reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

kapelutek to ja napisze Ci tylko ze nie we wszystkich szpitalach to badanie jest bezplatne. W Donauspital jest ale czy St. Josef to pewnie marynka bedzie wiedziec skoro tam rodzila.
A co do samego badania to jestem zdania ze jezeli to my wykryc wczesniej jakies wady plodu to dlaczego nie. Wiarygodnosc badania wynosi okolo 75 %, w razie zlego wyniku szpital robi dodatkowe badania, ktore pozwalaja potwierdzic wynik lub nie.
A jak w Polsce to wyglada to niestety nie wiem.
 
reklama
Tak sie zastanawiam, dlaczego w niektorych szpitalach oferowane sa te badania w ramach Krankenkasse, a w innych trzeba samemu za nie placic. Ostatnio dowiedzialam sie, ze te badania sa opcjonalne! Tzn nie trzeba sie na nie godzic. Szkoda, ze nie mowi sie o tym otwarcie.
 
Cześć dziewczyny. Jestem tu nowa, i mimo że nie mam jeszcze dziecka, ale w najbliższym czasie mam nadzieję że uda nam się zajść w ciążę. Bardzo bym chciała poznać wasze doświadczenia jest tyle stron w tym temacie że ciężko mi wszystko nadrobić. A mam dużo pytań, odnośnie prowadzenia ciąży w Austrii, chorobowego na czas ciąży, macierzyńskiego, czy jest coś takiego jak becikowe? jak to wygląda z wizytami u lekarza? Niestety wiem już że będę miała problemy z utrzymaniem ciąży ponieważ mam trzy wady układu rozrodczego i lekarz stwierdził że jak już zajdę w ciążę to będzie ona od razu uznana za zagrożoną, i tego się obawiam. Mieszkamy w Grazu, pracuje jako sprzątaczka na nocki i obawiam się że od razu gdy tylko zajdę w ciążę będę musiała iść na chorobowe (czy jak to się nazywa) Obawiam się jakichś konsekwencji w pracy, chociaż do tej pory nie miałam większych problemów z szefostwem. Mam trochę obaw, niestety nie znam aż tak dobrze niemieckiego i zasad tu panujących. Jeżeli możecie mi coś poradzić, odpowiedzieć to będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam
 
natalia7 dziękuję Ci bardzo:-) Dalsza znajoma mówiła mi, że muszę się umówić na takie badania w szpitalu gdzie będę rodzić.A od nich dostałam info, że najbliższa wizyta jest między 35-38 tygodniem ciąży... masakra, bo to strasznie długo jeszcze... no i oczywiście te badania między 10-14 tygodniem i 20-24, ale płatne.I to nie mało.Niestety moja znajomość języka niemieckiego pozostawia wiele do życzenia:-( no, ale chodzi tu o dziecko, więc trzeba się postarać wszystko ogarnąć:-)
Patili podejrzewam, że nie mówi się o tym otwarcie, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze...
niestety.... choć mogę się mylić:-)

fana999 witaj, ja sama jestem tu krótko, ale z obserwacji mogę Cię zapewnić, że są tu same świetne dziewczyny, bardzo pomocne i posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie:-) Wiele sama się dowiedziałam właśnie z tego forum. Sama jestem w 9 tygodniu ciąży i też mnie to wszystko trochę przeraża, co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego... ale jak się pojawiają jakieś nurtujące pytania, to i odpowiedzi się zawsze znajdą :-) Tu na pewno jest wiele odpowiedzi:-)
 
Tagesmutter to wlasnie niania dla z reguly malych dzieci, tzn. 1-3 lat. Moze miec najwyzej piecioro dzieci i przyprowadzasz swoja pocieche do niej do domu. Tagesmutter jest rowniez dofinansowywana przez miasto Wieden, wiec kosztuje niewiele.
Jakby ktoras byla zainteresowana to tak jak w moim ogloszeniu. Ja nic z tego nie mam, poprostu moja Tagesmutter prosila mnie abym przekazala dalej, ze jeszcze ma miejsca wolne. Tak jak mowie, moje dzeicko bylo u niej przez 2 lata i bylam bardzo zadowolona. Moja corka bardzo lubila tam chodzic.

St. Josef Spital nie powinien brac oplat jesli jestes tam zapisana na porod, ale to bylo 3 lata temu u mnie, wiec mogl sie zmienic
 
poziomeczko dzieki za wytlumaczenie ,juz wiem co to tagesmutter,
fana pytaj o co chcesz postaramy sie pomoc
ale dzis zimno brr nie wychodze dzis nigdzie...:szok:
 
Ostatnia edycja:
Dziękuje dziewczyny za miłe przyjęcie. Mam pytanie właśnie odnośnie tego iż prawdopodobnie gdy zostanie u mnie stwierdzona ciąża, diametralnie będzie ona uznana za zagrożoną i czeka mnie 9 miesięcy oszczędzania i leżenia. Niestety nie wiem co w takiej sytuacji z pracą, nie ma szans żebym wtedy pracowała, ponieważ mam ciężką pracę i to na nocki. Co w tym wypadku mogę zrobić? Czy to jest wtedy tak jak z chorobowym? Czy w takim wypadku mogę liczyć na jakiekolwiek pieniądze?


