reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Drodzy. Dzisiaj (13.10) około godziny 18:30 przez 30 min. nie będzie dostępu do forum. Związane jest to z pracami technicznymi.

reklama

lutowe mamy 2019

na kiedy termin??


  • Wszystkich głosujących
    101
reklama
Hej my też dziś po wizycie u nowego lekarza wszystko ok dziecko o tydzień mlodsze, byłam na usg z córką i mężem wyszli zaczęłam się ubierać i zemdlalam postawiłam wszystkich na nogi niewiem ale chyba za dużo wrażeń, strasznie się bałam. Potem chcieli krew pobrać to dwie ręce poklute A krwi brak nigdy tak nie mialam 40min 2 fiolki do minimum. Potem już nawet bez kropli.za 2 tyg muszą znów bo za mało.a oto nasze baby
 

Załączniki

  • 20180710_125832.jpg
    20180710_125832.jpg
    60,2 KB · Wyświetleń: 80
@Mon_ika
Witaj i rozgość się u nas
Wiesz, wydaje mi się, że takie obawy czy wszystko jest w porządku są normalne w ciaży i nie da się tego uniknąć, ale milusia ma rację :) spokój jest najważniejszy.
@milusia83, dziękuję, spróbuję tej metody :) niestety położyć się mogę dopiero po pracy, a jak się kładę to zasypiam i budzę się po to żeby zmienić łóżko. Męczy mnie to strasznie :( :/
 
Hej my też dziś po wizycie u nowego lekarza wszystko ok dziecko o tydzień mlodsze, byłam na usg z córką i mężem wyszli zaczęłam się ubierać i zemdlalam postawiłam wszystkich na nogi niewiem ale chyba za dużo wrażeń, strasznie się bałam. Potem chcieli krew pobrać to dwie ręce poklute A krwi brak nigdy tak nie mialam 40min 2 fiolki do minimum. Potem już nawet bez kropli.za 2 tyg muszą znów bo za mało.a oto nasze baby
No i rewelacja :) jakie duże bobo :) super, że wszystko jest ok :) ja ide na 15.40 i już się stresuję
A zemdlałaś może ze stresu, emocji. Mi dzisiaj jak się wybierałam rano d pracy też słabo się zrobiło
 
Oleczka uważaj na siebie, różnie to może być, trzeba uważać na głowę bo podczas upadku jest bardzo groźnie. Nie wstawaj nagle, trzymaj się zawsze ściany. Gratuluję wizytki

Forget me Not - powodzenia, czekamy na dobre wieści

Irena X jak się czujesz?
 
Ja robie prenatalne 16 sierpniowe że względu pewnie na wiek 39 lat I poprzednią poronioną ciążę A powiedzcie mi czy podczas tego usg można już określić płeć ? Ja będę w 14tc wtedy

Wiolka USG prenatalne robi sie od 11 do 13+6 (w 14+0 i dalej juz sie nie robi, warunkiem jest odpowiednia długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu – musi ona wynosić od 45 do 84 mm).

Aha czyli jest takie coś jak badanie ugs prenatalne tak?

Kochana, w trakcie ciazy powinno sie zrobic 3 USG ktore potocznie nazwane sa prenatalnymi. Roznia sie one od zwyklego USG tym, ze sa bardziej dokladne, trwaja dluzej i nastawione na konkretne badania np.:
1 USG prenatalne; zwane inaczej USG genetycznym lub USG NT: 11+0 - 13+6. Podczas badania ocenia sie wszystkie narządy płodu, ryzyko wystąpienia najczęstszych chorob (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua) oraz ocenia sie wiek ciążowy. Trwa ono ok. od 20 do 40 min.
Procedura wyglada tak: zapisujesz sie na USG NT prywatnie (koszt: 200-300 zl) lub robi Ci je lekarz prowadzacy ciaze (o ile sie na tym zna, ma certyfikaty i uprawnienia, a jesli nie to powinien Cie skierowac do innego specjalisty). Jesli USG wykaze ze jest wszystko OK wtenczas lekarz kieruje Cie na test podwojny (pappa + bhcg), ktory mozesz zrobic, a nie musisz. Jesli na USG wyjda nieprawidlowosci to wtenczas nie robi sie testu Pappa i lekarz kieruje cie dalej do osrodka referencyjnego, gdzie sa inni lekarze specjalisci w tym genetycy. Moga zalecic juz wtedy inne badania - w tym inwazyjne - np. amniopunkcje.

Co do samego testu Pappa (uwaga tlumacze po "chlopsku" :p) jest to badanie tj. spoleczne a nie indywidualne. Na podstawie zebranych danych z krwi przyrownuje sie je do innych badanych z podobnymi wartosciami, wiekiem matki itd. wtenczas uzyskuje sie przyblizony wynik (jest to troche na zasadzie prawdopodobienstwa). Co wazne: oceniane jest ryzyko danej wady, a nie jest to wynik rozstrzygajacy o chorobie. Uwaga: ryzyko nie jest tozsame z tym ze plod jest chory! Test pappa wykrywa 9 na 10 dzieci z zespolem downa (jest to wg mnie wysoka czulosc). Wiecej 'oszukanych' wynikow jest w mlodszej grupie wiekowej tj. 20-30 lat, gdyz jak wiadomo wspolczynnik plodnosci w tych grupach jest wyzszy.
Dodatkowo: Lekarz powininen wziac pod uwage lacznie USG oraz test pappa i dopiero na tej podstawie wykonac OPIS (czeka sie na niego ok. 14 dni).

