Wiolka USG prenatalne robi sie od 11 do 13+6 (w 14+0 i dalej juz sie nie robi, warunkiem jest odpowiednia długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu – musi ona wynosić od 45 do 84 mm).
Kochana, w trakcie ciazy powinno sie zrobic 3 USG ktore potocznie nazwane sa prenatalnymi. Roznia sie one od zwyklego USG tym, ze sa bardziej dokladne, trwaja dluzej i nastawione na konkretne badania np.:
1 USG prenatalne; zwane inaczej USG genetycznym lub USG NT: 11+0 - 13+6. Podczas badania ocenia sie wszystkie narządy płodu, ryzyko wystąpienia najczęstszych chorob (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua) oraz ocenia sie wiek ciążowy. Trwa ono ok. od 20 do 40 min.
Procedura wyglada tak: zapisujesz sie na USG NT prywatnie (koszt: 200-300 zl) lub robi Ci je lekarz prowadzacy ciaze (o ile sie na tym zna, ma certyfikaty i uprawnienia, a jesli nie to powinien Cie skierowac do innego specjalisty). Jesli USG wykaze ze jest wszystko OK wtenczas lekarz kieruje Cie na test podwojny (pappa + bhcg), ktory mozesz zrobic, a nie musisz. Jesli na USG wyjda nieprawidlowosci to wtenczas nie robi sie testu Pappa i lekarz kieruje cie dalej do osrodka referencyjnego, gdzie sa inni lekarze specjalisci w tym genetycy. Moga zalecic juz wtedy inne badania - w tym inwazyjne - np. amniopunkcje.
Co do samego testu Pappa (uwaga tlumacze po "chlopsku"
) jest to badanie tj. spoleczne a nie indywidualne. Na podstawie zebranych danych z krwi przyrownuje sie je do innych badanych z podobnymi wartosciami, wiekiem matki itd. wtenczas uzyskuje sie przyblizony wynik (jest to troche na zasadzie prawdopodobienstwa). Co wazne: oceniane jest ryzyko danej wady, a nie jest to wynik rozstrzygajacy o chorobie.
Uwaga: ryzyko nie jest tozsame z tym ze plod jest chory! Test pappa wykrywa 9 na 10 dzieci z zespolem downa (jest to wg mnie wysoka czulosc). Wiecej 'oszukanych' wynikow jest w mlodszej grupie wiekowej tj. 20-30 lat, gdyz jak wiadomo wspolczynnik plodnosci w tych grupach jest wyzszy.
Dodatkowo: Lekarz powininen wziac pod uwage lacznie USG oraz test pappa i dopiero na tej podstawie wykonac OPIS (czeka sie na niego ok. 14 dni).
WAZNE: By zrobic USG NT u lekarza ktory posiada certyfikat FMF itd. Taki lekarz specjalizuje sie w USG, odbywa kursy oraz jezdzi na konferencje itp. itd.
Wpiszcie w google:
certyfikat fmf, wejdzcie na stronke, wyszukajcie PL (mapa) i spr. czy na tej liscie jest wasz lekarz. Jesli nie proponuje wybrac tego z FMF. Moj lekarz na NFZ zaproponowal mi USG NT, ja jednak odmowilam, bo wg mnie nie ma on do tego odpowiednich kwalifikacji.
Dla kogo USG prenatalne i test podwojny:
- dla wszystkich kobiet,
- a przede wszystkim dla tych, ktore (+ refundacja z NFZ):
- ukonczyly 35 r.z.
- urodzily dzieci z wadami
- wady wystepuja w rodzinie
Ps. Jeszcze sa inne testy z krwi np. NIFTY, Harmony itd., ktore maja wieksza czulosc (ok. 99.9%) niz test podwojny (jest jeszcze potrojny - od ktorego sie powoli odchodzi), wykrywaja wiecej mozliwych mutacji genow (wiecej wad) - ale cena tez jest wyzsza, koszt od ok. 2000 - 3000 zl. Testy te wskazane sa glownie dla kobiet, ktore maja wyzszy wspolczynnik ryzyka obciazenia wada genetyczna (ww. od myslnikow).
Zwykle USG: podczas tego badania spr sie zazwyczaj akcje serca, wielkosc plodu, jego ulozenie - jest to usg mniej dokladne niz prenatalne i trwa kilka minut, moze wykonywac je kazdy lekarz ginekolog.
Dwa nastepne bad. prenatalne:
- 18 a 23 t.c. (inne zrodla: 21-26 t.c., 20-22 t.c.) tzw USG polowkowe
- 28 a 32 t.c.
To sie nadrukowalam, ze tel mi pada
Mam nadzieje, ze pomoglam