reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Rozszerzamy dietę Maluszków

wow, Aia, super obiadek :) inspirujesz :)
Hania też kleikiem pluła, tylko z butelki piła, dopiero jak poćwiczyła inne smaki to i kleik zjadła :) próbuj co jakiś czas, może Mania zaskoczy :)
 
reklama
Aia niezły obiadek :tak: Wrzucaj jakieś jeszcze "przepisy", coś pościągam :-D
Jutro mam w planach po raz pierwszy zrobić deserek z cynamonem :tak:

Ja też zgodnie z zaleceniem lekarki podaję dodatkowo wit. D, pomimo, że w mm jest. Po przeliczeniu wychodzi, że w mm, przy aktualnie wypijanej ilości, jest +/- połowa zalecanej dziennej dawki, a w okresie zimowym jest to dla dziecka niewystarczające.
 
my Laurce na mm też dawaliśmy d3 nawet dłużej niż do roku

Olga ona mogła jeść, tylko że ją tak kaszel męczył, że odmawiała łyżeczki, tylko pierś przyjmowała, jak jej się poprawiło, to i apetyt wrócił :tak:
 
Dziewczyny, mam pytanie odnosnie smokow do butelek: czy jest sens kupowac z przepustem 6m+?? My jedziemy na butlach TT. Czy moze od razu lepiej zainwestowac w kubek niekapek, jakis z gumowym ustnikiem? Jesli kubeczek, to jaki polecacie?
Dzieki.

BTW Dzis udalo nam sie osiagnac magiczne 5 posilkow, a jeszcze tydzien temu bylo 7 na dobe. Dzis tez Junior przespal cala noc. Niestety, tak rozowo nie jest, ostatnio zanatowalam calonocny sen Juniora 3 nocki temu. Ale wynik juz jest dobry i ciesze sie, ze co 3 czy 4 noc moge sobie przespac cala :)
 
Proszę znalazłam dla Was fragment artykułu z gazety lekarskiej Medycyna Praktyczna na rok 2012/2013 o Witaminach K i D.

[h=2]Czy muszę profilaktycznie podawać swojemu dziecku witaminę D?[/h]Witamina D odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju mocnego szkieletu, stymulując wchłanianie wapnia z jelit i jego odkładanie w kościach. Jest dostarczana do organizmu w pożywieniu (lub w postaci preparatów farmaceutycznych) i produkowana w skórze pod wpływem słońca. Jej brak – zwykle w następstwie niedoborów żywieniowych lub zalecanej obecnie ograniczonej ekspozycji skóry na światło słoneczne – prowadzi u niemowląt i małych dzieci do rozwoju krzywicy.
[h=3]Co to jest krzywica?[/h]W krzywicy dochodzi do upośledzenia wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, co prowadzi do zaburzenia struktury kości – stają się one miękkie i podatne na odkształcenia. Na krzywicę chorują głównie niemowlęta i małe dzieci ze względu na bardzo dynamiczne wzrastanie i rozwój kości. Chorobę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów ze strony układu kostnego, a diagnozę można potwierdzić badaniami laboratoryjnymi.
W leczeniu krzywicy stosuje się przez pewien czas witaminę D w odpowiednio dużej dawce. Decyzję o konieczności leczenia, czasie jego trwania i dawce witaminy D podejmuje lekarz.
[h=3]Czy można zapobiegać krzywicy?[/h]Przez cały czas karmienia piersią podawaj swojemu dziecku codziennie jedną kroplę lub kapsułkę witaminy D, aż do czasu, gdy zacznie zjadać wystarczającą ilość mleka modyfikowanego.
Witaminę D podawaj od pierwszych dni życia dziecka.
Zapobieganie krzywicy u zdrowego niemowlęcia polega na podawaniu dziecku witaminy D w małej dawce. Ponieważ pokarm kobiecy nie zawiera odpowiedniej ilości witaminy D, niemowlętom karmionym piersią należy podawać codziennie około 400 jednostek międzynarodowych (j.m.) witaminy D.
Wcześniaki wymagają większej dawki witaminy D, zazwyczaj 400–800 j.m. na dobę. Zapytaj lekarza.
Jedna kropla dostępnych w Polsce preparatów w płynie zawiera 400—670 j.m. witaminy D, a 1 kapsułka 400 j.m. Niektóre preparaty są wydawane tylko na receptę, ale wiele można kupić bez niej.
Niemowlęta karmione sztucznie otrzymują zwykle zalecaną dawkę witaminy D w codziennej porcji mleka modyfikowanego, które jest wzbogacane w ten składnik. Witaminy tej nie trzeba więc dodatkowo uzupełniać, jeśli dziecko zjada dziennie odpowiednią ilość mleka (600—1000 ml w zależności od produktu). Zapytaj o to lekarza.
Witaminę D (400 j.m.) profilaktycznie zaleca się także dzieciom po 1. roku życia, które nie zjadają odpowiedniej ilości mleka lub innych produktów wzbogaconych w tę witaminę.
Nie podawaj dziecku witaminy D w dawce większej niż zalecona przez lekarza!
Witamina D to silny lek – podawana w zbyt dużej dawce może doprowadzić do ciężkiego zatrucia i/lub uszkodzenia nerek.
[h=2]Czy muszę profilaktycznie podawać swojemu dziecku witaminę K?[/h]Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Dostarczana jest do organizmu z pożywieniem, a w późniejszych miesiącach życia produkowana także przez bakterie, które żyją w jelicie grubym. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym dla niemowląt ta „własna” produkcja rozpoczyna się dopiero po ukończeniu 2. tygodnia życia. U niemowląt karmionych wyłącznie piersią jelito grube zasiedlają inne bakterie (tzw. bifidobakterie), które praktycznie nie wytwarzają witaminy K. U zdrowych dzieci starszych i dorosłych „własna” produkcja witaminy K przez bakterie jelitowe zaspokaja zapotrzebowanie w 75—96%.
Noworodek ma małe zapasy witaminy K i względnie jałowy przewód pokarmowy, a mleko matki nie zapewnia jej podaży w wystarczającej ilości. U niektórych noworodków, które nie otrzymają witaminy K po porodzie, mogą wystąpić krwawienia (krwotoki) z różnych narządów i części ciała, czyli choroba krwotoczna noworodków.
[h=3]Co to jest choroba krwotoczna noworodków?[/h]Aktualnie nazwę tę zastąpiono terminem „krwawienia związane z niedoborem witaminy K”. Jeżeli po urodzeniu noworodek nie otrzyma witaminy K w odpowiedniej dawce, to:

  • w wieku 2—7 dni u 0,25—1,7% dzieci pojawią się krwawienia z przewodu pokarmowego (krew w stolcu, krwiste wymioty), układu moczowego (krew na pieluszce), z kikuta pępowiny oraz wylewy krwiste do skóry (postać klasyczna choroby);
  • u niektórych niemowląt karmionych wyłącznie piersią między 2. a 12. tygodniem życia mogą się ujawnić późne objawy niedoboru witaminy K w postaci krwawień do skóry, z przewodu pokarmowego oraz szczególnie groźne dla życia i prawidłowego rozwoju dziecka wylewy krwi do mózgu.
Postać późna choroby krwotocznej występuje także u niektórych chorych dzieci z zaburzeniami wchłaniania w jelitach (np. mukowiscydoza, żółtaczka z zastojem żółci), a postać bardzo wczesna (krwawienie w ciągu 24 godz. po urodzeniu) u noworodków urodzonych przez matki leczone niektórymi lekami: przeciwpadaczkowymi (np. fenobarbital, fenytoina), przeciwgruźliczymi (np. ryfampicyna, izoniazyd) lub zmniejszającymi krzepliwość krwi (np. acenokumarol).


[h=3]Czy można zapobiec chorobie krwotocznej noworodków?[/h]Każdy noworodek musi otrzymać witaminę K w 1. dobie życia. Jeżeli karmisz swoje dziecko wyłącznie piersią, od ukończenia 1. tygodnia życia do ukończenia 3. miesiąca życia, podawaj mu codziennie witaminę K doustnie w postaci kropli lub kapsułek.

