reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

"Roczek"

reklama
Może macie przepis na jakiś dobry torcik, który skosztowała by moja córcia.
Ja ze względu na tą jej alergię chciałabym uniknąć kolejnych niespodzianek na drugi dzień.
Na pewno któraś z Was będzie piekła:-)
 
Może macie przepis na jakiś dobry torcik, który skosztowała by moja córcia.
Ja ze względu na tą jej alergię chciałabym uniknąć kolejnych niespodzianek na drugi dzień.
Na pewno któraś z Was będzie piekła:-)

To znalazłam w necie, ja chyba się zdecyduję na tego crumble :)

Gruszkowo-jablkowo-malinowy crumble (czyli ciacho kruche) na szybko

2 jablka, obrane pokrojone na male kawaleczki
2 gruszki, obrane i pokrojone na male kawaleczki
250g malin (moga byc mrozone lub z puszki)
1 lyzka cukru

Na kruszonke:
150g maki
szczypta soli
100g zimnego masla, podrobionego
75g brazowego cukru (moze byc zwykly)
50g platkow owsianych

Owoce wymieszac, wlozyc do naczynia w ktorym wolno piec (ja mam taka szklana miske), posypac lyzka cukru.
Kruszonka: wymieszac make z sola i maslem, wyrobic palcami, potem na koniec dodac platki owsiane i cukier. Posypac ta kruszonka, drobiac w rekach, owoce w naczyniu, nie mieszac!
Do piekarnika na 200 stopni na ok 30-35 min, az sie kruszonka zazloci.

Smacznego

Torcik dla alergika
dieta bezmleczna, bezjajeczna, bezglutenowa

Ciasto:
1,5 szklanki mąki kukurydzianej
0,5 szklanki mąki ryżowej (lub ziemniaczanej)
0,5 szklanki kleiku ryżowego
0,5 szklanki kleiku kukurydzianego
0,5 szklanki cukru
1 kostka margaryny bezmlecznej

Margarynę rozpuścić w garnku razem z cukrem. Ostudzić. Dosypać mąki i kleiki i wymieszać. Ciasto będzie się kruszyło ale takie ma być. Porcję podzielić na dwie części. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia i wysypać połowę ciasta. Dokładnie ugnieść tak, aby warstwa była mniej więcej równej grubości. Piec 10-15 minut w temperaturze 200 stopni

Pierwszą porcję wyciągnąć z tortownicy i tak samo piec drugą część. Drugą część w tortownicy pozostawić. To ciasto po upieczeniu jest jak kruche ale przed upieczeniem jesli nie ugnieciesz dobrze bedzie ci sie rozsypywac. Najlepiej upiec na papierze bo wtedy latwo sie wyjmuje

Masa:
400 ml wody
4 łyżeczki cukru waniliowego (albo wanilia w laskach) -wanilii mozna nie dawac
1 szklanka cukru pudru
200g margaryny bezmlecznej - wyjętej wcześniej z lodówki, żeby zmiękła.
kleik ryżowy Nestle
pół szklanki wiórek kokosowych albo mrozone jagody, albo maliny, albo inne owocki (moze byc gesty soczek najlepiej ciemny jagodowy, pozeczkowy albo wisniowy).

Wodę zagotować, wystudzić dosypać kleik - tyle, żeby masa była gęsta - bardzo gesta powinna sie kleic do lyzki, jak ci wyjda gluty to sie nie martw, rozmiksuja sie pozniej. Wrzucić margarynę, wsypać cukier puder i cukier waniliowy i ucierać mikserem. Kiedy masa będzie już jednolita, wsypać wiórki i odstawić do lodówki. Zamiast wiórek mogą być inne bakalie albo owoce.
Na 2 placki trzeba zrobić masę x2. Wierzch ozdobic owocami. Zamiast wiórek kokosowych moga byc inne bakalie albo owoce.


Tort
dieta bezmleczna, bezjajeczna

Biszkopt:
1,5 szkl. maki
0,5 szkl. cukru
4 łyżeczki proszku do pieczenia
0,25 łyżezcki sody oczyszczonej
0,5 szkl karobu (do kupienia w sklepach ze zdrowa zywnoscia)
210 ml. mleka sojowego (moze byc inne dobrze tolerowane przez dziecko)
60g roztopionej margaryny bezmlecznej
0,5 łyżeczki aromatu waniliowego

Wymieszać mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę i karob. Dodać roztopioną margarynę i aromat. Mieszać łyżką 2 min. Przełozyć do formy i piec min. 25 minut w temp. 180 st. C.

Krem: 1 szkl. cukru
2-3 łyżki goracej wody
kostka margaryny bezmlecznej

Skarmelizować 1 szkl. cukru; dodać 2-3 łyżki goracej wody. Po ostygnięciu mieszanina powinna mieć konsystencję gęstego syropu. Rozrobić mikserem kostkę margaryny dodając do niej syrop. Tak wykonanym kremem przełożyć tort i wypaćkać go na zewnątrz. Dekoracje wg uznania.

