reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Pielęgnacja styczniowych maluszków; kupki, skóra, itp.

reklama
u nas tez banieczki ze sliny:) a podobno proces wyrzynania ząbków trwa dosc długo:(
W razie czego zaopatrzyłam sie juz w żel bobodent, bo nie wiem czemu dolne dziąsła są 2 razy grubsze niz było na poczatku. No nic 13tego kwietnia idziemy do pediatry to podpytamy.Moj M miał pierwsze zeby mając 4 mies.
 
Teraz to i ja się śmieję, :-D ale niejednokrotnie słuchając rad eksperta jestem wściekła :szok: i musze panować nad swoimi emocjami, by z czymś nie wypalić. :wściekła/y:

Yol_a - złote usta i barani łeb ekspertowi :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D, a najlepiej im wszystkim :-D:-D:-D
 
11 tydzień

rozwój fizyczny

Dziecko potrafi już utrzymać sztywno główkę przez krótkie okresy czasu. Maluch przez najbliższe tygodnie będzie ćwiczył też sztukę przewracania się z plecków na boki. Można wyróżnić dwa sposoby w jaki dzieci próbują przewrócić się w stronę upatrzonej zabawki: maluch wyciąga rączkę w kierunku przedmiotu, zgina nóżki w kolanach i unosi je do góry. Potem w zamaszystym ruchu przewraca górną część tułowia na bok, a następnie podpiera się nóżkami i przewraca również dolną część. Gdy mu się to udaje – nóżki przesuwa do przodu i w ten sposób stabilizuje pozycję ciała. Inny sposób to robienie tzw. mostka. Maluch opiera się na głowie i stopach, sięgając do przedmiotu ręką. Z takiej pozycji już z łatwością obraca się na bok za pomocą odbicia się nóżkami. Od momentu, kiedy ten wyczyn uda mu się po raz pierwszy, rozpoczyna się w życiu dziecka okres... siniaków i guzów. Ale czy ktoś widział normalnie rozwijającego się malucha bez choćby jednego guza na głowie?
Maluszek coraz częściej bawi się swoimi rękami. Składa dłonie razem, splata palce, trzyma rączkę w rączce.
Rady dla rodziców:
Aby pobudzić dziecko do przewracania się ułóż mu w łóżeczku zabawki z boku tak, by nie mogło ich dosięgnąć z pozycji na pleckach.

rozwój intelektualny

Wraz z rozwojem układu nerwowego sen dziecka w nocy będzie coraz dłuższy. To wielka ulga dla rodziców. Jednak nie daj się zwieść opowieściom znajomych i krewnych: naprawdę niewielki procent maluchów potrafi przespać w tym wieku całą noc (zwykle te, które karmione są butelką) – wiele budzi się jeszcze dwa-trzy albo i więcej razy zanim wstanie świt. Jeśli nie chcesz żyć w ciągłym stresie zaakceptuj fakt, że obudzisz się po ośmiu godzinach nieprzerwanego snu dopiero kiedy skończysz karmić piersią (zwykle ok. dwunastego miesiąca życia dziecka).
Rady dla rodziców:
Zdania na temat spania z dzieckiem w jednym łóżku są podzielone. Na pewno ułatwia to życie mamie, która może nakarmić malucha prawie przez sen, bez potrzeby wstawania a potem odkładania go do łóżeczka. Wiele osób twierdzi, że w ten sposób dziecko ma poczucie „rodzinnego” ciepła i komfortu – cóż, maluchy to po prostu uwielbiają. Jedynym problemem dla rodziców może być odzwyczajenie malucha w późniejszym wieku od wspólnego spania: po prostu im dłużej maluch śpi z rodzicami, tym trudniej namówić go do przeprowadzki.

rozwój społeczny

Około trzeciego miesiąca życia Twoje dziecko może już wykazywać pewien stopień koncentracji uwagi. Niektóre niemowlęta można nawet nakłonić do porzucenia aktualnego zajęcia (na przykład marudzenia) dla ciekawszej alternatywy: nowej zabawki, piosenki itp.
Między rodzicami a dzieckiem ustala się prawdziwa harmonia: wzajemnie potraficie odczytać mowę ciała, mimikę wyraz oczy, nastroje i emocje. Jest to podwalina pod głęboką, „społeczną” więź, a wielu rodziców (zwłaszcza ojców) właśnie w tym okresie naprawę „zako****e” się w swoim dziecku.
Rady dla rodziców:
Maluch może odkryć, że płacząc w nocy udaje mu się zwabić zaspanych rodziców do siebie. W takich sytuacjach staraj się uspokoić go smoczkiem lub nakarmić go w ciszy, bez zapalania światła, rozmowy. Nie musisz także za każdym razem przewijać mu pieluchy. Maluch wkrótce nauczy się że noc nie jest najlepszą porą na zabawę.


12 tydzień

Rozwój fizyczny

Twój maluszek pod koniec trzeciego miesiąca życia w pozycji pionowej na rękach trzyma główkę mocno co najmniej przez jedną minutę, nie opuszczając jej. Dziecko cieszy się z oglądania świata z tej perspektywy, o wiele bardziej interesującej niż z pozycji leżącej, w związku z czym chętnie ćwiczy dźwiganie wciąż jeszcze trochę ciężkiej główki. Za to w pozycji na brzuszku dziecko podnosi główkę bardzo wysoko i zaczyna się podnosić na łokciach. Jest to wstęp do przyszłego, skomplikowanego ruchu pełzania.
Do tej pory dziecko jakby nie zauważało swoich rąk, nawet kiedy znalazły się w polu jego widzenia, a teraz trzyma je przed oczami od kilku do kilkunastu minut i z uwagą śledzi ich ruchy. Wydaje się, że są one dla niego bardziej interesujące niż najpiękniejsza zabawka.
U dziecka można zauważyć coś, co w fachowej terminologii nazywa się natężoną reakcją orientacyjną. Maluch w odpowiedzi na jakiś interesujący dla niego bodziec skierowuje oczy w tę stronę z równoczesnym otwarciem ust i zahamowaniem innych ruchów. Wygląda to bardzo pociesznie. W tym samym czasie może pojawić się podobna, choć bardziej negatywna reakcja strachu. Od reakcji orientacyjnej różni się wyciągnięciem ust w dół (w tzw. podkówkę) i wstrzymaniem oddechu, ale zwykle nie kończy się płaczem.
Rady dla rodziców:
Staraj się jak najczęściej pokazywać maluchowi świat z pozycji pionowej. Oglądajcie mieszkanie, to, co dzieje się za oknem. Na spacerze wyciągnij dziecko z wózeczka, posadź sobie na kolanach aby spoglądało na otaczającą je przyrodę i ludzi. To dla malucha naprawdę fascynujące zajęcie.

intelektualny

Twoje dziecko poszerza swój repertuar o coraz to nowe dźwięki, zarówno te zasłyszane, jak i własnej produkcji. Możesz usłyszeć nie tylko wydawane przez maluszka samogłoski, ale i pomruki, posapywanie, westchnienia, bulgoty, piski a nawet mlaskanie w oczekiwaniu na posiłek. Maluch już rozróżnia głosy domowników i reaguje na nie uśmiechem.
Dziecko ćwiczy swoją pamięć: najszybciej przez powtarzanie wykonywanych czynności. Pamięć w tym wieku (choć wciąż jeszcze krótkoterminowa) jest na tyle rozwinięta, że dziecko może wykazywać znudzenie czynnością, która powtarza się za często. Oczywiście bez trudu rozpoznaje domowników oraz osoby, które często widuje.
Rady dla rodziców:
Gdy dziecko gaworzeniem zaprasza Cię do rozmowy, odpowiadaj mu prostymi wyrazami, wykorzystującymi wydawane przez nie dźwięki. Jeśli dziecko mówi „ta” odpowiedz „tata”, „ba”- „babcia” „ma” – „mama” i tak dalej.

społeczny

Możesz zauważyć, że wraz z rozwojem układu nerwowego malucha, jego płacz staje się rzadszy (no chyba że wciąż męczy go kolka). Dzieje się tak dlatego, że maluch coraz bardziej uczy się radzić sobie ze stresem oraz wyrażać swoje emocje w różny sposób: już nie tylko płakać, ale marudzić, jęczeć, stękać, gaworzyć: wszystko, by tylko zwrócić na siebie Twoją uwagę.
Poza tym nauczyliście się już rozpoznawać potrzeby malucha i je „przewidujecie” nawet zanim się pojawią, więc nie musi już tak często domagać się ich płaczem.
Trzeba pamiętać jednak, że niektóre niemowlęta maja wysoki stopień wrażliwości na bodźce takie jak hałas, światło czy nawet dotyk. Okazują lęk budzą, się, krzyczą w odpowiedzi na któryś z tych bodźców. Inne dzieci potrafią spać jak kamień, niezależnie do tego, co dzieje się wokół. Jest to cecha wrodzona, musisz więc mieć świadomość, jak reaguje Twoje dziecko.
Rady dla rodziców:
Nadal staraj się jak najszybciej reagować na potrzeby malucha. Badania wykazały, że jeśli przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka jego potrzeby są od razu zaspokajane, tym łatwiej będzie mu się z Tobą rozstawać za jakiś czas i wyrośnie na radosnego, niezależnego człowieka.
Jeśli Twój maluch ma niski próg pobudliwości, unikaj wszystkiego, co mogłoby go przestraszyć.
 