WAZNE: By zrobic USG NT u lekarza ktory posiada certyfikat FMF itd. Taki lekarz specjalizuje sie w USG, odbywa kursy oraz jezdzi na konferencje itp. itd.

Wpiszcie w google: certyfikat fmf, wejdzcie na stronke, wyszukajcie PL (mapa) i spr. czy na tej liscie jest wasz lekarz. Jesli nie proponuje wybrac tego z FMF. Moj lekarz na NFZ zaproponowal mi USG NT, ja jednak odmowilam, bo wg mnie nie ma on do tego odpowiednich kwalifikacji.

Dla kogo USG prenatalne i test podwojny:
- dla wszystkich kobiet,
- a przede wszystkim dla tych, ktore (+ refundacja z NFZ):
- ukonczyly 35 r.z.
- urodzily dzieci z wadami
- wady wystepuja w rodzinie

Ps. Jeszcze sa inne testy z krwi np. NIFTY, Harmony itd., ktore maja wieksza czulosc (ok. 99.9%) niz test podwojny (jest jeszcze potrojny - od ktorego sie powoli odchodzi), wykrywaja wiecej mozliwych mutacji genow (wiecej wad) - ale cena tez jest wyzsza, koszt od ok. 2000 - 3000 zl. Testy te wskazane sa glownie dla kobiet, ktore maja wyzszy wspolczynnik ryzyka obciazenia wada genetyczna (ww. od myslnikow).

Zwykle USG: podczas tego badania spr sie zazwyczaj akcje serca, wielkosc plodu, jego ulozenie - jest to usg mniej dokladne niz prenatalne i trwa kilka minut, moze wykonywac je kazdy lekarz ginekolog.

Dwa nastepne bad. prenatalne:
- 18 a 23 t.c. (inne zrodla: 21-26 t.c., 20-22 t.c.) tzw USG polowkowe
- 28 a 32 t.c.

To sie nadrukowalam, ze tel mi pada :p Mam nadzieje, ze pomoglam :)
 
Ostatnia edycja:
Witam się i ja :laugh2: przez parę dni nie miałam neta.. nadrobiłam strony. I mnie dopadła..niemoc . Przez parę dni miałam masakryczne mdłości. W pierwszej ciąży zero!!!! Czytam Was codziennie i za kazda trzymam mocno kciuki :-) :). Wcześniej dużo czytalam przede wszystkim kryminały wszystkie A.Christie, Coben, Masterton... W marcu zakupiłam Okularnika Katarzyny Bondu i leży ehh w dzień nie ma kiedy czytać a wiecxowie to przy okladce bym już chyba zasnela:wink:. U mnie w pracy już wiedzą przez weekend ogarnęłam kadrową i załatwiłam od 11.07 kończę wychowawczy i przechodze na L4 od 12.07. z tego względu że nie pozwalają u mnie pracować w ciąży w markecie. Wizytę u gina mam w czwartek na 16.00 muszę wziąć zaświadczenie o ciąży i L4 i podrzucić do pracy. @IrenaX bardzo mi przykro:( ale napiszę Ci cos od siebie: sama jestem przykładem że trzeba walczyć i się nie poddawac!!!!! Jestem po mega przejściach po 2 poronieniach 2005- 9tc potem 2011 rozwod. Od 2013 nowy związek i ciąża w 2014 poronienie 13tc... Rozstanie z partnerem . A teraz od moich urodzin 17.07.2015 roku nie uwierzysz jestem ze swoim sąsiadem :-D mamy córeczkę ur. 2016 i teraz czekamy na 2 ... Malutki jest ten świat... Także moj aniołek wrócił w innym terminie 2016 a 2 bedzie w 2019. Głowa do góry wiem że jest ciężko. Ale my jesteśmy silne babki damy radę ze wszystkich. Za wszystkie wizytujące trzymam kciuki. Pozdrawiam buziole:p
 
Dzięki @Megi86 za ten referat, wrócę do tego jak będę bliżej tematu, póki co znalazłam lekarza z certyfikatem :)
Jak tam u Was? Dalej się relaksujecie na łonie natury? :)
 
reklama
Dzięki @Megi86 za ten referat, wrócę do tego jak będę bliżej tematu, póki co znalazłam lekarza z certyfikatem :)
Jak tam u Was? Dalej się relaksujecie na łonie natury? :)

Si, si :) Wlasnie laduje telefon po 'referacie' i zjadam gruszke :p przyplynelismy w ciekawe miejsce gdzie jest pelno motyli :) Pogoda nawet spoko, ale jakos nie zdecydowalam sie jeszcze wejsc do jeziora i biore prysznic na lodce :) Od jutra ma troche padac. A jak Wasz wypoczynek? :)
 
Do góry