reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamusie,staraczki od 2009 roku

Meggie_f termin mam na 7 sierpnia:) Widziałam wczoraj z mężem naszego dzidziusia,fajnie ruszał nóżkami,cudne uczucie to zobaczyć. Pewnie że będe trzymać kciuki mocno mocno ;)
tak jak moj maz ma urodziny..

poprosti idz do laboratorium i oddaj krew, powiedz, ze chcesz zbadac poziom prolaktyny, badanie kosztuje to ok 30 zl, ja ostatnio sobie zrobilam i tez wyszedl mi za wysoki poziom niestety, ide do lekarza z wynikami
daj znac jak juz bedziesz wiedziala co i jak.. mam nadzieje ze bedzie wszystko w porzadku..
 
reklama
Cześć Kochane :-)

Zapraszam na śniadanko i herbatkę :tak: Wczoraj zasnęłam na stojąco :-D:-D:-D

Madziaas - te emotiki masz po prawej stronie jak piszesz odpowiedź (tylko chyba to są zaawansowane odp. ) Chyba coś tam musisz ustawić u siebie. Tylko odpowiadasz nie tą szybką odp. w jakimkolwiek poście, tylko tam na końcu wszystkich postów po lewej stronie masz osobne okienko odpowiedz. :blink: A jeżeli robisz szybką odp. to obok wyślij masz zaawansowaną edycję, tam są emotiki i rożne czcionki itp.

elfa - koniecznie daj znać jak wyniki :tak:

kilolek - zrób badanka, może to właśnie ta prolaktyna. I nie grzeb tyle w necie :-D:-D:-D - napewno wszystko będzie ok. martuska ma racje z nakręcaniem.

Kto chętny na śniadanko???

Buziole i miiiiiiiiiiiłłłegooooooooo dzionka :-D:-)
 
Ostatnia edycja:
:))) to spadek libido to pewnie tylko tak przejsciowo:))
Oreapol działa na poprawe śluzu płodnego potrzebnego do zapłodnienia. Jezeli śluż jest bardzo dobry , czyli rozciągliwy i jest go duzo to wtedy plemniczki moga w nim przezyc 5-6 dni! Ja zawsze z nim mialam problem a teraz jest normalnie super. Dodam ,że uzywa sie go tylko do Owulacji.

Cześć dziewczynki w niedzielny poranek :)
Martuska chyba miałas na mysli Oeparol (olej z wiesiołka), ja osobiscie polecam mielone siemie lniane, co prawda nieładnie wygląda i smakuje, ale działa i mozna go pic cały miesiac ... ja własnie mam 10dc, wiec zaczynam staranka :-) moze tym razem sie uda. Miłej niedzieli Wam zycze
 
Dam znac co powiedzial gin napewno, ale na wizyte pojde dopiero za 2-3 tygodnie..

dzis tempka spadla mi znow o 1 kreseczke, 37,1, a wiec @ pomalu sie zbliza

troche dziwne te wydluzenie cyklu, bo owulacje mialam w 15-16 dc wiec okres powinnam miec planowo 29 dc, dobrze kojarze, ze owulacja wystepuje ok. 14 dni przed @?
 
U nas po urodzinkach:tak: Wreszcie wracam do żywych:-)
@ na całego więc nadziei nie ma:wściekła/y:
Sama chyba też się wybiorę na badania bo od jakiś 3 miesięcy spać mogę non stop. Anemii nie mam do badałam.
Dziewczyny tak z ciekawości ile się staracie bo nie wiem:zawstydzona/y: może gdzieś pisałyście a ja nie doczytałam.
My teraz będzie 3 cykl. Buziaczki miłej niedzieli.
tak elfa75 dobrze kojarzysz choć różnie bywa.A @ ile dni się spóźnia może mimo I kreseczki jednak fasolka:tak:kto wie?
 
U nas po urodzinkach:tak: Wreszcie wracam do żywych:-)
@ na całego więc nadziei nie ma:wściekła/y:
Sama chyba też się wybiorę na badania bo od jakiś 3 miesięcy spać mogę non stop. Anemii nie mam do badałam.
Dziewczyny tak z ciekawości ile się staracie bo nie wiem:zawstydzona/y: może gdzieś pisałyście a ja nie doczytałam.
My teraz będzie 3 cykl. Buziaczki miłej niedzieli.
tak elfa75 dobrze kojarzysz choć różnie bywa.A @ ile dni się spóźnia może mimo I kreseczki jednak fasolka:tak:kto wie?

