reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy na smakołyki i dania zwykłe dla naszych Słoneczek

reklama
koga:-):-):-) bo ja nie zauważyłam
separator.gif
:zawstydzona/y::-)
chyba zacznę i ja powoli urabiać mojego małża.....

bo jak piątego tygodnia nieobecności szepnęłam mu czule przez telefon o następnym potomku, to nastała cisza...a później...szkoda pisać:-p:-p no ale nie ma się co dziwić, 5 tygodni był z Igą dzień i noc, bez żadnej pomocy....:rofl2:
 
kurcze, Wy tu o ciastach, a ja muszę sobie stepper i orbitrek kupić :rofl2:


ale przepis na szarlotkę przyda się - rosną mi na ogródku piękne jabłka :-)
 
koga a u Ciebie słodkościowe nawrócenie czy też przepis będzie na później?

ivka - ale ja mam męża głodomora jeszcze w domu :-D - a na serio to kupiłam kwaśnych jabłek no i może dam radę skubnąć tę szrlotkę - bo słodkiego mi się chce tylko brzuszek się buntuje:-)
 
To proszę bardzo - oryginalny przepis jest na podawanie z bitą śmietaną, ale dla mnie to już przesada, więc obyłam się bez śmietany :-)

ciasto:
50 dkg mąki
4 żółtka
2/3 szklanki cukru
kostka masła
2 łyżki gęstej śmietany
cukier waniliowy
tłuszcz i tarta bułka do przygotowania formy

nadzienie:
1,5 kg kwaśnych jabłek
4 białka
1/2 łyżeczki cynamonu (ja dałam płaską łyżkę stołową, bo uwielbiam cynamon)
3 łyżki cukru pudru

dekoracja:
1 szklanka śmietanki kremówki
2 łyżki cukru
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady

Masło posiekać z mąką, dodać cukier i cukier waniliowy, żółtka oraz śmietanę. Szybko zagnieść ciasto, owinąć w folię alumioniową i włożyć na min. 30 minut do lodówki.
Jabłka obrać, zetrzeć na grubej tarce, wymieszać z cynamonem i cukrem pudrem. 2/3 ciasta wyłożyć do formy. Na cieście ułożyć jabłka, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 180 st.
Ubić pianę z białek i cukru (2-3 łyżki) i po około 30 minutach pieczenia ciasta z jabłkami rozsmarować ją na jabłkach. Na pianę zetrzeć na tarce resztę ciasta.
Ponownie wstawić do piekarnika na ok. 20 min.

W wersji z bitą śmietaną - ubić na sztywno śmietankę z cukrem i dekorować kleksem każdy kawałek szarlotki, na wierzch ścierać czekoladę.
 
reklama
Przepis oryginalny jest na standardową blachę, ja piekę na takiej o wymiarach wnętrza 18x27cm i wtedy zmniejszam składniki o połowę - chociaż jabłek i cynamonu daję sporo więcej :-)

Generalnie preferuję pieczenie w małych formach czy tortownicach, bo wolę częściej mieć coś świeżego niż jedno jeść cały tydzień :-D
 
Do góry