reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Mamy z Austrii

reklama
Anet:) nie ma musu, do pracy możesz nawet wrócić podczas dostawania KGB, tylko wtedy nie możesz przekroczyć jakiejś tam kwoty, jeśli dobrze pamiętam to nie można przekroczyć 395€ brutto. Ja wzięłam wariant 15+3, do pracy wróciłam po 16 miesiącach. Na jeden miesiąc bez KGB ubezpieczałam się pod mężem tak jak pisze Marti. Można też wydłużyć sobie czas Karenz do dwóch lat jeśli ktoś wziął mniejszy wariant, ale KGB nie da się zmienić, zostaje taki wariant jaki się wybrało na początku. Przykładowo mogłam sobie stwierdzić, że jednak dwa lata chcę zostać w domu, ale KGB dostawałabym tylko do 15. miesiąca życia dziecka :)
 
Oki rozumie. Chodzi o to ze w moim przypadku raczej nie wchodzi w rachubę ubezpieczenie na męża bo on ma trochę skomplikowaną prace/szefa i choć brzmi to "durnie" raczej nie przeszło by to :-/ wiec liczę na swoje ubezpieczenie...myślę myślę i kalkuluje ;-)
Dobrego dzionka Kobietki :-)
 
Moje Drogie, a wiec wybierając wariant 20+4 tak naprawde KBG bede pobierała tylko przez 20 miesięcy i po tych 20 miesiącach powinnam wrócić juz do pracy.

Nie wiem jak to bylo dokladnie w przypadku mojej znajomej gdyz ona nigdy nie pracowała i wybrala wariant 12+2 i po 12 miesiącach przepisali umowe na meza i pomimo iż chodził on normalnie do pracy i pobierał normalne wynagrodzenie z pewnoscia wyższe niz minimum krajowe to otrzymał te KBG przez te 2 miesiące. Oni nie mieli nawet pojecia ze trzeba spełniać te warunki z zarobkami do ok 380€ miesięcznie ale to otrzymali. Zastanawiam sie tylko czy w przypadku rozliczania sie na poczatku roku 2015 nie każą im to zwrocic ??

A tu znalazłam informacje na ten temat po polsku ImageUploadedByForum BabyBoom1412319604.294224.jpgImageUploadedByForum BabyBoom1412319638.776029.jpg
 

Załączniki

  • ImageUploadedByForum BabyBoom1412319604.294224.jpg
    ImageUploadedByForum BabyBoom1412319604.294224.jpg
    34,8 KB · Wyświetleń: 36
  • ImageUploadedByForum BabyBoom1412319638.776029.jpg
    ImageUploadedByForum BabyBoom1412319638.776029.jpg
    34,9 KB · Wyświetleń: 33
Kasia15044 no wlasnie ciekawa kwestia, bo moja znajoma byla w identycznej sytuacji kilka lat temu i tez sie upiera, ze przepisali KBG na meza choc on pracowal normalnie (ma Gewerbe i zatrudnia kilka osob), a ona ani wczesniej ani pozniej nie pracowala. Czy ktos nam to wyjasni :happy: Nie mowila nic o oddawaniu jakichkolwiek pieniedzy przy rozliczeniu rocznym, moze spotka ich to jak beda chcieli Gewerbe zamknac... Hm?
 
Kasia do pracy nie musisz iść po tych dwudziestu miesiącach, ale te +4 miesiące nie dostaniesz kasy niezależnie od tego czy wrócisz do pracy czy nie, to jest tylko do ewentualnego przepisania na męża. Te 390€ to są zarobki których nie może przekraczać kobieta, która chce wrócić do pracy pobierając jeszcze KGB, a nie zarobki męża który też chce iść na Karenz. Widocznie mąż tej znajomej nie przekraczał 16.200€ rocznie skoro dotał KGB lub coś będzie musiał zwracać, innej możliwości nie ma.

Tak więc podsumowując, KGB może ale nie musi pokrywać się z Karenz, możesz nawet brać pieniądze tylko 12 miesięcy, a na macierzyńskim możesz siedzieć dwa lata, tylko wtedy przez rok nie dostaniesz pieniędzy. Skoro wzięłaś wariant 20+4 to po dwudziestu miesiącach możesz, ale nie musisz iść jeszcze do pracy, możesz jeszcze te 4 miesiące być w domu, ale Tobie płacić nie będą. Kiedyś Patili bardzo fajnie to tutaj wyjaśniła, bo ja kiedyś myślałam, że KGB i Karenz się pokrywają, a wcale tak nie jest. Przykład: wzięłam wariant 15+3 i byłam pewna, że jak Filip skończy 15 miesięcy, to muszę iść do pracy, a szefostwo mi ustaliło, że wracam dopiero po 18 miesiącach. Sama prosiłam o wcześniej powrót, no bo te trzy miesiące to już bez KGB są

Ja już się nauczyłam i nie słucham nikogo, w sensie znajomych znajomych, bo ktoś słyszał to czy tamto, tylko o wszystko sama się dowiaduję, bo każdy mówi co innego i bardzo często wprowadzają w błąd bo sami dokładnie nie wiedzą. Już nawet słyszałam, że za urodzenie dziecka Finanzamt płaci 10.000€ także wiecie... ;)
 
Vixen89 bardzo Ci dziekuje za tak precyzyjne wyjaśnienie;) teraz juz zalapalam;)
A wiec u mnie niestety bedzie to wyglądało tak ze po 20 miesiącach bede zmuszona wrócić do pracy bo przez kolejne 4 miesiące byloby pewnie ciezko bez dodatkowej kasy. Tylko ze nie jestem w stanie sobie narazie wyobrazic ze oddam moja 20-miesięczna dzidzie do przedszkola;/
Jeszcze raz wielkie dzieki;*
 
Proszę uprzejmie :) Mi też dopiero Patili wbiła to łopatą do głowy, hi hi :p
Ja też właśnie ze względów finansowych nie skorzystałam z tych trzech miesięcy, a poza tym chciałam się już trochę oderwać od codziennej rutyny.
Też miałam trochę obawy jak to będzie z przedszkolem, pierwsze dni naprawdę kiepskie były, ale teraz już jest super, bawi się z dziećmi, dziś jak mąż go odberał to nie chciał iść do domu :p Ja akurat na pół etatu pracuję i mimo że mam możliwość zwiększenia godzin to nie chcę, żeby nie musiał siedzieć w żłobku cały dzień. Cieszę się, że poszedł wcześnie, bo nauczy się niemieckiego, nie wiem jak u Was, ale my np w domu mówimy tylko po polsku, a potem im dziecko starsze i im więcej rozumie, to bariera językowa jest zbyt duża i u niektórych dzieci ciężko idzie przyzwyczajanie do przedszkola, gdzie panie mówią tylko po niemiecku a dziecko nic nie rozumie. 20 miesięcy to już nie taka dzidzia :) Zawsze możesz też oddać do Tagesmutter, to wcale nie musi być przedszkole
 
reklama
Dziewczyny a ile mezowie zarabiali? Jesli wybrala 12+2 i nigdy wczesniej nie zarabiala, to nie miala Einkommensabhängig tylko Pauschale, tzn.nie mogla rocznie przekroczyc 16200 Euro, a miesiacznie 1220.
 
Do góry