Taka odpowiedź lekarza w necie znalazlam na podobne pytanie.
Niezależnie od liczby kilogramów, które Pani przytyła, w ciąży zachodzą w układzie krążenia fizjologiczne zmiany. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia tętniczego oraz przyspieszenia akcji serca. Czynność serca ulega przyspieszeniu w spoczynku ze średnio 70/min do 80-90/min. U osób, które miały przed ciążą szybsze tętno, w ciąży średnia akcja serca w spoczynku może wynosić nawet 90-100/min
Wysiłek fizyczny u kobiety ciężarnej powoduje większy wzrost częstości serca, niż przed ciążą. Serce kobiety ciężarnej przepompowuje około 30-50% więcej krwi w ciągu minuty niż przed ciążą. Dlatego kobiety ciężarne często skarżą się na uczucie szybkiego bicia lub kołatanie serca. Zmiany w układzie krążenia rozpoczynają się już w I trymestrze, a objawy zmęczenia i szybkiego bicia serca narastają do końca II trymestru, po tym okresie utrzymują się zwykle na podobnym poziomie.
Należy także pamiętać o innych przyczynach przyspieszonego bicia serca, takich jak niedokrwistość (anemia) i
nadczynność tarczycy. Ciąża może także nasilić wcześniej występujące zaburzenia rytmu serca i objawy innych chorób serca (np.
niewydolności serca), a także ujawnić nierozpoznaną wcześniej wadę zastawkową.
Powinna pani porozmawiać z prowadzącym ginekologiem położnikiem, on oceni czy jest potrzebna konsultacja lekarza internisty lub kardiologa. A jeżeli rozpozna u Pani niedokrwistość, zaleci stosowanie preparatów żelaza, natomiast jeśli badania hormonów tarczycy wypadną nieprawidłowo, to pod kontrolą lekarza endokrynologa otrzyma Pani stosowne leczenie.
Kołotanie pamiętam z ostatniej ciąży tyle ze jakie tętno nie sprawdzałam i ta Zadyszka po Schodach [emoji3062] jakbym miała 100kg plus a nie 15