Mou nie wiem czy czytałaś, ale ja znalazłam takie cos
O krwawieniach śródcyklicznych
Opublikowane przez Cynosia on 8 kwiecień 2010
W ramach rozwiewania mitów, chciałabym rozprawić się z następującym:
czy można zajść w ciążę w trakcie miesiączki? To pytanie ciągle się powtarza. Oczywiście nie, bo w trakcie miesiączki nie dochodzi do owulacji. Można zajść w ciążę w wyniku współżycia podczas miesiączki, ale to tylko w bardzo krótkich cyklach, w których owulacja jest już 6-7 dnia cyklu – plemniki mogą i tyle przetrwać. Można też zajść w ciążę w wyniku współżycia w czasie krwawienia śródcyklicznego, które często jest krwawieniem okołoowulacyjnym albo owulacja następuje tuż po nim. Problem w tym, że bardzo często na oko te krwawienia niczym się od siebie nie różnią. I tu pojawia się kolejny plus metody objawowo-termicznej, a w szczególności termicznej. Dzięki pomiarom temperatury zawsze wiemy, czy dane krwawienie jest miesiączką czy nie, z tego powodu, że
miesiączką nazywamy wyłącznie takie krwawienie, które jest poprzedzone minimum trzydniową fazą wyższych temperatur.
Aby dobrze zrozumieć, czym w ogóle jest miesiączka, należy przyjrzeć się cyklowi miesiączkowemu kobiety z punktu widzenia błony śluzowej macicy, zwanej endometrium.Endometrium przechodzi przez następujące fazy w cyklu miesiączkowym:
•
fazę złuszczania, czyli nic innego jak menstruację;
•
fazę wzrastania, czyli odnawianie się błony śluzowej po miesiączce. Faza ta trwa od 5 dnia cyklu do owulacji;
•
fazę wydzielania, która zaczyna się dopiero po owulacji i przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka.
Endometrium dopiero w ok. 12 dniu fazy wydzielania (poowulacyjnej) orientuje się, że zarodka nie ma (jeżeli nie ma) i zaczyna przygotowania do kolejnej fazy złuszczania, czyli miesiączki.
I tu dochodzimy do meritum.
Miesiączką nazwiemy tylko takie krwawienie, które poprzedzone jest owulacją i fazą wydzielania w endometrium.
Wiemy już, że owulacja powinna wystąpić do 23 dnia cyklu. Jeżeli z powodu zaburzeń hormonalnych lub jakichś czynników zewnętrznych owulacja się przesuwa, faza wzrastania przedłuża się i dochodzi do przerostu endometrium. W pewnym momencie (zazwyczaj w okolicach dnia, w którym kobieta spodziewa się miesiączki) błona już nie wytrzymuje wzrastania i musi wydalić nadmiar komórek. Pojawia się więc krwawienie śródcykliczne odbierane jako miesiączka, bo wyglądem wcale się od niej nie różni. Czasem jest mniej obfite lub krótsze - w zależności od tego jak bardzo wydłużyła się faza wzrastania.
Wniosek z tego jest następujący:
jeżeli chcemy mieć pewność, że dane krwawienie jest miesiączką, musimy mieć dowód odbytej owulacji. A trzecia wyższa temperatura jest w większości przypadków pośrednim potwierdzeniem owulacji.
Wbrew pozorom krwawienia śródcykliczne zdarzają się dość często. Macie czasem problem, czy zaczynać nowy cykl od tego krwawienia czy nie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wiecie już dobrze, że nie