reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

reklama
Dziekuje MartaF Z tego co sie orientuje to na macierzynskim moge przebywac wszedzie w UE. A pieniadze beda wplywaly na konto. Nie wiem jak to bedzie z tym one parent family. Z mieszkaniem to masz racje, musze miec umowe, byc tutaj wtedy moge sie starac o rent allowance. To dopiero jak wroce bede sie starac. Jakby jeszcze ktos cos wiedzial na ten temat.. ? :) POzdrawiam
 
Witam wszystkich, super ze znalazlam to forum bo ja to jestem zielona w tych sprawach :eek:. Pracuje w Ire od 5 lat na full time i teraz jestem w 4 miesiacu ciazy. Jestem i bede samotna matka, czy ktoras z was kochane sie orientuje jak to tutaj wyglada? Z tego co wiem to macierzynski mi sie nalezy. Jest to 270e tygodniowo, z czego nie bede w stanie oplacic rentu (600e) i zyc z malym dzieckiem przez miesiac. Wiec planuje ten czas pobyc w Polsce. Ale co pozniej, jako samotna matka, o co moge sie starac a o co nie? Kiedy to zalatwiac zaraz po urodzeniu czy po macierzynskim.. Jak wroce do pracy to na fulltime czy lepiej na dwa dni gdzie reszte panstwo doplaci.. Moze ktoras z was ma/miala podobne doswiadczenie, albo zna kogos.. Dziewczyny pomozcie, bede bardzo wdzieczna jak ktoras z was wie cos na ten temat..


Sina niewiem jak to jest jak nalezy Ci sie macierzynski,ale tak sobie mysle ze jako samotna matka pewnie dostaniesz jeszcze doplate do mieszkania,jesli chodzi o one parent,to mysle ze najlepsze wyjscie z praca jest takie zeby nie przekroczyc 20 godz tyg wtedy dostaniesz calosc one parent,natomiast jesli bedziesz pracowala na full time to jest ryzyko ze nie dostaniesz wcale badz niewielka sume....
co do twojego pomyslu zeby maciezynski przesiedziec w pl,to uwarzam ze to nie jest zbyt dobry pomysl bo jka zlozysz papiery o one parent badz rent suplement moze przyjsc do ciebie kontrola z sociala....(u mnie byli) najlepiej idz do sociala zapytaj c w takiej i takiej sytuacji ci sie nalezy...napewno nie bedzie tak ze nie bedzie ci starczac pieniedzy na zycie,bo co jak co ale na socialach irlandii da sie zyc..
pozdrawiam
 
Dziekuje bardzo niunia12a za informacje i twoja opinie. Wiem ze o doplate o mieszkanie to sie moge starac jak tu cos wynajmuje i jak mam umowe. A na to sie tez czeka, nie wiem jak dlugo ale przyjamniej 2-3 miesiace. One parent to dopiero jak wroce do pracy planowalam.. Czytam i czytam i narazie wywnioskowalam ze dostane macierzyski, child benefit (jak bede w Polsce) jak zostane tutaj moge jeszcze sie starac tak jak piszesz o one parent i rent allowance. A co z alimentami? Mam zlozyc sama zaraz jak urodze? Sama nie wiem, dalej to wszystko czarna magia :szok:
Przejde sie do socjala, ale myslalam najpierw ze moze tu u was poszukam porady najpierw, zeby chociaz cos wiedziec ;-) Bardziej wolalabym do Polski na ten czas ale zobacze jeszcze jak to bedzie, rowniez pozdrawiam :-)
 
Dziekuje bardzo niunia12a za informacje i twoja opinie. Wiem ze o doplate o mieszkanie to sie moge starac jak tu cos wynajmuje i jak mam umowe. A na to sie tez czeka, nie wiem jak dlugo ale przyjamniej 2-3 miesiace. One parent to dopiero jak wroce do pracy planowalam.. Czytam i czytam i narazie wywnioskowalam ze dostane macierzyski, child benefit (jak bede w Polsce) jak zostane tutaj moge jeszcze sie starac tak jak piszesz o one parent i rent allowance. A co z alimentami? Mam zlozyc sama zaraz jak urodze? Sama nie wiem, dalej to wszystko czarna magia :szok:
Przejde sie do socjala, ale myslalam najpierw ze moze tu u was poszukam porady najpierw, zeby chociaz cos wiedziec ;-) Bardziej wolalabym do Polski na ten czas ale zobacze jeszcze jak to bedzie, rowniez pozdrawiam :-)

Co do child benefit to w tej chwili jest tak ze co 3 miesiace przychodzi pismo do domu z potwierdzeniem roznych danych Twoich i dziecka,takze pobyt w pl jest rownierz ryzykowny bo na odpowiedz masz 21 dni a jak tego nie odeslesz CHb wstrzymuja.
Niewiem czy dobrze cie zrozumialam,ze czeka sie na rent suplement 2-3 miesiece??? jesli tak myslisz to na pocieszenie powiem ci ze ja jako samotna matka czekalam 5 dni,po tym czasie dostalam odpowiedz i pieniadze.

co do alimentow,tak najleiej bedzie jak sama zlozysz pozew o ustalenie wysokosci alimentow,tutaj w irlandii jest takie cos jak Legal Aid Board,tam sa tak jak by prawnicy z urzedu,pomagaja we wszystkich sprawach,praktycznie za darmo,jak dla samotnych rodzicow.pomoga wypisac wniosek o alimenty itd,i napewno podpowiedza co bedzie najlepsze w Twojej sytuacji.tylko,ze (bynajamniej u nas) czeka sie 2-3 miesiace na sprawe,dlatego lepiej jest isc wczesniej zlozyc papiery zeby bylo ci latwiej jak juz maluszek pojawi sie na swiecie.
 
