aga_q
TRZYNASTEGO :)
...
Dzień dobry...
Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.
Ania Ślusarczyk (aniaslu)
czyli nie trzeba wracać do pracy chociażby na 1 dzień, tylko od razu po wychowawczym iść na L4?Blankad80:
- po pierwsze - gratuluję drugiej ciąży! Dzięki niej pracodawca nie może Cię zwolnić, nawet jeśli wróciłabyś do pracy
- po drugie - skrócić wychowawczy jak najbardziej możesz i nie musisz wracać do biura pomiędzy wychowawczym a zwolnieniem. W praktyce musisz zrobić tak: napisać wniosek o skrócenie wychowawczego na 30 dni wcześniej (szybsze przywrócenie do pracy musi być za zgodą pracodawcy, a z tego co piszesz szefowa na pewno nie pójdzie Ci na rękę). Musisz też być przygotowana, że przed powrotem do pracy będziesz musiała pójść do lekarza medycyny pracy na badania okresowe (przy czym ciąża nie powinna stanowić problemu, sama w ciąży przedłużałam badania, które mi się akurat skończyły) - wtedy robisz to tak: bierzesz skierowanie od pracodawcy, idziesz do lekarza medycyny pracy, o ciąży możesz powiedzieć, jeśli zapyta, ale oczywiście nie wspominasz o planie pójścia na zwolnienie. Potem idziesz do ginekologa, bierzesz zwolnienie od pierwszego dnia po zakończonym wychowawczym i najlepiej zwolnienie dostarczasz do firmy razem z zaświadczeniem o zdolności do pracy.
- po trzecie - wysokość zasiłku liczyłoby Ci się wg zasiłku z poprzedniej ciąży/macierzyńskiego, ale miły dla Ciebie jest przepis art. 45 ustawy o św. pien. w razie choroby i macierzyństwa, który mówi, że dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie podstawą jest wynagrodzenie minimalne, które w tym roku wynosi 1317 zł brutto, więc będziesz mieć podwyżkę :-)
Pozdrawiam,
Melulu