reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

Sara jesli jesteś już w szpitalu to nie, jeśli czekasz w domu to albo ci to zaliczą na poczet macierzynskiego albo doślesz zwolnienie. Ja z Milą dostałam L4 do dnia terminu porodu, urodziłam wcześniej a macierzynski zaczeli mi liczyć od dnia kiedy połozyłam się w szpitalu czyli 2 lipiec a urodziłąm 3 lipiec. Ja samam tego nie rozumię. Mojej kolezance gin tydzień przed porodem nie chciał dac L4 i kazał iśc na macierzyński. Wykłóciła się z nim, i dobrze bo urodziła 2 tyg po terminie:szok:
 
reklama
Na L4 musi być pieczątka pracodawcy z datą wpłynięcia zwolnienia do niego i podpisem

To ja mam pytanie:

1. Jak ostatnie zwolnienie będzie np. do 06.06 a urodzę 10.06 to muszę łatwić l4 na te 4 dni? musi być jakaś ciągłość papierkowa?
2. Po porodzie co muszę do pracodawcy zanieść? Akt urodzenia tylko?
3. Jak się skończy macierzyński to w ostatni dzień muszę zgłosić o wychowawczy czy wcześniej?
L4 od gina mam od wizyty do wizyty. W poprzedniej ciąży wizytę miałam 39tc0 dostałam zwolnienie na dwa tygodnie (czyli że przychodzę na wizytę tydzień po terminie). Urodziłam równo w 40 tc0 i od tego dnia miałam liczony macierzyński. Dla pracodawcy zależy na tym, żeby jak najprędzej go poinformować (tel do kadrowej), że już się urodziło, żeby sobie później kadrowa nie musiała odkręcać tego zwolnienia i przemieniać na macierzyński. Oprócz aktu urodzenia trzeba jeszcze przynieść takie zaświadczenie ze szpitala, że się urodziło, które stanowi podstawę do uzyskania macierzyńskiego. Wychowawczy chyba trzeba zgłosić z jakimś wyprzedzeniem, nie pamiętam jakim.
 
u mnie to wyglądało tak, że ginka w tydzień przed terminem dała mi zwolnienie na "infekcję w ciąży" na termin do 2 tyg po terminie
urodziłam 10 dni po terminie [niedziela] no i od tego dnia liczył mi się macierzyńki

ariena nie powiem ci jak to jest teraz z dg - ja sama mam zaledwie od wrzesnia, ale ze jestem tez na etacie to w dg place tylko ubezpieczenie zdrowotne w minimalnej opcji

jak ma się akt urodzenia, to już raczej innych papierów nie trzeba, tylko potem pesel trzeba podać
just pierwsze słyszę o takim zaświadczeniu...
 
Fioletowa, nawet na wypisie ze szpitala miałam taki zapisek w zaleceniach: "urlop macierzyński wg ustawy - wydano zaświadczenie" - no ale to było 3 lata temu, więc może coś się zmieniło. Ja miałam te końcowe L4 na ból kręgosłupa.
 
Laski widziałyście....?????? Tusk jednak zmienił zdanie:D a więc jeśli to klepnie to się załapiemy na roczny i będziemy mogły wybrać jednak opcję 80% :))) oby to weszło od tego 10.06.2013 :)))

Info
 
just to się chyba zmieniło te 3 lata temu, bo mój mały ma już prawie 4 lata i ja zaświadczenia nie dostawałam ;-)
nie da się nadążyć za zmianami

smile tej informacji nie wyłapałam, byłoby super
 
Smile, dopóki tej ustawy nie podpiszą to trzeba trzymać nadzieje na wodzy. Ta jego zgoda to zagranie polityczne (odciągnięcie od sytuacji w kraju, w partii i podrygi w sprawie przyszłych wyborów - choć niby jeszcze jest czasu, a czasu). Jeśli tego nie podpiszą do czerwca, to nie wiem, jak mamy I kwartału mają z tego skorzystać, bo przecież macierzyńskiego nie można dzielić na części i wykorzystywać z przerwami.
 
palin a ja myślę, że oni teraz będą się sprężać ile wlezie i nikt nie zaoponuje, bo to byłby polityczny samobój
wyobrażasz sobie np partię, która zagłosuje przeciw? medialna burza i publiczny lincz w tv gwarantowane
 
Dokładnie Fioletowa! Poza tym PO wyraźnie spada w sondażach więc zrobią wszystko żeby się podnieść. A inne partie jeszcze nie dawno mówiły, że jak oni doszliby do władzy to macierzyński trwałby nawet 2 lata, więc raczej przeciw nie będą głosować:p
 
reklama
Do góry