Wiesz narazie sie nie nakręcam bo to dopiero 1 dzien opóźnienia, w poprzednim cyklu opóźniła mi sie 3 dni, tak mysle ze to przypadkiem clo nie spowodowało wydłuzenia cyklów, tylko dziwne jest to , ze owulka w tym miesiącu napewno mi sie nie przesunela..jak nie dostane dzis @ to juz bedzie podejzane ;)

My staramy sie poł roczku...mamy problem głownie ze słabym nasieniem m.

Trzymam za Ciebie kciuki, aby w przyszlym cyklu juz @ sie nie pokazala ;)
 
Cześć dziewczynki w niedzielny poranek :)
Martuska chyba miałas na mysli Oeparol (olej z wiesiołka), ja osobiscie polecam mielone siemie lniane, co prawda nieładnie wygląda i smakuje, ale działa i mozna go pic cały miesiac ... ja własnie mam 10dc, wiec zaczynam staranka :-) moze tym razem sie uda. Miłej niedzieli Wam zycze
No właśnie Oeparol:) hehheheh-coś mi się pomyliło
Pozdrawiam serdecznie!:-)
 
Ostatnio tu taka cisz wrzuce lekturke do poczytania :)

OWULACJA, czyli JAJECZKOWANIE to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Owulacja występuje zawsze 12 - 16 dni przed końcem cyklu - średnio 14 dni przed końcem cyklu.
Niezależnie od długości cyklu owulacja występuje zawsze około 14 dni przed końcem cyklu.

