reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

porady prawne i sprawy urzędowe

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
tysia jeszcze jedno: czy z zaświadczenia wynika, że w chwili otrzymania wypowiedzenia zmieniającego pracownica była już w ciąży? Jeśli tak, to oczywiście to wypowiedzenie jest bezskuteczne (jeden z przypadków, gdzie prawo działa wstecz). Zakładam również, że w zakładzie nie ma związków zawodowych oraz, że zakład pracy nie znajduje się w stanie upadłości bądź likwidacji.
 
reklama
Estragon, a możesz mi to zinterpretowac na potrzeby tej sytuacji? Czyli generalnie jesli wypowiedzenie warunkow pracy bylo w okresie ciazy a pracodawca o tym nie wiedzial to wypowiedzenie jest nieskuteczne?

Edit: uprzedziłas moje pytanie ;)
 
mam pytanie. może będziecie mogły mi pomóc? zawsze mam problem ze zbiegami do ubezpieczeń i już się pogubiłam...

- jestem zatrudniona na podstawie um. o pracę i przebywam na urlopie wychowawczym
- dodatkowo podpisałam um. zlecenie w innej firmie

w sprawie składek, doczytałam, że podlegam ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca, nie podlegam natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. ponadto podlegam ub. zdrowotnemu, wypadkowemu (jeśli wykonuję zlecenie w siedzibie zleceniodawcy) oraz chorobowemu dobrowolnie. jeśli się mylę, to proszę poprawcie


pytanie jest następujące - co jeśli zajdę w ciążę? należy mi się macierzyński? i z jakiego tytułu i w jakiej wysokości? z um. o pracę??? w wysokości 100% wynagrodzenia, jakie miałam jak pracowałam? :/

dodam jeszcze że mam mniej niż 26 lat i mogę zawsze być studentką ;P jeżeli to zwolni mnie z opłacania składek, a nie pozbawi mnie prawa do zasiłku macierzyńskiego, ale szczerze, to wątpię w tę utopię... ;P
 
Ostatnia edycja:
Afi, ja moge ci tylko na jedno odpowiedzieć - jesli z jakiegoś źródła dochodu nie będziesz opłacała chorobowego (tego dobrowolnego), to z tego tytułu na pewno nie bedzie przysługiwal ci macierzynski. A reszta to dla mnie czarna magia...
 
afi do chorobowego zgłosił Cię pracodawca udzielający urlopu wychowawczego, więc na bank masz płacone - przez ZUS. Mając przyznany UW rozumiem, że jesteś w stosunku pracy, więc na pewno będzie Ci przysługiwał macierzyński. Ale bardziej chyba będzie Ci się opłacało wrócić do pracy na 6tygodni, jak zajdziesz w ciążę - będziesz pod ochroną. Po tych 6 tygodniach przejść na płatne zwolnienie lekarskie ;) No chyba, że chcesz być prawowitą obywatelką - taką od A do Z, co to kasy od państwa nie ciągnie ;-)
 
lenkaa, ja nie mam szans teraz na powrót do pracy... moje stanowisko zostalo zlikwidowane..

czyli nie rozumiem... to przy url. wych. i um. zlec. będzie mi przysługiwał macierzyński od pracodawcy (z tyt. um. o pracę) czy nie? :/ bo przecież jak mam um. zlecenie, to pracodawca nie płaci mi żadnych składek (płaci zleceniodawca), czyli chorobowego też nie..
 
Ostatnia edycja:
afi pracodawca udzielający urlopu wychowawczego ma obowiązek zgłoszenia Cię do opłacania składki zdrowotnej przez ZUS - wtedy płaci NFZ towi państwo. Jak znalazł się kolejny płatnik składek, to fizycznie on przelewa kasę za składkę i wtedy ZUS już nie przelewa, żeby nie dublować, ale cały czas jesteś zgłoszona do tych składek i nawet kończąć zlecenie nadal podlegasz ubezpieczeniu. Taka sytuacja też miałaby miejsce jakbyś normalnie pracowała i miała zlecenie, wtedy dwaj pracodawcy, niezależnie, odprowadzaliby składki. Moim zdaniem należy Ci się urlop macierzyński, bo pozostajesz w stosunku pracy i na pewno są opłacane za Ciebie składki na ub. zdrowotne, więc spełniasz warunki. Normalnie po porodzie z automatu przerywasz wychowawczy i przechodzisz na macierzyński. Potem możesz sobie wykorzystać resztę urlopu wychowawczego na Jagodę, a następnie przejść na kolejne dziecko.
 
cos mi tu nie gra... albo ja niekumata jestem... bo myslałam, że kasa za zasiłek chorobowy i macierzyński idzie ze składki chorobowej a nie zdrowotnej... ???
 
reklama
No tak - pisałam o składce zdrowotnej, a faktycznie powinnam o chorobowej :eek:. W każdym razie - jesteś zgłoszona przez pracodawce do wszystkich ubezpieczeń - nawet emerytalno-rentowego, bo urlop wych. liczy się do lat pracy, tylko jako okres nieskładkowy. I już pomijając kwestie przepisów, to z własnego "podwórka" zawodowego (wypłacam zasiłek wychowawczy), codziennością jest, że kobieta nagle przerywa urlop wychowawczy i zaczyna pobierać zasiłek macierzyński po urodzeniu kolejnego dziecka. Ma normalą umowę o pracę i udzielony urlop, a po urodzeniu dziecka automatycznie przeskakuje na macierzński, po czym wraca - z reguły na wychowawczy. Twoja sytuacja właściwie niczym się nie różni.
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry