reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pielęgnacja niemowlaka od A do Z

reklama
To ja ostatnio na SR usłyszałam jeszcze inną teorię co do pielęgnacji pępuszka: otóż położna mówiła, że najlepiej nie stosować żadnych preparatów tylko pępek delikatnie po każdej kąpieli gazikiem jałowym osuszać i że to w zupełności wystarczy:shocked2: bo ponoć za odpadnięcie pępka odpowiadają jakieś-tam rozkładające go bakterie a jak się stosuje fiolet/ octenisept/ spirytus to one powodują, że bakterie tak szybko nie radzą sobie z pępuchem i przez to dłużej trzeba czekać żeby odpadł...sama już nie wiem w co wierzyć.
Ja jak na razie zaopatrzyłam się w gaziki jałowe i "fiolet" plus mam zamiar octenisept dokupić, bo rzeczywiście z tym fioletem mogę mieć duże problemy tym bardziej, że nie mam wprawy w jego używaniu...
 
ja tym fioletem kiedys sobei wlosy farbowalam :-) jakie piekny kolor byl, tzn. pasemka wlosow, kotre mialam rozjasnione, bo ja czarna z wlosow jestem

wczoraj spirytus zakupilismy, choc najwazniejsze podobno jest czeste wietrzenie pepka i sam tez odpadnie
 
Makuc połozna bardzo na bieżąco :)
Aktualnie najnowsze zalecenia światowej organizacji zdrowia (WHO) sa takie zeby... uwaga uwaga - srodków antyseptycznych (spirytus, octenisept,fiolet) uzywać jedynie przez pierwsze 3 dni i tylko w szpitalu a potem...zwykła woda z mydłem, dokładnie osuszyć i duzo powietrza :) A wszystko inne jest uznane za toksyczne dla noworodka, w tym słynny spiryt i fiolet i ze paradoksalnie opóźniają odpadnięcie kikuta.
W tych samym artykule jest opisana oktenidyna jako preparat o najszerszym spektrum działania antyseptycznego i najbardziej polecana do stosowania w szpitalach - to jest główny składnik octeniseptu, ale te same badania wykazały ze pielegnacja przy jego uzyciu w domu nie jest do końca efektywna bo rodzic zazwyczaj psiknie z góry raz i finito i czesto boi sie tego kikuta porządnie z kazdej strony odsunąć i spryskać, dlatego czas odpadniecia kikuta moze byc dłuzszy.
To było w medycynie praktycznej z tego roku, jak wyszperam to postaram sie znaleźć ten art w necie i wrzucić link bo ten artykuł długi był i konsultowany przez krajowego konsultanta w dziedzinie neonatologii.

Mi jednak ze spirytem dobrze w szpitalu szło i zazwyczaj w pierwszym tygodniu kikuty odpadały więc przy nim zostane.
 
Ostatnia edycja:
lolisza - wielkie dzięki za informacje:) kurcze tyle się mówi o pielęgnacji pępka i o tym co stosować, a czego nie i koniec końców wychodzi na to, że najlepsza jest woda z mydłem i dokładne osuszanie a nie jakieś tam wymyślne specyfiki.
Kwestia pępka i karmienie to są sprawy o które najbardziej się boję i o ile uważam, że ze sprawami "cycowymi" jakoś dam radę to(niewiedzieć czemu) kikut przeraża mnie i to nie na żarty...
 
Makuc mój M mnie próbuje przekonać właśnie żebysmy te wszystkie alkoholowe specyfiki olali i spróbowali właśnie mydło (szare...) i woda a potem porzadne osuszanie. No nie wiem czy sie przkonac dam, musze ten artykuł wygrzebac to moze jak jeszcze raz przeczytam mnie przekona :)
 
To jak wygrzebiesz to i tutaj wrzuć, bo sama chętnie bym go przeczytała:) chociaż znając mnie to skończy się na stosowaniu jednej z tych "starszych i bardziej sprawdzonych" metod....
 
reklama
Dziewczyny zastanawiałyście się już nad szczepieniami?? Jakie chcecie, jakich nie będziecie dawać?? Mi w SR położna mówiła żeby nie przesadzać i nie szczepić na wszystkie ZALECANE szczepienia bo niektóre są zbędne.

A wy co myślicie??
 
Do góry