Po owulacji, z pękniętego pęcherzyka Graafa powstaje ciałko żółte, które produkuje hormon - progesteron.
PROGESTERON - hormon płciowy żeński, produkowany przez ciałko żółte - powstałe z pękniętego pęcherzyka Graffa w jajniku.
PROGESTERON - powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała - (PTC) - ustalił to Van de Velde w 1904 roku.
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny to okresowe zmiany w śluzowce macicy i całym ustroju, trwające średnio 28 dni. Długość cyklu może wahać się od 21 do 35 dni. Nie stanowi to w żadnej mierze zaburzenia, chyba że różnica miedzy kolejnymi cyklami wynosi ponad +/- 2 dni.
Faza menstruacyjna
Cykl rozpoczyna się w dniu kiedy zaobserwujemy krwawienie (nie plamienie), a kończy na dzień przed następnym okresem. Faza menstruacyjna to wydalenie martwiczo zmienionej warstwy czynnościowej błony śluzowej macicy (endometrium) z krwią. Trwa zazwyczaj 4-7 dni, może jednak różnić się długością w ciągu całego okresu reprodukcyjnego.
Faza folikularna (proliferacyjna)
Po około 5 dniach od rozpoczęcia nowego cyklu zaczyna odnawiać się śluzówka macicy, przygotowując się tym samym do ewentualnej ciąży. To faza wysoce różniąca się długością. Średnio jest to 14 dni, ale może być to zarówno więcej jak i mniej.
Za prawidłowy proces prowadzący do owulacji odpowiadają trzy hormony:
• GnRH (FSH-RH i LH-RH) - czyli gonadoliberyna wydzielana przez podwzgórze
• FSH (folikulostymulina) - produkowana przez przysadkę
• LH (hormon luteinizujacy, luteotropina) - produkowana przez przysadkę
Dodatkowo za owulację odpowiadają produkowane przez jajniki (konkretnie przez rosnący pęcherzyk, a w późniejszym etapie ciałko żółte) - estrogeny, a potrzebne dla właściwej stymulacji podwzgórza i przysadki. To one kontrolują poziom FSH i LH w krwi.
Podwzgórze steruje pracą całego systemu dokrewnego organizmu. Jest łącznikiem dwóch najważniejszych układów - nerwowego i hormonalnego. Przy pomocy neurohormonów, do których zaliczamy m.in. GnRH, reguluje funkcjonowanie przysadki mózgowej i produkcję LH oraz FSH. Wydzielanie GnRH jest sterowanie na tej zasadzie, że wysokie stężenia hormonów przysadki oraz jajnika hamują jego wydzielanie. Niskie stężenia tychże powodują reakcję odwrotną.
Jajniki na powierzchni posiadają nabłonek płciowy, z którego jeszcze w okresie życia płodowego formują się pierwotne pęcherzyki jajnikowe. Nowo narodzona dziewczynka ma od 1 do 2 milionów komórek jajowych w jajnikach. To jej zapas na cały okres rozrodczy. Do dojrzewania zostanie 300.000, z tego ostatecznie dojrzeje około 400.
Wzrastający poziom FSH generuje rozwój niedojrzałych pęcherzyków (ok. 20) w obu jajnikach. Z nich rozwija się tzw. pęcherzyk Graafa zawierający komórkę jajowa (oocyt) wielkości 0,24 mm. Pęcherzyk będący jamą wypełnioną płynem, stwarza dogodne środowisko do rozwoju jaja, a także spełnia funkcje wydzielnicze - ścianki pęcherzyka produkują androgeny (w małych ilościach) i estrogeny. Im większy pęcherzyk tym więcej estrogenów. Sam oocyt rośnie nieznacznie, natomiast wyraźnie zwiększa rozmiary pęcherzyk rosnąc na dzień 1-2 mm. Tylko jeden pęcherzyk osiągnie dojrzałość (możliwe jest jednak uwolnienie paru jajeczek z paru pęcherzyków) - ten, który rozwija się najszybciej i najlepiej odpowiada na stymulację FSH. Pęcherzyk dominujący dodatkowo wydzielając specjalny rodzaj białka blokuje wrażliwość pozostałych na działanie
FSH. Ulegają one atrofii (wchłonięciu) nie uwalniając oocytów.
Niewłaściwy rozwój pęcherzyków może być spowodowany przez nienormalny poziom FSH, albo złą odpowiedź jajników na prawidłowy poziom FSH. Należy pamiętać, że pęcherzyki zaczynają rosnąć na 65-70 dni przed ostatecznym etapem dojrzewania. Ten tzw. okres wzrostu podstawowego zachodzi podczas dwóch poprzednich cyklów miesiączkowych. Oznacza to tyle, że istotne jest zachowanie dobrego stanu zdrowia przez trzy kolejne cykle miesiączkowe, aby wykształcić pełnowartościowy pęcherzyk. Stan fizjologiczny w sumie z90 dni wpływa na możliwość wystąpienia lub nie owulacji.
