reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Styczniowe mamy 2020

Ja dostałam od swojego lekarza skierowanie na prenatalne na nfz z racji, że mam siostrę niepełnosprawną. Myślałam, że to tylko prenatalne będą a okazało się, że od razu zapisano mnie na połówkowe :)
No ja do tej poradni genetyczno-prenatalnej Dostałam ze względu na 4wczesniejsze poronienia. Teraz do tej poradni jadę w 22tc :-) :)
 
reklama
@marta021993 gratulacje , super że w końcu ujawnił swoją płeć :-) :)
@Aguara fajna dziewuszka :-) :) myślę że nie zaszkodzi bo sama miałam sytuację że w tygodniu miałam 2xUSG.

wy na połowkowe chodzicie do innych lekarzy nie do swoich ? Bo się zastanawiam czy też powinnam iść na nie.. moja gin co tydzień dokładnie mierzy i oglada dzidzie, w 12 tyg byłam na usg genetycznym i w 22 tyg też jadę. Myślicie że jest sens jechać do innego lekarza na połowkowe skoro ona dokładnie robi usg i jeszcze mam genetyczne w szpitalu ?
Zobacz w internecie czy Twój lekarz ma certyfikat do robienia usg genetycznych. Jeśli nie ma to dobrze byłoby zrobić połówkowe u lekarza, który posiada taki certyfikat. Zgodnie z prawem usg w 12 tygodniu i połówkowe mogą robić tylko lekarze z certyfikatem. Jeśli robi usg robi lekarz bez certyfikatu nie można takiego usg nazywać prenatalnym (lub genetycznym) i nie masz też pewności, że takie usg jest dobrze zrobione i zostały wyłapane ewentualne nieprawidłowości. W szpitalu takie usg robione są tylko przez lekarzy z certyfikatami, więc jeśli będziesz miała w szpitalu robione to kolejnego lekarza nie musisz już szukać.
 
Na tej szkole rodzenia dowiedziałam się ciekawej rzeczy. Wiecie, że teraz położne (glównie te młodsze, bo starsze to wiadomo, że stosuja standardy sprzed lat) zakazują stosowania rękawiczek niedrapków na rączkach dzieci. Położna mówiła, że do szpitala należy zabrać ewentualnie delikatny pilnik do paznokci. Podobno niedrapki odcinają dziecku bodźce czuciowe dzięki, którym dziecko poznaje świat.
 
Zobacz w internecie czy Twój lekarz ma certyfikat do robienia usg genetycznych. Jeśli nie ma to dobrze byłoby zrobić połówkowe u lekarza, który posiada taki certyfikat. Zgodnie z prawem usg w 12 tygodniu i połówkowe mogą robić tylko lekarze z certyfikatem. Jeśli robi usg robi lekarz bez certyfikatu nie można takiego usg nazywać prenatalnym (lub genetycznym) i nie masz też pewności, że takie usg jest dobrze zrobione i zostały wyłapane ewentualne nieprawidłowości. W szpitalu takie usg robione są tylko przez lekarzy z certyfikatami, więc jeśli będziesz miała w szpitalu robione to kolejnego lekarza nie musisz już szukać.
Genetyczne miałam robione w szpitalu przez profesora wraz z testem pappa, wyniki jak i usg dobre, kolejne mam w 22 tygodniu ciąży. Czyli nie muszę?
 
Ja rodziłam w 2011 i nie miałam położnej do dziecka, a przychodnię wybrałam dopiero po porodzie. I pierwsze słyszę, że Urząd sam może nadać dziecku imię.
 
Ja rodziłam w 2011 i nie miałam położnej do dziecka, a przychodnię wybrałam dopiero po porodzie. I pierwsze słyszę, że Urząd sam może nadać dziecku imię.
Dziecko zapisuje się do przychodni po porodzie, ale juz w szpitalu trzeba podać przychodnię do jakiej będzie zapisane i tam szpital przesyła dokumentację dziecka i kartę szczepień.
Obowiązek wyboru położnej do 21 tygodnia jest jeśli prowadzisz ciążę na NFZ, jeśli prywatnie to nie masz takiego obowiazku. A rozporządzenie o tych położnych obowiązuje chyba od stycznia tego roku.
Szpital przesyła informację o urodzeniu dziecka do urzędu i jeśli nie zarejestruje się w ciągu 3 tygodni dziecka to urząd robi to z automatu, przesyłają informację o tej rejestracji matce. A aby dziecko zarejestować trzeba mu nadać imię, więc urząd sam je nadaje.
 
Ja nie mogę spać w nocy a to biodra mnie bolą, a to plecy między łopatkami. Przeszkadza mi brzuch.
Ja do szkoły rodzenia nie chodziłam ani w pierwszej ciąży ani w drugiej.

14 i 15 lat różnicy to faktycznie sporo ale potem to się zetrze. Między mną a moja siostra jest 11.
 
Dziecko zapisuje się do przychodni po porodzie, ale juz w szpitalu trzeba podać przychodnię do jakiej będzie zapisane i tam szpital przesyła dokumentację dziecka i kartę szczepień.
Obowiązek wyboru położnej do 21 tygodnia jest jeśli prowadzisz ciążę na NFZ, jeśli prywatnie to nie masz takiego obowiazku. A rozporządzenie o tych położnych obowiązuje chyba od stycznia tego roku.
Szpital przesyła informację o urodzeniu dziecka do urzędu i jeśli nie zarejestruje się w ciągu 3 tygodni dziecka to urząd robi to z automatu, przesyłają informację o tej rejestracji matce. A aby dziecko zarejestować trzeba mu nadać imię, więc urząd sam je nadaje.
Widze ze jednak na tej szkole rodzenia sporo przydatnych informacji. Ile takich zajec trzeba odbyc aby to przejsc? Czy trzeba z partnerem byc czy tez przychodza same dziewczyny? Musze jutro znalezc jakas szkole i tez zadzwonic bo pozniej bedzie pewnie za ciezko chodzic. O tych niedrapkach tez czytalam gdzies ze lepiej bez bo przez dotyk dziecko poznaje swiat lepiej i sama mam tylko jedne niedrapki, ktore dostalam od kolezanki tak na wszelki wypadek bo podobno strasznie sie niemowleta drapia po buzi:) co do poloznej to u mnie chyba mozna w szkole rodzenia sobie jakas wybrac - musze w koncu sie zmusic i pojsc tam;)
 
reklama
Genetyczne miałam robione w szpitalu przez profesora wraz z testem pappa, wyniki jak i usg dobre, kolejne mam w 22 tygodniu ciąży. Czyli nie muszę?
Ja miałam genetyczne plus PAPPA w 12 tygodniu przez certyfikowanego lekarza, a teraz w 23 polowkowe wraz ze szczegolowym opisem ale robione przez mojego ginekologa prowadzacego. Mi juz miesiac wczesniej zapowiedzial ze bedzie to badanie polowkowe i bardzo szczegolowo je przeprowadzil w kwestii budowy malucha. Nie wiem jak to jest na Nfz ale u mnie nie bylo takiej opcji ze nie ma polowkowych.
 
Do góry