reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Witam Mamusie :)
W kwestii chodzenia jeszcze się nie wypowiem, bo do tego póki co nam daleko :p Na razie jednak nie planuję kupować chodzika, chociaż teraz to ze wszystkim jest, że coś albo złe albo dobre, mm czy pierś, słoiczki czy gotowanie samemu, chodzik czy nie, sadzać czy nie itp itd, zwariować można, a jak chce się coś poczytać na forach, to same wojny na powyższe tematy ;) Chyba trzeba po prostu obserwować dziecko i zdać się na intuicję.

DOKLADNIE!!!!

i cale szczescie, ze my jestesmy tu na tyle na poziomie, ze nie wyklocamy sie o takie rzeczy :-)


co do karenz:
mutterschutz zaczyna sie 8 tygodni przed obliczonym terminem porodu a konczy sie 8 tygodni po porodzie.
Karenz zaczyna sie zaraz po Mutterschutz. Niezaleznie od tego jaki model wybierzesz, to gdy skonczy sie okres wyplacania Kinderbetreuungsgeld a chcesz nadal byc w domu z dzieckiem powinnas ubezpieczyc sie z mezem. Tzn jestes podczepiona (i dziecko tez) do jego ubezpieczenia.
 
reklama
Marti w czerwcu bylam na warsztatach organizowanych przez Arbeiterkammer dot. wszystkiego co zwiazane z dzieckiem i zyciem zawodowym. Tak wiec, Karenz i Kinderbetreuungsgeld to dwa odrebne tematy, nie majace ze soba zadnego powiazania!!!!! Mutterschutz tak jak wyzej pisaly dziweczyny. O dlugosci Karenz (do ukonczenia przez dziecko 2 roku zycia) informujesz pisemnie swojego pracodawce do 8 tygodni po porodzie. Kinderbetreuungsgeld wyplaca Krankenkasse. Obecnie jest 5 wariantow. Ja mam wybrany np. wariant 20 + 4. I UWAGA, to nie znaczy, ze pieniadze dostanie sie 20 razy + 4 razy jak maz pojdzie na Karenz!!!! W moim przypadku pieniadze dostane w sumie 18 razy (Kinderbetreuungsgeld jest naliczany od porodu, ale na czas Mutterschutz jest zawieszony!!!!). Jezeli wybrany wariant KBG konczy sie przed uplywem Karenz to wtedy trzeba ubezpieczyc sie z mezem.
 
Marti w czerwcu bylam na warsztatach organizowanych przez Arbeiterkammer dot. wszystkiego co zwiazane z dzieckiem i zyciem zawodowym. Tak wiec, Karenz i Kinderbetreuungsgeld to dwa odrebne tematy, nie majace ze soba zadnego powiazania!!!!! Mutterschutz tak jak wyzej pisaly dziweczyny. O dlugosci Karenz (do ukonczenia przez dziecko 2 roku zycia) informujesz pisemnie swojego pracodawce do 8 tygodni po porodzie. Kinderbetreuungsgeld wyplaca Krankenkasse. Obecnie jest 5 wariantow. Ja mam wybrany np. wariant 20 + 4. I UWAGA, to nie znaczy, ze pieniadze dostanie sie 20 razy + 4 razy jak maz pojdzie na Karenz!!!! W moim przypadku pieniadze dostane w sumie 18 razy (Kinderbetreuungsgeld jest naliczany od porodu, ale na czas Mutterschutz jest zawieszony!!!!). Jezeli wybrany wariant KBG konczy sie przed uplywem Karenz to wtedy trzeba ubezpieczyc sie z mezem.

dokladnie tak.
juz to u mnie dawno bylo... wiec troche mi sie szczegolow zapomnialo.

a poza tym te dodatkowe miesiace, czyli + 2, 4 itd. to jest Kinderbetreuungsgeld tylko gdy maz tez idzie na karenz zaraz po twojej karenz. prawda?
nie wiem dokladnie jak to jest w przypadku, gdy sie nie pracowalo przed ciaza, bo ja pracowalam... :-) wiec znam tylko ten przypadek z polaczeniem Karenz i Kinderbetreuungsgeld.
 
Patili, w 20+4 jak maz idzie na Karenz nie dostaje sie KBG 24 miesiace? :( bo ja tak wlasnie myslalam... To kiedy dostaje sir w tym modelu przez 2 lata? Z gory dziekuje za wyjasnienie :)
 
Mokito ten model 20+4 zaklada w sumie, ze jesli oboje rodzicow poszlo na Karenz to pieniadze dostaje sie do ukonczenia przez dziecko 24 miesiaca zycia. Mam nadzieje, ze jasno to wytlumaczylam :sorry2:
 
Patili bardzo dziękuję za rozjaśnienie, rozumiem już kwestię wypłacania pieniędzy. Tylko teraz trochę nie rozumiem, dlaczego wracam do pracy w listopadzie a nie we wrześniu... Czy mój pracodawca wprowadził mnie w błąd? Wybrałam wariant 15+3, moje dziecko skończy 15 miesięcy w sierpniu 2014, więc myślałam, że do pracy będę musiała wrócić jeszcze w sierpniu, ewentualnie we wrześniu. W pracy zgłosiłam jaki wariant wybieram i pracodawca napisał mi, że mój pierwszy dzień pracy to 24 listopad, to trochę tak jakby doliczyli mi te "+3". Oczywiście z tym "+3" mam tylko na myśli długość karenz, nie dostawanie pieniędzy, bo te już wiem, że będę dostawać do sierpnia 2014 :)
 
Ostatnia edycja:
Vixen pracodawca nawet nie musi wiedziec jaki model KBG wybralas. Ty musialas podac jakas konkretna date powrotu do pracy. JEzeli tego nie zrobilas, to moze faktycznie pracodawca zapisal Ci Karenz do 18 miesiaca jak wybralas KBG. Jeszcze raz: Karenz i KBG sie nie pokrywaja. Mozna np pobierac KBG i chodzic do pracy; ale wtedy trzeba uwazac, zeby nie przekroczyc jakiegos limitu dochodow. Mozna tez pobierac krocej KBG, a dluzej byc na Karenz.
 
reklama
Patili tego nie wiedziałam, że sama mogę wybrać datę. Pracodawca sam zapytał jaki wariant wybrałam i sam też napisał mi datę powrotu. Ale skoro piszesz, że sama mogę sobie wybrać datę powrotu, to chyba spytam o możliwość czy mogę jednak wcześniej wrócić, bo synek i tak do września do przedszkola idzie. Bardzo Ci dziękuję, teraz już wszystko jasne :)
 
Do góry