13 tydzień

r. fizyczny

Twój maluszek staje się z dnia na dzień dojrzalszym niemowlakiem z nowymi umiejętnościami. Zaczyna powoli odkrywać, że jest małym człowiekiem. Lubi oglądać swoje rączki, zaczyna dotykać nimi główki. Reakcja ta różni się od zwykłego drapania po głowie, które mogło wystąpić drugim miesiącu życia, a wywołane było podrażnieniem skóry. Równocześnie z macaniem i chwytaniem własnego ciała, rozwija się reakcja dotykania i chwytania przedmiotów. Ponieważ najłatwiej dostępnym dla dziecka przedmiotem jest kołderka lub kocyk, to na nich skupiają się pierwsze ćwiczenia rączek. Zauważysz, że dziecko w pewnym momencie dotyka kołderki i odruchowo zaciska na niej dłonie, nie patrząc w tym kierunku. Reakcja ta zapoczątkowuje okres poznawania przedmiotów rączkami. Twój maluszek z wielkim zainteresowaniem będzie oglądać każdą zabawkę, która pojawi się w jego zasięgu. Najłatwiej zauważa przedmioty znajdujące się nad jego klatką piersiową. Rośnie również siła ramiona dziecka. Niemowlę lubi wymachiwać nimi w górę i w dół.
Rady dla rodziców:
Postaraj się umożliwić dziecku swobodę ruchów: jeśli to możliwe, jest lato lub w pokoju (łazience) jest ciepło, daj maluchowi cieszyć się nieskrępowaną ubrankiem swobodą...

r intelektualny

Maluch już od urodzenia ma świetnie rozwinięty zmysł powonienia. Dziecko bardzo szybko uczy się zapachu rodziców (szczególnie mleka mamy), a teraz potrafi rozpoznać także inne, na przykład zapach perfum mamy czy taty, swojego mydełka, niektórych zabawek.
Twoje dziecko staje się coraz bardziej rozmowne. Maluch uwielbia słuchać własnego głosu, bawi się wydawanymi przez siebie dźwiękami, może przez wiele czasu gaworzyć, powtarzając te same głoski. Każde dziecko wybiera sobie do tego porę odpowiednią dla siebie: jedne dzieci robią to w samotności, kiedy pozostawimy je w łóżeczku, inne przy dźwiękach muzyki, np. przy włączonym radio, jeszcze inne w towarzystwie osób dorosłych, podczas gwaru rozmów.
Rady dla rodziców:
Najlepszym sposobem zachęcenia dziecka do mówienia, jest jak najczęstsze przemawianie do niego. Dziecko uczy się przecież, naśladując Ciebie. Będzie szukać źródła dźwięku, obserwować Twoją twarz, czasem zastygnie bez ruchu wpatrzone w Ciebie jak w obrazek. Naśladuj dźwięki, jakie wydaje Twój maluch: zobaczysz, jaki uśmiech na jego twarzy to wywoła!

r. społeczny

W miarę jak powiększa się zasób wydawanych przez dziecko dźwięków, zaczyna ono również gestykulować naśladując Cibie. Taka „rozmowa” z użyciem zarówno głosu jak i gestykulacji jest wyraźnie społeczną interakcją między niemowlęciem a jego opiekunami. Porozumiewanie się w ten sposób przyspiesza rozwój umysłowy dziecka i pogłębia jego więź emocjonalną z rodzicami. Maluchy w tym wieku wykazują szczególne przywiązanie do osób, które z nimi najczęściej przebywają. Możesz zauważyć smutek dziecka, gdy wychodzisz, radość i podniecenie, gdy ponownie pojawiasz się w pokoju. Twój szkrab potrafi się głośno śmiać, nawet bez wyraźnej przyczyny.
Rady dla rodziców:
Twój maluszek najchętniej bawi się w pozycji półleżącej (w bujaczku lub foteliku). Jednak najszczęśliwszy jest wtedy, gdy w pobliżu znajduje się mama. Wtedy bowiem czuje się bezpieczne.


--------------------------------
A tu jeszcze o ślinie :
"Po nakarmieniu Twój maluszek zwykle jest w dobrym nastroju, co często wyraża... puszczaniem banieczek ze śliny. Czynności tej może towarzyszyć gaworzenie lub wesołe „granie” na języku."
 
reklama
to z tego by wynikało, że jak robi bańki to jest happy to dobrze bo moja to cały czas puszcza jak by miała jakiś szampon w buzi hi hi

a Wasze trzymają zabawki w łapkach czy jeszcze nie?
 
Do góry