Zewnętrzna warstwa pęcherzyka (osłonka) mając więcej receptorów dla LH odpowiedzialna jest za produkcję androgenów. Wewnętrzna (komórki ziarniste) posiadająca dużo receptorów dla FSH wytwarza estrogeny z wcześniej zsyntetyzowanych androgenów. Trzeba pamiętać, że hormony płciowe są pochodnymi cholesterolu. Specjalny układ enzymów (tzw. aromataza) przekształca cholesterol w gestageny (pregnenolon, progesteron, 17-alfa-OH-progesteron), gestageny w androgeny (androstendion, testosteron, dihydrotestosteron), a androgeny w estrogeny (estron, estradiol, estriol). Bez odpowiedniego stężenia androgenów w płynie pęcherzykowym nie jest możliwe prawidłowe stężenie estrogenów. Dlatego też do właściwej produkcji żeńskich hormonów płciowych wymagana jest odpowiednia stymulacja obiema gonadotropinami (LH i FSH). Jakakolwiek zmiana w poziomie LH i FSH może spowodować zaburzenia cyklu prowadzące do braku owulacji. Enzymy dzięki którym może dojść do przemian hormonów płciowych to głownie: 19-hydroksylaza, 19-oksydaza oraz 3 alfa -hydroksylaza. Ich układ występuje także poza pęcherzykiem: w ciałku żółtym, łożysku, tkance tłuszczowej, mięśniowej i kostnej, mózgu, wątrobie oraz nerkach. Układ poza narządem rodnym nabiera znaczenia po wygaśnięciu czynności hormonalnej jajników (po menopauzie) będąc ważnym źródłem estrogenów.
FSH stymuluje wydzielanie estrogenów, a te powodują m.in. dwu, trzykrotne pogrubienie endometrium ze zwiększeniem ilości gruczołów wydzielniczych (proliferacja) stad od przemian jakie zachodzą w nabłonku jamy macicy faza nazywana jest proliferacyjną. Tętniczki proste odgałęziają się tworząc tętniczki kręte. Na USG endometrium ma przebieg liniowy. Tuż przed owulacją błona śluzowa macicy z powodu maksymalnej stymulacji estrogenowej jest silnie przekrwiona, co może objawiać się plamieniem.
Faza owulacyjna
Faza owulacyjna trwa około 36 godzin. Po osiągnięciu dostatecznego stężenia estrogenów (tzw. set - point) w krwi, wydzielanie FSH ulega zahamowaniu, co średnio przypada na 12-16 dzień cyklu. Estrogeny pobudzają za to wydzielanie LH, które umożliwia przekształcenie pęcherzyka Graafa w ciałko żółte (luteinizacja), a przez to sekrecję progesteronu i estrogenów. Przysadka mózgowa jednorazowo wytwarza wysoką dawkę LH (tzw. pik LH), która inicjuje końcowe procesy dojrzewania komórki jajowej, doprowadzając po 16-32 godzinach do jajeczkowania czyli pęknięcia pęcherzyka Graafa (w tym czasie ma około 20 mm) i uwolnienia komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. W ciągu jednego cyklu dojrzewa najczęściej zaledwie jeden pęcherzyk. Nie prawdą jest, że owulacja następuje kolejno z każdego jajnika na przemian. Kobiety z jednym jajnikiem mogą mięć tyle samo owulacji w roku ile kobiety z dwoma. W momencie utraty jednego organu, całą pracę przejmuje na siebie drugi. USG robione na kilka dni przed owulacją może przewidzieć, z którego jajnika odbędzie się jajeczkowanie i czy w ogóle jest dominujący pęcherzyk.
W czasie owulacji może występować krwawienie do jamy otrzewnej z pękniętego pęcherzyka. To wywołuje podrażnienie i ból w dole brzucha. To tak zwany ból owulacyjny, a pojawia się na krótko przed, w trakcie lub po owulacji. Może trwać parę minut, godzin, a nawet dni. Najczęściej nie oznacza jednak samego momentu pęknięcia pęcherzyka. Ból nie informuje z jakiego jajnika odbędzie się czy odbyło jajeczkowanie. Jajniki mogą nabrzmiewać i boleć podczas indukcji owulacji lub z powodu poowulacyjnego ich powiększenia. Czasem dolegliwość jest objawem endometriozy. Wiele kobiet, które regularnie owulują nie odczuwają żadnych bóli.
Medycyna czasem określa, że owulacja jest za wczesna czy za późna. Za zbyt wczesną byłaby uważana ta przed 10 dniem cyklu, za zbyt późną po 20. Jest możliwość zajścia w ciążę przy regularnych późnych owulacjach, ale jeśli jajeczkujesz późno twoje szanse na ciążę maleją w związku z tym, że:
• owulacje są rzadsze (np. przy cyklu wynoszącym 39 dni to tylko 9 jajeczek w roku, przy 28-dniowym 13)
• możliwość produkowania nieprawidłowych jajeczek (dotyczy to także owulacji zbyt wczesnych). To oznacza, że są nieodpowiednie do zapłodnienia i implantacji
• poziomy hormonów nie są zsynchronizowane
• endometrium może nie być gotowe na implantację, jeśli zbyt dużo czasu upłynęło / zbyt mało od ostatniego okresu. Jajeczko może być zapłodnione, ale zarodek nie może się właściwie zagnieździć
 
