reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

Witam,
mam pytanie :
termin porodu mam na 16 czerwca.. L4 od lekarza prowadzącego dostałam do 18 czerwca i mam pytanko jesli urodzę wczesniej to co mam zrobic ? akt urodzenia wysyłam do pracy i to jest podstawa do wypłacenia macierzyńskiego ? chce skorzystac z rocznego urlopu najpierw pół roku 100% a póżniej 60% czy wiec musze pracodawce o tym poinformować ?
i jeszcze jedno co jesli przed koncem rocznego urlopu macierzyńskiego zajdę w drugą ciążę ?
bardzo dziękuję z góry z odp:-)
 
reklama
Jeny - jeśli urodzisz przed końcem L4 to dostarczasz po prostu to co trzeba do macierzyńskiego - i pracodawca z ZUSem sami już wszystko załatwią. O rodzicielski będziesz mogła składać dopiero jak ustawa wejdzie w życie, więc z tym spokojnie zdążysz (masz na to czas do 14 dni przed końcem normalnego macierzyńskiego). A jeśli "zaskoczysz" jeszcze na macierzyńskim to przecież jak się skończy to możesz pójść na L4 z powodu ciąży - i tyle.
 
Mam pytanie, chce isc na roczny macierzynski platny 80%, wiem ze musze zlozyc wniosek do pracodawcy na 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu, czy ktoras z Was taki wniosek juz zlozyła? Bo jesli go nie zloze to z automatu ide na 100% i potem ewentualnie przed koncem skladam wniosek i kolejny i wtedy platny 60%, ale ja wolalabym od razu isc na caly rok na 80%.

Pokopałam troche w necie i takie cos wyprodukowalam:

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego

Na podstawie Art. 180 §3 Kodeksu Pracy, w związku z przewidywaną datą porodu 21.06.2013, zwracam się z prośbą o udzieleni mi przysługującego 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego, 6 tygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodniowego urlopu rodzicielskiego (z zasiłkiem w wysokości 80 proc.)

A moze to jest tak, ze my nie mamy wyboru i tak idziemy na 100% a potem dopiero skladamy wniosek na 60%, bo juz sie pogubilam...

please help?

 
Ostatnia edycja:
Nika nie wiem, jak to u Ciebie (skoro planowany termin masz na już po podpisaniu ustawy), ale te rodzące przed podpisaniem ustawy chyba nie mają wyboru i muszą iść na 100/60. Myślę, że taka forma, jaką masz jest oki, jeśli chcesz rozpocząć urlop wcześniej niż planowany poród - musisz tylko podać datę od kiedy. Jeśli chcesz macierzyński od dnia porodu, to ja bym zmieniła na :

Na podstawie Art. 180 §3 Kodeksu Pracy, w związku z urodzeniem dziecka w dniu ............, zwracam się z prośbą o udzieleni mi przysługującego 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego, 6 tygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodniowego urlopu rodzicielskiego (z zasiłkiem w wysokości 80 proc.)


Wtedy też wniosek możesz złożyć w dniu porodu lub zaraz po i powinni Ci uznać 80% na "stałe" (bo w podaniu podajesz, że chcesz cały rok, a nie najpierw pół, a potem, w drugim podaniu drugie pół). Tak mi się po prostu wydaje.
 
Są dwie opcje czasowe:



  1. złożenie pracodawcy na co najmniej 14 dni przed przewidywaną datą porodu pisemnego wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze albo
  2. złożenie pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu macierzyńskiego pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu, a następnie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego - pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu.
 
Ostatnia edycja:
ja też się dołączam do pytania... termin mam niby na 24.06 więc kiedy mam składać ten wniosek na cały rok? po porodzie będzie już za późno? a jak urodzę przez 17.06 to już nie mam szans na te 80%?
 
reklama
Hmm... właśnie teraz jest dziwna sytuacja, bo ja niby termin mam na 28.06, powiedzmy, że złoże wniosek o roczny urlop 10.06,a urodzę dwa dni później to co w tej sytuacji?
 
Do góry