reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Skrócona szyjka w pierwszym trymestrze

Lekarz tak zwlekał z założeniem, że podobno było za późno, ale z tego co pamiętam to poprzednia ciążę znosiłam lepiej niż tą, więc ciekawa jestem co będzie dalej
 
reklama
Ja tylko czekam na kolejną wizytę, bo 12 idę. Ciekawa jestem jak wytrzymam, bo bardzo się denerwuję. Pessar czy szew rzeczywiście są skuteczne i ograniczyły Wam skracanie szyjki ?
Przy założonym pessarze lekarz już nie informował mnie o długości szyjki. Kontrolnie sprawdzał czy wszystko trzyma. W momencie jego zdejmowania w 37 TC miałam 4 cm rozwarcia. Że wzgl na CC (ułożenie miednicowe) tydzień polezalam plackiem by dotrwać. W poprzedniej ciąży z 4cm rozwarcia w 32tc przy chodzeniu tylko do WC w szpitalu w ciągu kilku dni zrobiło się pełne rozwarcie. Plackiem z zakazem chodzenia wyleżałam do 36tc.
W mojej ocenie pessar sprawdził się, do 7 mies. pracowałam.
 
Przy założonym pessarze lekarz już nie informował mnie o długości szyjki. Kontrolnie sprawdzał czy wszystko trzyma. W momencie jego zdejmowania w 37 TC miałam 4 cm rozwarcia. Że wzgl na CC (ułożenie miednicowe) tydzień polezalam plackiem by dotrwać. W poprzedniej ciąży z 4cm rozwarcia w 32tc przy chodzeniu tylko do WC w szpitalu w ciągu kilku dni zrobiło się pełne rozwarcie. Plackiem z zakazem chodzenia wyleżałam do 36tc.
W mojej ocenie pessar sprawdził się, do 7 mies. pracowałam.
Czyli w pierwszej ciąży nic nie miałaś założone tak jak ja ?
 
Przy założonym pessarze lekarz już nie informował mnie o długości szyjki. Kontrolnie sprawdzał czy wszystko trzyma. W momencie jego zdejmowania w 37 TC miałam 4 cm rozwarcia. Że wzgl na CC (ułożenie miednicowe) tydzień polezalam plackiem by dotrwać. W poprzedniej ciąży z 4cm rozwarcia w 32tc przy chodzeniu tylko do WC w szpitalu w ciągu kilku dni zrobiło się pełne rozwarcie. Plackiem z zakazem chodzenia wyleżałam do 36tc.
W mojej ocenie pessar sprawdził się, do 7 mies. pracowałam.
Ja przy ściągnięciu miałam 2cm tyle co przy założeniu.
 
A szybko zaczęła Wam się skracać szyjka ?
W 1 ciązy nie wiem, bo mi lekarka długości nie badała w 1 trynestrze, a potem się skróciła szybciorem i urodziłam w 22tc.
W 2 ciąży od wizyty w 7tc to wizyty w 14tc zeszła z 3.8cm do 2.2cm. W 14tc miałam założony profilaktyczny szew okrężny, który w 28tc zjechał przez wewnętrzne rozwarcie, które mi się zrobiło. Urodziłam w tym samym dniu, nie było szans na zatrzymanie porodu, ja praktycznie nie reaguję na te leki hamującr skurcze. Leżałam prawie plackiem całą ciążę.

Pamiętaj, że wartość graniczna to 25mm w 20tc. Jeżeli jest mniej, powinna być wprowadzona profilaktyka. Natomiast u Ciebie nie wiadomo czy ona taka jest czy się skróciła. Niewydolność w 1 ciązy jest za to wskazaniem do założenia szwu. Więc najlepiej, jakbyś znalazła lekarza, który szwy zakłada i poszła do niego na konsultację jak najszybciej. Szew profilaktyczny zakłada się tylko do konkretnego momentu, potem jest ryzyko przebicia worka owodniowegi.
 
reklama
Do góry