  • Wszyscy eksperci zgadzają się, że jednorazowe podanie witaminy K w 1. dobie życia każdemu noworodkowi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby krwotocznej, a zwłaszcza jej najpoważniejszej postaci - krwawienia do mózgu.
  • W polskich szpitalach zdrowe noworodki urodzone o czasie otrzymują witaminę K doustnie (2 mg) lub w zastrzyku domięśniowym (0,5 mg). Dalsza profilaktyka należy do Ciebie.
  • W niektórych krajach (np. w USA, Anglii) noworodki otrzymują w 1. dobie życia w zastrzyku większą dawkę witaminy K (1 mg) - wówczas dalsze jej podawanie nie jest konieczne. Zapytaj o to lekarza.
  • Przy wypisie dziecka z oddziału noworodkowego powinnaś uzyskać szczegółowe instrukcje, które - zależnie od dalszego stanu zdrowia noworodka i przyjętego przez Ciebie sposobu karmienia - będzie modyfikował lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawdź także przed wypisem, czy lekarz zapisał w książeczce zdrowia dziecka dawkę witaminy K, którą otrzymał Twój maluch po urodzeniu i jak ją podano. Ta informacja może pomóc innym lekarzom, jeśli u dziecka pojawi się krwawienie.
  • Polski Komitet Ekspertów zaleca doustną podaż witaminy K w dawce 25 µg codziennie przez pierwsze 3 miesiące życia wszystkim dzieciom karmionym wyłącznie piersią. Podawaj ją regularnie!
  • Jeżeli dziecko ma przewlekłą biegunkę lub przedłużającą się żółtaczkę (zobacz: Żółtaczka noworodków), poważnie choruje albo Ty zażywasz przewlekle jakieś leki podczas karmienia piersią - porozmawiaj z lekarzem. Zapytaj, czy nie trzeba zwiększyć dawki witaminy K.
  • Początkowo obawiano się, że podawanie witaminy K w zastrzyku domięśniowym (w dawce 1 mg) może być szkodliwe. Jednak badania i zebrane obserwacje nie potwierdziły takiego zagrożenia.
[h=3]Zapamiętaj[/h]Jeśli karmisz swojego malucha mlekiem modyfikowanym, nie podawaj mu dodatkowo witaminy K.

  • Mleka modyfikowane dla niemowląt zawierają wystarczającą ilość witaminy K.
  • Gdy Twój maluch jest karmiony piersią i dokarmiany mlekiem modyfikowanym, podawanie witaminy K zależy od ilości zjadanego mleka modyfikowanego. Najprawdopodobniej konieczne będzie podawanie witaminy K, ale dawkę ustal z lekarzem.
 
Dziewczyny, mam pytanie odnosnie smokow do butelek: czy jest sens kupowac z przepustem 6m+?? My jedziemy na butlach TT. Czy moze od razu lepiej zainwestowac w kubek niekapek, jakis z gumowym ustnikiem? Jesli kubeczek, to jaki polecacie?
Dzieki.

BTW Dzis udalo nam sie osiagnac magiczne 5 posilkow, a jeszcze tydzien temu bylo 7 na dobe. Dzis tez Junior przespal cala noc. Niestety, tak rozowo nie jest, ostatnio zanatowalam calonocny sen Juniora 3 nocki temu. Ale wynik juz jest dobry i ciesze sie, ze co 3 czy 4 noc moge sobie przespac cala :)

my też na tt i zmienilam Szymkowi smoczek i widzę, że mu o wiele lepiej nie napracuje się w trakcie jedzenia
 
Dziewczyny, mam pytanie odnosnie smokow do butelek: czy jest sens kupowac z przepustem 6m+?? My jedziemy na butlach TT. Czy moze od razu lepiej zainwestowac w kubek niekapek, jakis z gumowym ustnikiem? Jesli kubeczek, to jaki polecacie?
Dzieki.

my też na tt i zmienilam Szymkowi smoczek i widzę, że mu o wiele lepiej nie napracuje się w trakcie jedzenia

My co prawda nie TT tylko Avent, ale też zmieniam na 6+, pewnie na dniach:tak: Manita jeszcze ciągnie flachę radośnie, więc nie będę jej tej frajdy odbierać, a będzie jej łatwiej, bo już się na 4+ trochę męczy.

U nas z niekapkiem póki co lipa. Moja słodka córcia bojkotuje go totalnie.

Ostatnio popija tylko kilka łyków co jakiś czas z Doidy Cup, ale jakbym miała jej tym teraz mleko podawać to bym się skichała:-p
 
U nas jeszcze nie było próby niekapka ale z butli Aventu nie che pić. A u mnie wczoraj sinlac, obiadek, jabłuszko, 3 cyce w dzień, potem kaszka Humana na moim mleku, 80 ml z butelki jak wyszłam za zajęcia i cyc, a i tak jadła dwa razy w nocy:no: Ona ma żołądek bez dna.

ewa, mogę wprowadzić żółtko i mięso od razu?

Aia, ja też spróbuje z cynamonem do dzisiejszego jabłuszka.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Asia, ja bym rozdzieliła. Żółtko i mięso w jednym obiedzie będą strasznie sycące. Drobina jest zjadaczem doskonałym, a nawet ona nie wsunie całej porcji z mięsem. Ale ja jej nie daję mięcha codziennie - jest mniej więcej 3 razy w tygodniu, 2 x ryba, a 2 x same warzywa. Żółtko też 2 x w tygodniu, więc można je dodać do jakiegoś lżejszego obiadku (z warzywami lub rybą, bo ona jej tak nie zatyka).
 
Do góry