PRZEBIEG CYKLU
Cykl zaczyna się umownie od momentu wystąpienia krwawienia miesięcznego, a przebiega w następujący sposób:
1. Na początku krwawienia przedni płat zaczyna wytwarzać narastające ilości FSH-Hormonu folikulotropowego.
2. Pod wpływem FSH dojrzewają pęcherzyki jajnikowe ( Graafa). Rozpoczynają produkcję estrogenów, które wpływają z kolei na endometrium powodując regenerację złuszczonej podczas miesiączki błony śluzowej macicy i wejście jej w stadium zwane fazą folikularną.
3. Wzrost poziomu estrogenów we krwi pod koniec fazy folikularnej (szczyt wydzielania estrogenów występuje na 24 godz. przed owulacją) doprowadza do hamowania wydzielania FSH i jednocześnie pobudza produkcję i wydzielanie LH.
4. Pojawienie się we krwi LH obok istniejącego jeszcze FSH doprowadza do pęknięcia dojrzałego pęcherzyka jajnikowego i do owulacji.
5. Pod wpływem LH rozwija się ciałko żółte i wydziela progesteron, który wpływa na zmiany w endometrium wprowadzając je w fazę lutealną . Dochodzi w niej do rozrostu gruczołów macicznych - okres wydzielniczy - i może dojść do wszczepienia się zarodka i rozpoczęcia ciąży.
6. Wzrost poziomu progesteronu we krwi hamuje wydzielanie LH , co powoduje zanik ciałka żółtego.
7. Zanik ciałka żółtego wywołuje gwałtowny spadek poziomu progesteronu. Z tym wiążą się procesy martwicze w endometrium, powodujące złuszczanie się jego górnej warstwy i krwawienie. Jest to faza menstruacyjna.
8. Spadek stężenia LH, a wskutek tego progesteronu, odblokowuje syntezę i wydzielanie FSH przez przysadkę.
Zaczyna się następny cykl miesiączkowy.