reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pierwsze kroki

ja sie w końcu umówiłam prywatnie z ortopedą dzieciecym :tak: fajnie, bo podporządkował sie pode mnie i to jaki dzień mu podałam. Widzimy sie z nim 22.08 bo akurat wtedy będę w ptk.. ja właśnie chce sie z nim skonsultować odnośnie tego czy aby na pewno wszystko jest ze stópkami i chodzeniem Isi ok, bo ona raz chodzi ślicznie, stópki płasko itp, a czasem chodzi niesymetrycznie czyli jedna nóżka na paluszkach a druga płasko - robi tak jak sie spieszy i chce iść szybciej :baffled:
 
reklama
makuc ja starałam się jeszcze znaleźć w tym pozytywną stronę (chociaż dziwnie to brzmi),ale lekarz jak mi powiedział że to nie przeszkadza w chodzeniu Łukasza to mi kamień spadł z serca. Powiedział że gdyby to zachodził czwarty na trzeci paluszek to byłby problem w chodzeniu.
 
sariska u nas jest tak samo. i też się martwiłam i planowałam wizytę u ortopedy ale skoro to ejst normalne to ok. do ortopedy wybierzemy się jak Agusia będzie sama chodzić
 
mala mi u nas jest od urodzenia, że Natalce ostatni paluszek nachodzi na przedostatni i to jest chyba dziedziczne, bo mąż ma tak samo. Czyli tatuś nigdy nie mógłby się wyprzeć córeczki:-D
A co do stawania na palcach, to nasza lekarka od rehabilitacji powiedziała, że póki dziecko nie zacznie samodzielnie chodzić, to nie ma się co martwić. ;-)
 
elusia to Natalka to ma dziedziczne po Twoim mężu, a u nas jest tak że nikt tak nie ma w najbliższym otoczeniu.

kania Łukasz tak robi i nawet mąż ten temat poruszył na wizycie u ortopedy i to nic złego. Jak mu chcemy zakładać buty to on paluszki podwija i ciężko założyć buta wtedy. Według lekarza u takich maluszków jest to normalne i to mija.
 
małami no z tego wynika,że coś odziedziczyła po ojcu hehe
kania nam kiedyś fizjoterapeutka powiedziała , że dzieci podwijają paluszki do dołu, przy zmianie pozycji, że niby jakiś bodziec dociera wtedy do błędnika. Pokazywała nam to nawet, jak ćwiczyła z Natalką na piłce. Ale to normalne i mija z czasem. Możecie spróbowac w domu dla sprawdzenia , posadźcie malucha, np. na piłce albo na dywanie, siądźcie za nim i odchylcie go lekko do tyłu, wtedy zobaczycie , czy faktycznie się mu podwijają te paluszki?możliwe, że już z tego wyrosły i nie u wszystkich to będzie widoczne.
 
Alicja u nas też Wojtek różnie stawia stópki. Czasami ładnie, prosto a kiedy indziej koślawi maksymalnie. Zauważyłam jednak, że w bucikach chodzi mu się zdecydowanie łatwiej. Wtedy mniej krzywi nóżki, łatwiej łapie równowagę.


makuc to zachodzenie paluszków to ma Łukasz od urodzenia, zresztą ortopeda powiedział że to fizjologicznie może samo z siebie zaniknąć do 2 roku życia. Zauważyłam ostatnimi czasy, że tak jakby już mniej zachodzi niż wcześniej. Co do robienia z tym, to kiedyś czytałam o zaklejaniu paluszków plastrami (nawet chyba aniawa też tak mówiła),ale ortopeda mi to odradzał bo mówił że dziecko się tylko męczy a nic to nie daje tak naprawdę.

Ja zaklejałam Wojtusiowi paluszki plastrem i nastąpiła spora poprawa. Może samo minęło, może plastry pomogły- nie wiem. Wcześniej zakrzywienie się pogłębiało a teraz jest o niebo lepiej. Nawet już nie zaklejam, bo paluszki niewiele zachodzą na siebie i liczę, że w bucikach wszystko się unormuje. Przy tym co mały miał wcześniej mógł mieć problemy z chodzeniem, ponieważ u nas czwarty palec chował się niemal całkowicie pod trzeci i drugi, był ułożony prawie prostopadle do stopy. Przy takiej wadzie ciężko byłoby mu chodzić, o włożeniu nogi do buta nie wspomnę. Nasz ortopeda jakoś to nazywał (ponoć to dość rzadka wada). Też straszył operacją, ale od razu zaznaczył, że nie jest ona niezbędna. Najwyżej młody będzie miał dziwny układ palców i tyle. W życiu mu to nie będzie przeszkadzało.
 
Ostatnia edycja:
reklama
aniawa bardzo możliwe że różne opinie lekarzy gdyż to dotyczy właśnie innych paluszków. Nam właśnie mówił że gdyby czwarty na trzeci to byłoby gorzej. Łukasz odkąd zaczął stawiać kroki to te paluszki zaczynają się coraz ładniej układać.
 
Do góry