O teraz to mi spadlas z nieba, bardzo dziekuje za te info, bardzo przydatne. Ja dopiero jestem w 4 miesiacu ale wole sie wczesniej dowiedzieci byc gotowa na wszystkie okolicznosci, zebrac informacje i sobie uporzadkowac plan dzialania :-) Adres planuje przeniesc do kolezanki z ktora bede w kontakcie non stop, wiec mysle ze zdazymy, a jesli nie nie bede kombinowac zeby dostac te pare euro wiecej jak mnie tu nie bedzie. Nie wiedzialam dokladnie ile sie czeka na rent suplement, tak slyszalam.. ale jak ty czekalas pare dni to super pocieszenie! Ja teraz place za pokoj w wynajmowanym apt 600e miesiecznie, czy moze orientujesz sie ile bym dostala mniej wiecej tego rent suplement na maciezynskim?
Co do alimentow to gdzie jest u was? No to czeka mnie wizyta w Legal Aid Board, naprawde dziekuje za te info. To jesli zloze o alimenty i dostane, to chyba niezaleznie od tego czy bede w Polsce czy nie? Jak uwazasz?
 
O teraz to mi spadlas z nieba, bardzo dziekuje za te info, bardzo przydatne. Ja dopiero jestem w 4 miesiacu ale wole sie wczesniej dowiedzieci byc gotowa na wszystkie okolicznosci, zebrac informacje i sobie uporzadkowac plan dzialania :-) Adres planuje przeniesc do kolezanki z ktora bede w kontakcie non stop, wiec mysle ze zdazymy, a jesli nie nie bede kombinowac zeby dostac te pare euro wiecej jak mnie tu nie bedzie. Nie wiedzialam dokladnie ile sie czeka na rent suplement, tak slyszalam.. ale jak ty czekalas pare dni to super pocieszenie! Ja teraz place za pokoj w wynajmowanym apt 600e miesiecznie, czy moze orientujesz sie ile bym dostala mniej wiecej tego rent suplement na maciezynskim?
Co do alimentow to gdzie jest u was? No to czeka mnie wizyta w Legal Aid Board, naprawde dziekuje za te info. To jesli zloze o alimenty i dostane, to chyba niezaleznie od tego czy bede w Polsce czy nie? Jak uwazasz?


Jesli chcodzi o to ile dostaniesz rentu,to ci nie pomoge bo u was w dublinie sa tak kosmiczne ceny mieszkan i pokoi ze az mi sie slabo robi...jednak mysle,ze albo bedziesz musiala sie dogadac w z wlasciecielem albo zmienic mieszkanie,bo maxymalny rent ktory musisz placic zeby kwalifikowac sie do rent suplement to 140 euro/tyg.
nie rozumiem pytania:"Co do alimentow to gdzie jest u was?"

nie ma znaczenia czy bedziesz w pl czy tutaj,wazne jest zebys miala adres pod ktory beda przychodzic wszystkie listy z LEGAL AID,no i tak na dobra sprawe sa konsultacje z prawnikiem,co jakis czas,takze niewiem czy bedziesz tutaj przylatywac na kazda wizyte....? bo zazwyczaj maja takie tepo ze wysylaja zawiadomienie 5 dni przed wizyta...
 
reklama
Gdzie jest u was mialam na mysli gdzie w Ire jestes :-) W Dublinie sa ceny kosmiczne to prawda, ale mam blisko do pracy do ktorej mam zamiar wrocic po macierzynskim, mieszkanie raczej zmienimy pozniej, pisze zmienimy bo mieszkam z przyjaciolmi i czy to moze byc problem w otrzymaniu tego rent suplement? Jak ja teraz place 600e, to moze pozniej sie dogadamy, albo zmieimy mieszkanie ze zmieszcze sie w tych 560e. Ale nie rozumiem tej granicy, przeciez wiedza jakie ceny sa w Dublinie, no chyba ze samotne matki maja mieszkac o obnizonych standardach, tu to wszystko mozliwe.. Kurcze z tym LEGAL AID, z przylatywaniem nie bylo by problemy tylko chce karmic piersia i kurcze tak z dzieckiem latac.. No to musze sie powaznie nad tym wszystkim zastanowic.. A jak zaczne zalatwiac alimenty w styczniu a do konca maja tu zostaje to moze sie wyrobie? :-O
 
Do góry