reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

Słyszałam tylko o tym, że ma udokumentowaną wizytę przed 10 tyg ciąży, o reszcie niestety nie wiem.
Smile mi mówiono, że wystarczy karta ciąży jako potwierdzenie wizyty przed 10 tc.
 
reklama
Jak znajdę artykuł to podeślę źródło mojego newsa. Mam nadzieję, że autor się pomylił...
nie wiem co sie dzieje w tych szpitalach - do własnego lekarza nie mogę się zapisać, w innych dzwoniłam to albo brak zapisów do końca roku, ew. do końca września!! SZOK! Pozostaje płacić...


Przy okazji pytanie do mam z DG - czy podczas zasiłku mogę "działać" w sensie zawrzeć umowę o współpracę i na jej podstawie wystawiac faktury/rachunki, czy to już "przegięcie"?

chciałam też podjąć studia podyplomowe, ale słyszałam, że nie mogą się one "kłócić" z opieką nad dzieckiem - i też zagwostka - można sie uczyc na macierzyńskim, czy nie można? :eek:
 
Z tego, co kojarzę, to do becikowego trzeba mieć udokumentowanie, że się było pod opieką lekarską od nie później niż 10 tc A jak patrzę we wniosek (dostępny w necie) to tam jest miejsce na wpisanie 3 wizyt, po jednej w trymestrze.
 
Hej,

ja otrzymałam swego czasu taką kartkę na której musiałam mieć podpis lekarza trzy razy (to był warunek: trzy wizyty odbyte podczas ciąży). Nie było nic o 10tc. ponieważ tzw. karty ciąży wydają po 12 tc. (pewnie chodzi również o zgodność z prawem pracy, że po 12 tygodniu kobieta jest pod ochroną).
Potem to poszło w zapomnienie, bo zasady przyznawania uległy zmianie tzn. powiedziano nam , że dochód na rodzinę większy niż 2000 pln pozbawia nas możliwości pobrania becikowego i "olaliśmy to".

Teraz czytam, że
Od 1 stycznia 2012 r. do otrzymania becikowego ponownie wymagane jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży - do porodu.

Czyli jak masz udokumentowane 3 odbyte wizyty to jest ok.

EDYTUJĘ WYPOWIEDŹ !

Palindromea ma rację bo szukając u źródeł czyli na stronach sejmowych gdzie jest określony wzór pisma na którym należy mieć pieczątkę i podpis lekarza czyli tu: Internetowy System Aktów Prawnych
faktycznie jest napisane "nie później niż". Przyznam, że aż dziwne.
 
Ostatnia edycja:
hej kochane ja załatwiałam becikowe i w mopsie daja takie zaświadczenie z tym trzeba iśc do swojego gin i on tam wpisuje ze się było na wizycie przed 10 tc i jest miejsce na wpisanie 3 wizyt z każdego trymestru dokładnie trzeba podać daty wizyt
 
a ja się zastanawiam do kogo mam pójść, pomijam już fakt, że w przychodni przyszpitalnej co wizytę lub drugą trafiałam do innego gin, ale na pierwsze dwie wizyty (przed 10 tc) byłam prywatnie i teraz pytanie do którego gin mam się zgłosić? :eek:
 
Czyli jednak plota stała się faktem...
Rozumiem, że gdzieś na wniosku jest miejsce na wpis dat i podpis lekarza?
Ciekawe tylko czy lekarz przepisujący z daty wizyt z karty ciąży może się "przypadkiem" pomylić, czy też może dołącza się jeszcze takie xero karty...
 
Marys - jeśli będziesz miała kartę ciąży (bo w niektórych szpitalach przy porodzie zabierają), to możesz pójść do lekarza rodzinnego, albo któregokolwiek gina, u którego byłaś w ciąży - on Ci wypisze we wniosku na podstawie karty daty wizyt. W najgorszym chyba przypadku czekałoby się chodzenie do tych lekarzy, u których byłaś - każdy pacjentce zakłada kartę i ma ją w swoich dokumentacjach - i z tego Ci wypiszą.
Tutaj robią jeszcze jazdy, jeśli chodzi o udokumentowanie dochodów - sam kwitek ze Skarbówki im nie wystarczy. Będę musiała się przejść i niech mi dokładnie wszystko powiedzą, co chcą, żeby moja druga wizyta u nich była z kompletem dokumentów.
 
reklama
Mam nadzieję, ze mi to uznają, iż jestem pod opieka własnie od 10 tygodnia. Wczesniej byłam tylko prywatnie i mam zaświadczenie o ciąży, to był 6 tydzień.
 
Do góry