,511102.html
 
Ostatnia edycja:
Mam pytanie odnosnie becikowego - zawieszono obecnie przepis o tym zaswiadczeniu lekarskim ze bylo sie pod opieka od 10 tyg ciazy, ale slyszalam ze mimo wszystko trzeba jakies zaswiadczenie od lekarza miec. Czy ktos z ostatnio rozpakowanych zalatwial juz becikowe i wie jak to ma wygladac? Czy rzeczywiscie potrzeba jakiegos zaswiadczenia i czy musi ono byc na specjalnym formularzu (gdzie taki znajde?) czy moze to byc normalnie na druczku lekarza? Z góry dziekuje za pomoc :)
 
być może już gdzieś o tym było.
jak dla mnie to nowość :-)
Dziś byłam u fryzjera i siedząc tam sobie nadrabiałam prasówkę kobiecą.
doczytałam w jakiejś gazetce o tym, iż badania i zabiegi w czasie ciąży, porodu i połogu są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, dla tego też pobieranie opłat za znieczulenie zoo jest nie prawne, i o ile mam wrażenie ze jak "się nie zapłaci to się nie pojedzie", to PO można żądać zwrotu kasy w imię przepisu mówiącego o bezpłatności usług w tym okresie jakim jest ciąża (itd.)
Opłaty za poród nielegalne - Rzeczpospolita

Tez to czytalam, dobrze jest miec to na papierze...zlodzieje i oszusci, na ludzkim cierpieniu i nerwach zeruja
 
reklama
Mam pytanie odnosnie becikowego - zawieszono obecnie przepis o tym zaswiadczeniu lekarskim ze bylo sie pod opieka od 10 tyg ciazy, ale slyszalam ze mimo wszystko trzeba jakies zaswiadczenie od lekarza miec. Czy ktos z ostatnio rozpakowanych zalatwial juz becikowe i wie jak to ma wygladac? Czy rzeczywiscie potrzeba jakiegos zaswiadczenia i czy musi ono byc na specjalnym formularzu (gdzie taki znajde?) czy moze to byc normalnie na druczku lekarza? Z góry dziekuje za pomoc :)
Witam;) Musisz isc do swojego Mopru-tam dostaniesz odpowiedni druk który sama wypełniasz i druk dla lekarza .On wpisuje tylko ze chodziłas do lekarza.Do tego musisz jeszcze dołozyc ksero dow osob;)Jezeli dostarczysz to do 10 pazdziernika,kase otrzymasz pod koniec miesiąca;)
 
Do góry