reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

reklama
Witam dziewczyny mam pytanie.Mieszkam w irlandi juz 6 lat,mój 13 letni syn z 1 malzenstwa jest w polsce,ale teraz od września chce go tu wziąść do szkoły,jak mam to załatwić chodzi mi o to jak załatwić mu pps karte medyczna itd.nie pobieram na niego chb,jak mam zacząć pomózcie plisssssss:)czy do zalatwienia pps on tu musi być?
 
Witajcie kochane. Mam pytanie. Mam poltorarocznego synka,mieskzamy w irlandi i w najblizszej przyszlosci nie pplanujemy zjazdzac do polski. Moglbyscie mi pwoiedziec jak wygladaja sprawy ze szkola czy musze juz isc go teraz zapisac i jak wygladaja od A do Z sprawy z przedszkolem?Chcialabym Mojego synka puscic za jakis rok do przedszkola a pozniej chcialbym go pusicc do skzoly ale nie mam zielonego pojecia jak to wyglada-moglybyscie mi to napisac bylabym bardzo wdzieczna! Dziekuje;)
 
Witajcie kochane. Mam pytanie. Mam poltorarocznego synka,mieskzamy w irlandi i w najblizszej przyszlosci nie pplanujemy zjazdzac do polski. Moglbyscie mi pwoiedziec jak wygladaja sprawy ze szkola czy musze juz isc go teraz zapisac i jak wygladaja od A do Z sprawy z przedszkolem?Chcialabym Mojego synka puscic za jakis rok do przedszkola a pozniej chcialbym go pusicc do skzoly ale nie mam zielonego pojecia jak to wyglada-moglybyscie mi to napisac bylabym bardzo wdzieczna! Dziekuje;)

Przyłączam się do pytania ;-)
 
Cześć dziewczyny. Coraz bliżej mojego porodu, i najwyższy czas zacząć to wszystko jakoś ogarniać. To moje pierwsze dziecko, więc nie mam za bardzo doświadczenia. Obecnie czekam na decyzję o Maternity Benefit, nawet pisałam dzisiaj do nich maila i zobaczymy co powiedzą, bo pod koniec listopada dostałam tylko list, że mój formularz do nich dotarł i będą go teraz sprawdzali. Cały czas pracuję. Mój mąż jest na zasiłku, ale obecnie udało mu się dostać na JobBridge program i mamy duże nadzieje, że po tym go zatrudnią.
1.Słyszałam, że można się ubiegać w HCE u Officera o zapomogę na wyprawkę dla dziecka - tylko mam sprzeczne informacje - jedni mówią, że dostaje się po prostu czek (jeśli się kwalifikuje) a inni, że officer wysyła np. do Smythsa z listem i każe wziąć sobie łóżeczko za które oni zapłacą. Czy ktoś wie jak to jest? Bo ja już wyłożyłam kase na łóżeczko i wózek (wózek kupiony w UK na promocji a łóżeczko w Polsce) i nie mam w ogóle rachunków za to - czy to już mnie przekreśla do skorzystania z zapomogi?

2. Wiem, że w szpitalu po narodzinach są wypełniane jakies dokumenty - czy to są te dokumenty do rejestracji dziecka w CC? W sensie, że nie muszę już tego wniosku jeszcze raz wypełniać, tylko póżniej odebrać akt urodzenia w CC, czy to kompletnie co innego?

3. Czy jest tutaj jakieś dofinansowanie (w necie krążą same stare informacje z przed recesji i nic konkretnego nie znalazłam) do opieki nad dzieckiem? Po macierzyńskim chciałabym wrócić do pracy, choć wiadomo, że fajniej byłoby siedzieć w domu z dzieckiem, ale patrze przyszłościowo - obecnie mam fajna pracę, na part time, pracuję 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie, soboty niedziele wolne, warto byłoby nadal zbierać na tę emeryturę, ale jak mam oddać dziecko do żłobka, czy nawet wynająć opiekunkę do dziecka, to wychodze na tym tak, jakbym w ogóle nie pracowała, bo prawie cala wypłata pójdzie na opłatę niani, wiec z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacałoby się zostać w domu i brać FIS, niż zapierniczać w pracy, stąd moje pytanie, czy rząd pomaga jakoś aby budżet domowy jakoś się kręcił?

Z góry dzięki za wszelkie informacje.
 
Witajcie kochane. Mam pytanie. Mam poltorarocznego synka,mieskzamy w irlandi i w najblizszej przyszlosci nie pplanujemy zjazdzac do polski. Moglbyscie mi pwoiedziec jak wygladaja sprawy ze szkola czy musze juz isc go teraz zapisac i jak wygladaja od A do Z sprawy z przedszkolem?Chcialabym Mojego synka puscic za jakis rok do przedszkola a pozniej chcialbym go pusicc do skzoly ale nie mam zielonego pojecia jak to wyglada-moglybyscie mi to napisac bylabym bardzo wdzieczna! Dziekuje;)
Twoje dziecko jest jeszcze za małe by pójść do darmowego przedszkola.
Takowe jest jeśli dziecko skończy 3 lata i 3 miesiące we wrześniu.
Jest to 3h dziennie przez 5 dni w tygodniu.
zresztą poczytaj sobie tutaj Free Pre-School Year in Early Childhood Care and Education (ECCE)Guide for Parents - Department of Children and Youth Affairs - Ireland
co do szkoły to zapisać można już.To zależy od szkoły (mój Jeremek był zapisany na rok 2016 w wieku 4 miesięcy),szkoła zaczyna się od 4 rż jeśli dziecko urodziło się przed wrześniem.Jeśli po to pójdzie później o rok.
Za rok twoje dziecko bedzie miało 2,5 roku,tak więc nie przysługuje mu darmowy program.Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wysłać do prywatnie.
Najlepiej dowiesz się u źródła czyli w szkole kiedy są zapisy.

gnidka co do punktu ostatniego,to nie ma żadnej pomocy przy dziecku.
Niestety.
Co do 2 to wypełniasz papiery na CHB,często jest tak,że już w szpitalu jest taki pokoik gdzie siedzi pani i wydaje Birth Certyfikaty ( W Galway tak było) ale np.w Portlaoise już trzeba było samemu pojechać do HC i tam wyrobić akty urodzenia.
To pewnie zależy od szpitala.
Aha,widzę,że jesteś z Galway.Ja tam dwa razy rodziłam i na oddziale poporodowym było biuro właśnie pani,która na miejscu wyrabiała Akty urodzenia.Nie wiem czy dalej to istnieje bo ja rodziłam ostatni raz tam 5 lat temu.Zapytaj w szpitalu o to.Musisz wziąć ze sobą paszport i męża też z paszportem.

co do punktu 1 to tzw.maternity grant,pójdź i zapytaj officera.
 
Ostatnia edycja:
wielkie dzięki Kochana, popytam jeszcze koleżanek, które niedawno rodziły, czy to dalej w Galway jest.

A do tego officera to mozna pójść już czy koniecznie po urodzeniu dziecka?
 
reklama
Do góry