Keks z bakaliami
dieta bezglutenowa

2 duże jaja
4 dag masła
2 łyżki cukru
14 dag mąki kukurydzianej (lub 8 dag kukurydzianej i 6 dag ziemniaczanej)
3 łyżki mleka
2 płaskie łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
cukier wanilinowy
3 dag rodzynek
3 dag suszonych śliwek
1 łyżka płatków migdałowych
tłuszcz do wysmarowania formy
grysik kukurydziany do wysypania formy

Utrzeć masło z cukrem, cukrem wanilinowym i żółtkami. Z białek ubić pianę. Połączyć utartą masę z pianą, dodając przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodać mleko, bakalie, a następnie lekko wymieszać. Przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej grysikiem. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku około 40 minut.


torcik biszkoptowy:
5 łyżek mąki, 5 jajek, 5 łyżek cukru.
Białka ubijam na pianę, ucieram żółtka z cukrem. Potem delikatnie mieszając łączę wszystko. Dla pewności, że biszkopt będzie puszysty dodaję łyżeczkę proszku do pieczenia.Nie potrafię powiedzieć jak długo trzeba piec, bo robię to „na oko”. Biszkopt musi wyrosnąć i mieć złoty kolor. Po wyłączeniu piecyka zostawiam go na ok. 15 minut w środku (inaczej opadnie jak nic). Myślę, że piecze się ok. 30 minut.biszkopt przecinamy na trzy i smarujemy bita smietana (ubita ze smietany kremowki) Do smietany i na smietane dodajemy owoce (brzoskwinie, truskawki, jagody, sliwki, winogrona).
 
hehe, no to ja jak zwykle ostatnio trochę kontrowersji wprowadzę:-p
Misialinki roczek wypada w niedzielę, ale nie wiem czy nie zrobimy w sobotę z powodu pracy tatusia i też chciałabym wymyślić coś extra ale... jest jak jest, więc pewnie na balonikach itp itd się skończy...
I W TYM MOMENCIE PRANIA WYJDZIE JAKĄ JESTEM EGOISTKĄ:
bo, mimo że świętuje się roczek dziecka, to ja też chciałabym, żeby MÓJ MĄŻ docenił to, przez co rok temu przeszłam. nie wiem czy zrozumiecie o co mi chodzi, ale cały czas cierpię na jakiś taki niedosyt "dotulenia" ...nie dość że nie było go przy mnie (na co od poczatku się nastawiałam) to jeszcze poszło jak poszło... i w tą pierwszą rocznicę "rzezi" marzy mi sie jakiś taki "dowartościowujacy" wspólny wieczór, może romantyczna kolacja we dwójkę, może kino, albo po prostu poprzytulania się i ciepłe słowa...
głupia jestem, co?

i nie wiem jeszcze co kupić córci w prezencie...
 
Dzięki,Concita:)***- może zrobie jeden taki dla bratanicy,żeby dziecko tez mogło zjesć

...doczytałam
Ida- my kupujemy wózek drewniany,podobny do tego,jaki ma Franek Loliszy- super jest,a jak dziecko wyropśnie,mnadal moz e służyć jako pojemnik - uroczy jest:))).Co do pomysłu na wspólny wieczór,to wcale się nie dziwię i nie uważam,że to coś strasznie egoistycznego,aaa,a co do terminu my robimy weekend przed(1go?),ze względu na to,że M. musi jechac.
Jedna rzecz- plizzzz,nie licz,że M. sie domyśli,czego pragniesz-powiedz mu:tak:- ja tak krótko,ale rozumiesz,nie?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Kania - z tortem nie pomogę, bo my zamówiliśmy u znajomej kobiety, która ma do tego dryg i robi ładne i bardzo smaczne torty. Nie wiem dokładnie jak będzie wyglądał i z czego go zrobi - dałam jej wolną rękę. Robiła nam też tort na wesele i był super więc jej ufam ;-) Co do alergii to też się zastanawiam jak to będzie, moje dziecko niczego jeszcze nie jada więc nie ma z czego zrobić dla niego tortu niealergizującego ;-) Doszliśmy do wniosku, że damy mu polizać trochę jakiegoś kremu, tak ociupinkę, żeby spróbował, ale żeby mu nie zaszkodziło. No bo ciasto to odpada bo gluten zawiera. Więc tort raczej będzie dla gości niż dla małego niestety. Dla niego za to kupiliśmy rakiety na tort, no i będzie zdmuchiwał świeczkę :-)

Ida- dla mnie to co napisałaś jest w pełni zrozumiałe. To jest za równo rocznica małej jak i Wasza. W końcu trochę tego dnia przeżyłaś... No i przecież to było dla Ciebie też ogromne wydarzenie, zmieniło Wasz świat, Wasze całe życie. Więc jeśli świętuje się rocznicę ślubu, to jest dla mnie w pełni zrozumiałe, że chcesz też jakoś uczcić ten dzień, spędzić jakoś z mężem miło czas, tym bardziej że wtedy nie byliście razem. Myślę, że powinnaś mu powiedzieć o swoich odczuciach - dokłądnie tak samo jak to napisałaś. Albo wyślij mu wiadomość, jeśli ciężko Ci to powiedzieć osobiście.
 
Do góry