Mam bardzo dużo pytań, wiele zadałam już w moim pierwszym poście, aczkolwiek to o co pytam teraz jest chyba dla mnie w chwili obecnej najważniejsze, ponieważ muszę wiedzieć czego się mogę spodziewać, i co zrobić gdy w końcu dowiem się o ciąży, nie chce chodzić do pracy z obawą że mogę zrobić jakąś krzywdę mojemu dziecku.

Wiem że to wygląda jakbym panikowała, i od razu nastawiała się na najgorsze, ale ja muszę się tak nastawiać, niestety posiadam trzy wady układu rozrodczego (podwójna macica, dwie szyjki macicy i przegroda w pochwie) Z takimi wadami może i w ciąże da się zajść (chociaż to też nie takie łatwe) ale na pewno trudniej jest ciążę utrzymać, i żaden lekarz nie daje mi gwarancji że w ogóle urodzę dziecko kiedykolwiek, dlatego wolę się przygotować na wszystko, niż później cierpieć. Z góry dzięki za odpowiedzi;-)
 
czesc dziewczyny jestem tu nowa . Mam nadzieje jednak ze mi choc troche pomozecie . Termin porodu mam na 17 pazdziernika wiec juz wnet :) bede rodzila w Wilhelminenspital , a mianowicie moje pytanie brzmi : Co potrzebuje zabrac ze soba do szpitala ? Nie mam o tym zielonego pojecia , jednak slyszalam ze rzeczy tylko dla siebie , wiec co ? Bede ogromnie wdzieczna za jakakolwiek pomoc .:-)
 
fana999, lekarz ginekolog będzie musiał Ci napisać orzeczenie o zagrożonej ciąży i określające od kiedy nie powinnaś wykonywać pracy. Z tym papierkiem będziesz musiała się udać do Krankenkasse, skąd będziesz otrzymywać Wochengeld, które wynosi 80% normalnego wynagrodzenia i w Twoim przypadku będzie wypłacane od czasu, gdy już nie będziesz mogła iść do pracy, do 8 tyg. po porodzie. Jest wymóg, aby powiadomić pracodawcę o terminie początku Mutterschutz minmum 4 tyg. przed. Na Twoim miejscu nie denerwowałabym się tym terminem, no bo skąd masz wiedzieć, czy obejmie Cię ochrona już od samego początku ciąży, chociażby dlatego, że jeszcze w nią nie zaszłaś... Życzę wszystkiego dobrego :tak:P.S. a potem przyszługują Ci 2 lata Karenz (pracodawca nie może Cię zwolnić).
sensitiv termin tuż tuż, pewnie już się nie możesz doczekać! To prawda, dużo zabierać nie trzeba. Wzięłabym szczoteczkę i pastę do zębów, szampon, żel do mycia, dezodorant, szczotkę... gumki do włosów - jeśli potrzebujesz, ubranie dla maluszka na wyjście, jakieś ulubione smakołyki i dokumenty (ale te też ktoś Ci może donieść). Jak bardzo Ci zależy, to własną piżamę (choć potrzeby nie ma, ja brałam sobie dziennie kilka piżam szpitalnych na zmianę), jeszcze stanik do karmienia się może przydać. Miłego czekania;-) P.S.2 a i jeszcze jakieś lacze! W sumie nic dziwnego, że o nich zapomniałam, bo sama musiałam na początku na boso biegać (a raczej mdleć hihihihihi, ale to tylko moje krążenie...)
 
Ostatnia edycja:
reklama
sensitiv ja bym dodala jeszcze klapki pod prysznic i/lub do chodzenia po szpitalu; ewentualnie szlafrok.

fana ginekolodzy maja liste z 15 pozycjami kwalifikujacymi do wystawienia zwolnienia lekarskiego na czas trwania ciazy. W innym przypadku zwolnienie moze wystawic Allgemeinarzt, ale juz nie "na ciaze". Zasadnosc takiego zwolnienia, jezeli trwa dluzej niz 4 tygodnie, sprawdza Krankenkasse na komisjach lekarskich. Prawo pracy zabrania kobietom w ciazy pracy w nocy, nadgodzin oraz ciezkiej pracy. Pracodawca jest zobowiazany (od momentu jak dostarczysz potwierdzenie ciazy od ginekologa) do stworzenia odpowiednich warunkow pracy; nie mozesz np. dzwigac, dlugo stac, mozesz robic sobie przerwy kiedy chcesz i one sa wliczane do normalnych godzin pracy.
 
Do góry