reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe

Jesli chodzi o wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka urodzonego w anglii to wyglada to tak(przerabialam to 2 tyg temu): musisz zameldowac dziecko w Polsce a do tego potrzebujesz przetlumaczony przez tlumacza przysieglego angielski akt urodzenia, odpis aktu urodzenia twojego i partnera i wypisac dokumenty na miejscu w urzedzie meldunkowym. Nastepnie ze skoconym aktem dziecka, ktory otrzymasz idziesz do dzialu paszportowego i wraz z partnerem skladasz odpis aktu urodzenia, 2 zdjecia i musicue na miejscu miejscu wypelnic i podpisac wniosek. Nam sie troche spieszylo i nie czekalismy az przyjdzie nr pesel wiec poprosilismy pania by wpisala go jak dojdzie we wniosku paszportoym. Wiem ze potrzebne sa wasze skrucone i zupelne akty urodzenia tylko nie pamietam gdzie ktore skladalam. Paszport odbierzemy jak bedziemy nastepnym razem w polsce. jest on wazny 5 lat wiec moze troche polezec.
 
reklama
Hej dziewczyny!!!
Może już ktoś wypowiadał się podobnei jak ja teraz bo wybaczcie nie czytałam wszystkich wypowiedzi.Mianowicie mam synka 13miesięcznego i wyrobiłam mu teraz w Polsce dowód osobisty na 5lat za 30zł.Miał paszport tymczasowy i wogóle nie pomyślałam o dowodzie gdyby nie mój telefon kiedyś tam do konsulatu w Londynie.Miła pani poinformowała mnie,że w czerwcu wchodzi w życie ustawa unijna(więc obowiązuje również u nas w Polsce) gdzie nie będzie juz paszportu na okres 5 czy 10 lat dla dzieci powyżej roku ponieważ jest to okres gdzie dzicko się bardzo zmienia i celnicy robią problemy:)Więc musielibyśmy co roku ciągnąć małego do fotografa a to jest wyzwanie :)co roku jeździć do Londynu,stać w kolejce,płacić za każdym razem ok 17 funtów i później jechac ten paszport odebrać.Dlatego mamy dowód i spokój na 5 lat.Wybór należy do Ciebi droga mamo:)
 
Owszem zmienia się ale wybór należy do Was.Podałam swój przykład dlaczego zdecydowaliśmy się na dowód.Przez 5 lat nie musimy co roku jeździć i załatwiać a co najważniejsze pamiętać,że np.za miesiąc nam się kończy paszport i co roku wykładać pieniądze bo czasami się tak zastanawiam czy to wogóle nie o to chodzi,że sobie na tym zarabiają:)
 
hej,tak pisze tylko informacyjnie:
wczoraj dzwonilam do Konsulatu zeby sie dowiedziec jak wyglada sprawa pierwszego paszportu,bo mam polska literke w nazwisku a w akcie urodzenia oczywiscie jej brak:sorry:No i babeczka powiadomila mnie,ze juz nie potzreba zmiany nazwiska do pierszego paszportu i spoko wyrobia mi na angielski akt urodzenia:tak::-)super,bo bieganizy milion w Polandii zeby pozmieniac wszystko bo i tlumacz przysiegly(ktory oczywiscie nie mogl tego na miejscu zrobic tylko kazal wrocic po 3 dniach:wściekła/y:)a poziej w Urzedzie Stanu Cywilnego i donosilam kupe papierow im i wogole zamieszanie narobili tylko:no::crazy::confused2:No a teraz super mi wyrobia,tak wiec moze ktorej sie ta informacja przyda;-):-)
 
ja w poniedziałek lece odebrac 5-letni paszport małego i ten paszport jest taksamo ważny jak dowód i ta sama cena 30zł co i za dowód.
I chyba głupota było by aby jeden z tych 5-letnich dokumentów byl nie wazny bo dziecko się zmienia. Albo obydwa dokumenty są ważne albo nie,bo czy zdjęcie jest w dowodzie czy w paszporcie to dziecko w taki sam sposób się zmienia.

a tak na marginesie, byłam z moim 10 miesięcznym synkiem dwa razy autem w PL i dwa razy samolotem i nigdy nikt nie przyglądał sie na małego. autem jak jechalismy to nawet szyb nie kazali otwierac (mamy przyciemnione)aby zobaczyć dziecko czy kogokolwiek.
 
witam,
z grubsza przejzalam wszystkie posty i raczej nie widze odpowiedzi na moje pytanie dlatego... czy jest wsrod was mama ktorej partner / maz nie jest polakiem? moja Marcelka ma 4 miesiace. jej tata jest anglikiem i zastanawiamy sie czy jest sens wyrabiania polskiego paszportu. po krotkim przeczytaniu informacji na stronce konsulatu wyrobienie paszportu dla malej brzmi strasznie skomplikowanie i zawile. najpierw potrzebny jest polski akt urodzenia i nr pesel. potem jakies inne papiery. czy jest w tym sens?

dzieki za odpowiedz.
pozdrawiam
ania
 
Moja kochana, ponieważ o wiele szybciej, łatwiej i poręczniej będzie Ci wyrobić brytyjski paszport, to ja bym się wcale nie zastanawiała. W paszporcie i tak wpiszą małej podwójne obywatelstwo. Na wyrobienie polskiego paszportu zawsze przyjdzie czas.


 
Ostatnia edycja:
reklama
pandorka możesz!!!
potrzebujesz
-ang.akt ur. przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na polski
-meldunek w polsce
-pesel
-wniosek(do wziecia w urzedzie gdzie u ciebie wyrabiają dowody)

ania marcelina duzo łatwiej wyrobić angielski paszport,wysyłasz wniosek poczta zdjęcia i tyle,a o Polski możesz sie postarc później przy okazji jak będziesz w PL.
Pierwszy polski roczny paszport wyrobić mozesz na angielski akt urodzenia
 
Do góry