Przepraszam, że się wtrące ale przeczytałam kawałek wątku i jako aplikant adwokacki chciałabym pomóc. Niestety w sytuacji gdy ojciec dziecka nie żyje polskie prawo nie przewiduje możliwości sądzenia jego rodziców o alimenty. Obowiązek alimentacyjny wygasa wraz ze śmiercią i nie podlega dziedziczeniu w związku z czym żadna osoba trzecia, jak rodzice nie mogą byc zobowiązani do płacenia alimentów. Nie zmieni tego niestety fakt czy dziecko ma prawo do renty czy nie.
LUCUS 84 - nawiązując do twojego postu- znalazłam taki oto przepis,który potwierdza to co wyżej napisałaś.Masz racje.Skoro jedno z rodziców nie żyje obowiązek utrzymania dziecka spoczywa na drugim rodzicu.
Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków
Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.
Obowiązek alimentacyjny ma zapewnić środki utrzymania i
wychowania, tym członkom rodziny, którzy sami nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.
Obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonków. Następnie krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Alimentami mogą być obciążanie na początku krewni w linii prostej bez
ograniczeń, przy czym zstępni są obciążeni przed wstępnymi. Oznacza to, że najpierw można żądać alimentów od
dzieci lub wnuków względem ich rodziców lub dziadków, a dopiero potem od rodziców i dziadków względem
dzieci lub wnuków.
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych bliższego stopnia przed krewnymi dalszego stopnia. Najpierw alimenty zapłacą rodzice, a dopiero potem dziadkowie.
W momencie, gdy osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności będzie mogła zaspokoić potrzeby uprawnionego, gaśnie obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności.
W przypadku dziecka, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może wystąpić do sądu o alimenty od swoich rodziców. Z pozwem o alimenty od swoich dziadków, może wystąpić tylko, kiedy rodzice:
- nie żyją,
- gdy nie są w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub
- gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Przesłanki obowiązku alimentacyjnego na rzecz wnuków
Obowiązek utrzymania i wychowania dziecka ciąży przede wszystkim na rodzicach dziecka. Mają oni obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania. W przypadku, kiedy jedno z rodziców nie żyje lub nie jest w stanie samemu zaspokoić potrzeb dziecka, obowiązek ten w całości spocznie na drugim z rodziców.
W przypadku, gdy pozostały przy życiu rodzic nie jest w stanie w całości lub w części sprostać swoim obowiązkom względem dziecka, dziecko może zażądać alimentów od swoich dziadków. Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny dziadków, nie polega na przerzuceniu na nich, niespełnionego obowiązku alimentacyjnego rodziców dzieci.
Obowiązek alimentacyjny dziadków może powstać, gdy:
- wnuki nie mają swoich dorosłych dzieci, które ten obowiązek mogłyby spełniać,
- rodzice tych wnuków nie żyją lub nie są w stanie sprostać temu obowiązkowi,
- wnuki znajdują się w niedostatku.
Prawo nie wskazuje, którzy dziadkowie powinni płacić alimenty w pierwszej kolejności. Wydaje się, że sad powinien obciążyć alimentami dziadków o lepszej sytuacji materialno – finansowej.
Obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków, ma racje bytu, tylko wtedy kiedy wnuk znajduje się w niedostatku. Niedostatek to stan, w którym osoba nie jest w stanie sama się utrzymać. Osoba uprawniona nie może sama się wprowadzić w niedostatek, tylko aby uzyskać alimenty. Oznacza to, że na alimenty nie ma co liczyć osoba, która pomimo zdolności zarobkowych nie podejmuje pracy lub nie szuka żadnych innych środków utrzymania.
Ponadto sąd zasądzając alimenty od dziadków musi pamiętać, że dziadkowie muszą mieć możliwości zarobkowo – finansowe, aby mogli nałożony na nich obowiązek spełnić.
Gdzie po alimenty
Dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w przedmiotowej sprawie powinno odbyć się przez złożenie pozwu o świadczenia alimentacyjne przeciwko dziadkom. Pozew taki powinien być złożony przed sąd właściwy miejscowo:
- sąd rejonowy właściwy miejscowo według zamieszkania pozwanego,
- sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.
Pozew zwolniony jest od kosztów sądowych.