reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

hej Karolask,
Dzięki za szybką odpowiedź. Dzieci więcej nie mam to będzie moje pierwsze :) dlatego też wole zapytać bardziej doświadczonych Mam :). Męża jeszcze nie mam mamy już cywilny w planach a co za tym idzie dopisanie do jego E-card. Jeszcze się nie zdecydowaliśmy czy cały poród będę w PL czy raczej w Wiedniu dlatego też chciałam zapytać o szczegóły jak to wygląda w Austrii:)
 
reklama
Hej kaśq jezeli bedziesz dopisana do e-card chlopaka jest rownoznaczne z tym ze bedziesz miala ubezpieczenie na terenie at a wiec bedzie ci sie nalezal caly social na dziecko. Z tym ze tu musisz chodzic do lekarza zbierac wszystkie pieczatki i tu rodzic. No i musicie zalatwic anmeldebescheinigung bo bez tego ani rusz. Ale mysle ze dasz rade :)
I tak jak pisze karola polskich lekarzy tu nie polecamy ;) chyba ze tylko po to zeby miec pieczatke w ksiazeczce to spoko bo do prowadzenia ciazy raczej kiepsko.

Napisane na SM-G928F w aplikacji Forum BabyBoom
 
kasq tak jak pisza dziewczyny do ecard nie musicie miec slubu a juz mozesz byc z nim ubezp co daje ci mozliwosci na platne swiadczenia wychowawcze tu w Austrii oczywiscie po spelnieniu reszty kryteriow...
 
A tak z innej beczki dziewczyny papierow tutejszych macie zameldowane dzieciaki w pl? Victor mial meldunek do czasu szkoly a Raphi wcale i zastanawiam sie czy go nie zameldowac aby kiedys mu zycia nie utrudnic.Wiem,ze przepisy co chwila moga sie zmienic ale na dzien dzisiejszy bylo by lepiej z tym meldunkiem tez pewnie tylko do czasu szkoly ale jednak...
 
Kaśq jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, biegania po polskich urzędach i "wiecznego" czekania na papierologie to radzę rodzić tutaj i tutaj prowadzić ciąże. Cywilny jak najbardziej ułatwi sprawę i późniejsze formalności np. z FB. Bez ubezpieczenia w austrii nie załatwiesz potrzebnych dokumentów. Owszem możesz prowadzić ciąże w PL, rodzić w PL bo jeśli mąż tutaj pracuje to żona dostanie świadczenia. Ale raz nie wiadomo ile to dobrodziejstwo płacenia na dzieci za granicą potrwa, dwa oszczędzisz sobie bieganiny po urzędach i tłumaczach. I dopiero po kilku miesiącach zobaczysz pierwszą wpłatę i pewnie obciętą bo napewno znajdą coś co im nie spasuje [emoji14]

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
Dziewczyny dzięki bardzo za pomoc bo narazie jestem w tym wszystkim zielona a nie chciałabym czegoś pominąć :) dzięki za odpowiedzi bardzo się przydadzą. A o tym że może mnie dopisać do swojej karty nie mając ślubu to nie wiedziałam. To funkcjonuje na tych samych zasadach jak wtedy kiedy się jest po ślubie. I jeśli mogę zapytać to proszę o informację jak to załatwić. On prawdopodobnie będzie wiedział ale wolę jeszcze Was zapytać :) dzięki jeszcze raz za pomoc i szybkie odpowiedzi.
 
Doczytałam, co napisały dziewczyny. Owszem możesz być ubezlieczona pod chłopakiem, ale też.musisz spełnić pewne kryteria. Nie wiem czemu, ale założyłam z góry że jesteś jeszcze w PL :D i nie macie wspólnego meldunku [emoji14]
Ale jeśli jesteś z nim pod jednym adresem powyżej bodajże 10mscy to jak najbardziej wyprowadzam z błędu :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
Vici ani ja ani mała nie jesteśmy zameldowane w PL wcale i nie będziemy. Ja się wymeldowałam w ciąży :)
Zgodnie z prawem nie można mieć dwóch meldunków "stałych" bo i kary za to grożą. Dwa nie mieszkam tam, nic mi się nie należy i nie mam problemów z papierami o jakieś polskie rodzinne, becikowe itd.

A co masz na myśli żeby nie utrudnić mu później? Może nie wiem o jakichś korzyściach [emoji14]

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
No w sumie do dobrze zakładasz ogólnie mieszkam w Wiedniu ale często jestem w Polsce ponieważ pracuje zdalnie dla kogoś w PL dlatego mam bardziej skomplikowaną sytuację i tak nie jestem zameldowana w Austrii. Pytanie jak długo trzeba mieć meldunek żeby to wszystko miało ręcę i nogi? :p
 
reklama
Zamledowana żeby ubezpieczyć się pod chłopakiem musisz być z nim razem chyba minimum 10 mscy. Jeśli będziesz tu dłużej niż 3msce to do 4tego musisz wyrobić Anmeldebescheinigung ( bez ubezpieczenia nie dostaniesz, a skoro pod chłopakiem odpada to albo jesteście małżeństwem, albo pracujesz i masz ubezpieczenie, albo opłacasz je sobie sama (nie wiem ile jest teraz, 3 lata temu to było coś z 300€) wiec też pewnie odpada. Nooo albo jesteś studentką innych opcji nie znam). Nie wyrobisz na czas Anmelde to bedzie kara, nie odrazu... upomną się jak już będziesz wyrabiać. A prędzej czy później będziesz jeśli zamieszkasz w AT [emoji14]
Najprostsze rozwiązanie to cywilny i przeprowadzka do tatusia :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry