reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

Laski jak to jest z BTEA, czy po skonczonym kursie czy szkole trzeba skladac papiery od nowa w Socialu??
Jak oni to w ogole tutaj traktuja?? bo jedna z kolezanek mowila mi, ze oni Social szkole traktuje tak jakby czas pracy i wlicza Ci sie to do Jobseeker'a, czy to prawda??
 
reklama
Dziewczyny, mam pytanie: Czy można kontynuować branie macierzyńskiego tu w irlandii i urodzić w Polsce ? Czy wtedy nadal będą normalnie płacić macierzyńskie czy zawieszą? Chodzi mi jeśli ktoś zaczyna zasiłek np 2 miesiące przed terminem, to potem jeszcze 4 po porodzie powinien dostawać. Z góry dzięki
 
gosik teoretycznie to jest tak że pieniażki wpływają Ci na konto przez ten okres ..
ale co z ta polska to nie wiem .. ja bynajmniej siedziałam tutaj ;-)


a ja też z pytaniem.. bo dziś rozmawiałam ze znajoma.. i powiedzcie mi czy to prawda czy wkręcała mi, bo powiedziała że jak się nie pracuje , a dostaje kasę z socjala to macierzyński się należy ..
to prawda?? czy trzeba normalnie pracować??
 
witam mamusie z IE. poczytuje Was od dawna ,ale na forum pierwszy raz... i mam pytanie moze , ktoras z Was jest w podobnej sytuacji... oczywiscie bede sie dowiadywac u zrodła tj w soccial welfare , ale z nimi to roznie bywa niestety... ale do sedna sprawy - jestem obecnie w 36 tyg ciazy, w połowie grudnia poszłam na zwolnienie lekarskie i własnie o to chce zapytac. dzisiaj dostałam list z socjala o tym, ze przyznali mi chorobowe w wys 188e tygodniowo- i teraz schody :0 pracuje na partime, a moj maz obecnie pobiera job seeker allowance w wys 204 e tygodniowo. w liscie napisali, ze nie moze byc takiej sytacji, ze ja bede miała płacone chorobowe , a maz pobierał pieniadze na mnie i to moze sie odbic na jego zasiłku - odbiora mu to co ma na mnie i 1/2 dodatku na dziecko - tylko, ze maz nie ma zadnego dodatku na mnie - bo pracuje i podejrzewam, ze ma pomniejszona kwote tego zasiłku własnie dlatego, ze ja mam dochód- pobiera tylko dodatek na dziecko... i nie wiem co teraz mam im odesłac ten list i zaznaczyc czy decyduje sie pobierac zasłek chorobowy na własna reke, czy maja to jakos wkalkulowac w zasiłek meza???wogole nniie rozumie tej całej polityki- co ma jedno wspolnego z drugim, to ja jestem na chorobowym , a nie maz ???? ktoras miała taka sytuacje??? z gory dziekuje za odp :) bede tam dzwonic jutro zobacze co mi powiedza, choc nie wierze, zebym sie cos konkretnego dowiedziała - a wiem to z doswiadczenia niestety...
 
gosik a masz zamiar wrócic do IRL??bo jeli nie to ja bym zaryzykowaa bo oni raczej tego nie sprawdzá,ale jeśli wracasz to nie radze rodzic w PL bo potem nawet z CHB będą problemy:tak:

vikamcia:no:musisz pracowac zeby dostac macierzyńskie:tak:

anetajoanna a nie lepiej przejsc juz na macierzynskie??i tak za 2 tygodnie juz musisz:tak:
 
To pytanie było odnośnie mojej przyjaciółki, rodzić myśli w polsce bo to baaardzo skomplikowane... nie chce jej problemów tu przedstawiać :( A nie wie czy wróci do Irlandii czy nie, ale będzie chciała.
Czyli myślicie że nie powinien być to problem rodzić w Polsce a tu brać macierzyńskie ?
 
MatraF macierzynski mam juz zaplanowany od 23.01, a przed tym ide jeszcze na tydzien urlopu...
Gosik_mar z pobieraniem macierzynskiego w Pl nie ma problemu, jezeli tylko przed pracowało sie odpowiedni czas w Ie.... wiele moich kolezanek spedziło ten czas w Pl... a co do porodu w Pl to nie wiem, ale kolezanka moze miec problem z child benefit, ktory w dzieciaczkom urodzonym w Ie jest przyznawany z "urzedu" , a tak bedzie musiała sie starac tak jakby dopiero przyjechała do IE ... a to trwa niestety nawet pare miesiecy....
 
dziewczyny ja ze względów na problemy ze zdrowiem rodzilam w Pl (tu z lekka to olali więc nie ryzykowałam). problemów z child benefit nie mam żadnych. wyplacili mi od dnia kiedy tu przyleciałam z powrotem. musialam składać pismo i tyle.
 
reklama
dziewczyny, tak naprawde wszystko zależy od urzedników :) jezeli sie trafi na kompetentnych to z niczym nie ma problemu... a ja dalej nic sie nie dowiedziałam :( odnosnie mojej sprawy
 
Do góry