Problemem może się okazać tzw. zespół luteinizacji nie pękniętego pęcherzyka - LUF ("luteinized unruptured follicle syndrome"). Zwykle w ciągu 38 godzin od wyrzutu LH pęcherzyk pęka, jednak przy tym zaburzeniu oocyt nie zostaje uwolniony. Może to być spowodowane problemami hormonalnymi - złą pracą przysadki i zbyt niskim stężeniem LH. Przyczyną może też być zespól policystycznych jajników. Zaburzenie wykrywa się dzięki badaniom USG i testom na LH. Czasem nie pęknięty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte bez uwolnienia jajeczka, dlatego też testy na progesteron w drugiej fazie cyklu mogą nie wykazywać nieprawidłowości, a w przypadku mierzenia temperatury podstawowej ciała obserwuje się hipertermię. Leczenie polega na podawaniu HCG, jeśli problem spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. Przy PCOS pomaga laparoskopia i "nakłuwanie" jajników.
Zapłodnienie
Jajeczko wychwytywane jest natychmiast przez strzępki jajowodów. U kobiety z niedorozwojem czy brakiem jednego jajowodu, podobnie jak w przypadku jajników, pracę przejmuje ten zdrowy. Możliwe jest wychwycenie jajeczka przez przeciwny jajowód co do jajnika, z którego zostało uwolnione. Już w tzw. bańce jajowodu następuje zapłodnienie. Oczywiście może tez dokonać się w każdym innym odcinku jajowodu. Niektórzy badacze wysnuli teorię, że komórka jajowa wydziela pewne substancje chemiczne, które powodują, że plemniki nie maja problemu ze znalezieniem jej. Jajeczko zwykle żyje 12-24 h, choć podejrzewa się, że do zapłodnienia zdolne jest tylko przez 6 godzin. Badania wykazały, że stosunek seksualny tuż po owulacji bardzo ogranicza szanse na zajście w ciążę. Plemniki zwykle docierają do jajowodów w ciągu kilkunastu minut, ale nie maja zdolności do zapłodnienia. Potrzebują około 6 godzin pobytu w szyjce macicy podlegając procesowi tzw. kapacytacji, aby osiągnąć ostateczna dojrzałość. Dlatego najlepszy czas na stosunek to dzień przed czy dzień jajeczkowania, a nie dzień po. Plemniki zdolne są do zapłodnienia średnio 24-48 godzin. W przyjaznych warunkach, w obecności śluzu płodnego w drogach rodnych kobiety, potrafią przeżyć nawet 5 dni. Z praktycznego punktu widzenia płodnym okresem jest czas dwa dni przed owulacją i jeden po. Ma to jednak znaczenie raczej w momencie, kiedy nie znamy dokładnego czasu uwolnienia jajeczka (owulacja nie jest u kobiety czymś łatwo rozpoznawalnym).
Plemnik w pierwszym momencie przylega do komórki jajowej dzięki pewnym mechanizmom molekularnym związanych z błonami komórkowymi. To tak zwane zaplemnienie. Główka plemnika przebija osłony chroniące jajo przy pomocy wydzielanych przez niego enzymów. Oocyt ułatwia dodatkowo plemnikowi wnikniecie do wnętrza cytoplazmy przez wytworzenie wyniosłości tzw. wzgórka przyjęcia i jednocześnie wytwarza mechanizm uniemożliwiający wnikanie kolejnych plemników. Jedną komórkę jajową zapładnia jeden plemnik. Następuje zbliżenie jąder obu komórek i ostatecznie zapłodnienie - połączenie materiału genetycznego rodziców. Powstaje jednokomórkowa zygota (zapłodniona komórka) .
 
reklama
o mamo ależ lekturka :sorry2:
U nas po urodzinkach:tak: Wreszcie wracam do żywych:-)
@ na całego więc nadziei nie ma:wściekła/y:
Sama chyba też się wybiorę na badania bo od jakiś 3 miesięcy spać mogę non stop. Anemii nie mam do badałam.
Dziewczyny tak z ciekawości ile się staracie bo nie wiem:zawstydzona/y: może gdzieś pisałyście a ja nie doczytałam.
My teraz będzie 3 cykl. Buziaczki miłej niedzieli.
tak elfa75 dobrze kojarzysz choć różnie bywa.A @ ile dni się spóźnia może mimo I kreseczki jednak fasolka:tak:kto wie?
my dopiero drugi cykl
 
Do góry