reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

porady prawne i sprawy urzędowe

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Urlop tacierzyński 2010

Z komentarza dla KP 2010:

" Od 1 stycznia 2010 roku ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z płatnego urlopu tacierzyńskiego , czyli tylko dla ojców. Na razie to tylko tydzień(...)Jeśli tata nie zdecyduje się na urlop, wolne dni przepadną. Ojciec może wziąć tacierzyński do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Urlop dostanie, jeśli złoży wniosek nie później niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Pracodawca nie może odmówić. (...) Niezależnie od urlopu tacierzyńskiego, ojcowie mogą wziąć jeszcze więcej wolnego na dziecko. Od 1 stycznia 2010 oboje rodzice mogą wziąć tzw . urlop dodatkowy. Na razie będa to 2 tygodnie w wypadku 1 dziecka i 3 tygodnie gdy dzieci jest więcej. Ojciec moze zaopiekować się dzieckiem 3 tygodnie (dwa dodatkowe macierzyńskiego zamiast mamy i 1 tydzień tacierzyńskiego) albo nawet 9 tygodni, jeśli matka zrezygnuje z części obowiązkowej macierzyńskiego po 14 tygodniach)Matka po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z reszty urlopu na rzecz ojca dziecka. Ojciec musi wtedy złożyć pisemny wniosek o urlop, nie poźniej niż 7 dni przed rozpoczęciem, a pracodawca nie moze mu odmówić. Urlop ten jest pełnopłatny i gwarantuje ojcom te same przywileje jak matkom na macierzyńskim(zasiłek,ochronę przed zwolnieniem itp)"
Koniec cytatu ;-)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Nowelizacja wprowadza płatny urlop tacierzyński, który przysługuje ojcu . Od 2010 wyniesie on tydzień, a od 2011 - dwa tygodnie. Mąż będzie mógł wybrać sobie ten urlop w dowolnym czasie przez rok od urodzenia potomka. Jeśli z niego nie skorzysta, urlop przepada. Urlopem rodzice nie będą już musieli się dzielić między sobą. Niejako zakłada się, że oboje są równi jako opiekunowie i mają prawo do wyłącznej pieczy nad dzieckiem nawet w tym samym czasie.
 
Urlop tacierzyński 2010

Z komentarza dla KP 2010:

" Od 1 stycznia 2010 roku ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z płatnego urlopu tacierzyńskiego , czyli tylko dla ojców. Na razie to tylko tydzień(...)Jeśli tata nie zdecyduje się na urlop, wolne dni przepadną. Ojciec może wziąć tacierzyński do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Urlop dostanie, jeśli złoży wniosek nie później niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Pracodawca nie może odmówić. (...) Niezależnie od urlopu tacierzyńskiego, ojcowie mogą wziąć jeszcze więcej wolnego na dziecko. Od 1 stycznia 2010 oboje rodzice mogą wziąć tzw . urlop dodatkowy. Na razie będa to 2 tygodnie w wypadku 1 dziecka i 3 tygodnie gdy dzieci jest więcej. Ojciec moze zaopiekować się dzieckiem 3 tygodnie (dwa dodatkowe macierzyńskiego zamiast mamy i 1 tydzień tacierzyńskiego) albo nawet 9 tygodni, jeśli matka zrezygnuje z części obowiązkowej macierzyńskiego po 14 tygodniach)Matka po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z reszty urlopu na rzecz ojca dziecka. Ojciec musi wtedy złożyć pisemny wniosek o urlop, nie poźniej niż 7 dni przed rozpoczęciem, a pracodawca nie moze mu odmówić. Urlop ten jest pełnopłatny i gwarantuje ojcom te same przywileje jak matkom na macierzyńskim(zasiłek,ochronę przed zwolnieniem itp)"
Koniec cytatu ;-)


Świetnie :-), dziękuję
 
:confused::confused::confused:dostałam dzisiaj pieniążki na konto z ZUSU.
i tylko 1358,72
ostatnio dostałam 18 grudnia, ale było to ponad 2 tyś i teraz nic nie rozumiem :confused::confused:
 
a może faktycznie biorą średnią z 12 miesięcy a ja od września mam podwyżkę:confused::confused: i dlatego tylko te 1350:confused:
 
U mnie tez dziś wpłynęła należność za grudzień, ale od pracodawcy, mimo, że już z jestem pod ZUSem.
Byłam jeszcze donieść zaświadczenie o tygodniu ciąży, bo umowa mi się skończyła:-(
A, że jestem w ponad 12 tyg to zostanie mi przedłużona, narazie to załatwiam...
 
reklama
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry